Yandex Tolaka ile İnternetten Para Kazanmak

İnternetten para kazanma fikri hemen herkese cazip gelir. Evde bilgisayar üzerinden iş yapıp para kazanmak konforludur. Peki internetten para kazanmak gerçekten mümkün mü? İş kollarının dijitalleşmeye başlaması sonrası internet büyük bir pazar haline geldi. Sunacağınız hizmetin belirli bir alıcısı varsa işinizi internete taşımış olursunuz ve paranızı internetten kazanırsınız. Ancak buna internet aracılığıyla para kazanmak desek daha doğru olur. Bu konuda asıl merak edilen internette size gerçekten sorunsuz bir şekilde para kazandıran site ya da uygulamaların olup olmadığıdır. Bu yazıda internetten gerçekten para kazanabileceğiniz güvenilir bir site olan Yandex Tolaka’dan bahsedeceğim. Başlamadan belirteyim, Yandex Tolaka çok büyük paralar kazanabileceğiniz bir site değil. Burada bahsetme sebebim internette para kazandırdığı söylenen siteler arasında gerçekten en iyisi olması. Toloka’dan kazanacağınız para size yalnızca ek gelir olur ama dediğim gibi kazandığınız parayı çekebilmek için 40 tane şartı yerine getirmeniz gerekmez. Eğer ilginizi çektiyse başlayalım. 

Yandex Toloka Nedir?

Yandex Toloka, Yandex’in sunduğu hizmeti insan denetiminden geçirdiği, yapay zekanın tam olarak algılayamayacağı bazı detayları organik bir şekilde yaptırdığı bir sistem. Yapay zeka dediğimiz şey belirli algoritmalarla çalışan, kendisine öğretilen şekilde veri işleyen bir yapı. Yandex gibi büyük çapta bir arama motorunun çalışma alanı şüphesiz çok büyüktür. Bu kadar geniş bir işlem havuzunda yapay zekanın hataya düşmesi kaçınılmazdır. Sonuçta her hizmet kendi içinde de farklılaşıyor ve dinamik bir şekilde değişime uğruyor. Yapay zekalar bu farklılık ve değişimlere ayak uydurması için sürekli olarak geliştirilse dahi yüzde yüz doğrulukla çalışmaları imkansız. İşte bu noktada insan deneyimi ortaya çıkıyor. Sunulan hizmeti algoritmalarla değil, kullanıcı deneyimiyle kontrol eden bir mekanizma yapay zekanın algılayamadığı, işleyemediği noktaları fark edebilir. Yandex Tolaka da bu tarz kontrolleri yapması için internet üzerinden gerçek kullanıcı adaylarıyla, yani insanlarla çalışan bir sistemdir. 

Yandex Toloka’da Nasıl İşler Yapılır?

Yandex Toloka sisteminin ne olduğundan temel hatlarıyla bahsettik. Burada yapılan görevlerin neler olduğundan da bahsedersek daha net anlaşılacağını düşünüyorum. En sık çıkan görevler, Yandex’in navigasyon sistemine gelen mesajların kontrolü ve sistemin kullanıcı taleplerine verdiği karşılıkların doğallığını ve doğruluğunu kontrol etme görevleridir. Bu tarz görevlerde kullanıcıların navigasyona bıraktığı mesajların yayınlamaya uygun olup olmadığını, işaretlenen noktaların doğruluğunu kontrol edersiniz. Sesli komutları dinleyip yazıya dökerek yapay zekanın sesli komutları anlama yeteneğini güçlendirirsiniz. Harita sistemine kaydedilen adreslerin gerçekten doğru bilgiler içerip içermediğini kontrol edersiniz, uydu ve sokak görüntülerinden gerçekten o bölgede böyle bir adres olup olmadığını tespit edersiniz. Son olarak Yandex arama motorunun web aramalarında çıkan sonuçlarını kullanıcı deneyimi doğrultusunda iyileştirme çalışmalarına katılırsınız. 

Ayrıca Yandex Tolaka’da sadece Yandex’in görevlerini yapmazsınız. Tolaka sisteminin farklı firmalardan müşterileri de bulunur. Bunlar genellikle internette arama motoru hizmeti veren diğer firmalar olabilir. Tatil, gezi, otel rezervasyonu ve e-ticaret hizmeti veren web sitelerinin de kendi içlerinde bir arama motorları bulunur. Bu nedenle bu tarz hizmet veren web siteleri de Yandex Tolaka’nın müşterisi olup kullanıcılara iş ilanı açabilir. Diğerlerine oranla nadir de olsa sosyolojik araştırmalar için anket yapan ya da geliştirilme aşamasındaki web site ve ya uygulamalar için ön kontrol hizmet almak isteyen müşteriler de Yandex Toloka ile çalışabilir. Fakat bu müşteriler genellikle yurt dışındaki firmalar olduğu için onlardan Türkçe görev gelmesi zor. 

Yandex Tolaka’da web üzerinden yapabileceğiniz görevler bu şekilde. Kafanızda bir şeyler oluştuğunu düşünüyorum. Bir de Tolaka’nın mobil uygulaması var ve bu uygulamada çevrenizde bulunan cafe, restoran, iş merkezi, okul, belediye binası, avm ve bu tarz çeşitli yerleri Yandex haritalara kaydedebiliyorsunuz. Bunun için uygulamanın navigasyonuna girip çevrenizde kayıt edilmeyi bekleyen yerlere bakıp, o yerlerin fotoğraflarını çekmeniz gerekiyor. Yani biraz dolaşmanız lazım.  

Yandex Toloka ile Kaç Para Kazanırım?

Yazının başında bu siteden çok fazla para kazanamayacağınızı belirtmiştim. Şimdi bu başlıkta biraz detaya inip Yandex Tolaka’dan ortalama olarak kaç para kazanabileceğinizden bahsedelim. Yukarıda bahsettiğim görevlerde kazanacağınız para görevdeki sayfa başına 0.01-0.08 $ dolar arasıdır. Biliyorum düşük bir meblağ ancak bu görevlerin birçoğunu yapmak sayfa başına 5 dakikanızı almaz. Hatta bazı görevler var ki 4-5 saniyede tamamlayabilirsiniz. Bu tarz işlerde görevde yaptığınız sayfa başına 0,02 $ verdiğini düşünelim, 2 dakika içerisinde ortalama 20 sayfa görev tamamlasanız 40 cent yapıyor. Bu da güncel kurla 3-3,5 lira yapar. Yani 2 dakika harcayarak yapılan bir iş için iyi para. Tabi öyle her zaman 20 sayfa üst üste gelmeyebiliyor. Bazı işlerde de tek bir sayfa görevi tamamlamak 4-5 dakika sürebiliyor. İşlerin neye göre geldiğini bir sonraki başlıkta daha detaylı konuşacağız. Web üzerindeki ücretlendirme bu şekilde. Bir de yukarıda bahsettiğim mobil görevler var onlar da en son 0.10-0.30 $ aralığındaydı. Tabi onları oturduğunuz yerden yapamıyorsunuz. Mobil görevleri dahil etmeden ortalama bir aylık kazanç söylemek gerekirse, eğer düzenli olarak siteye girip işe denk gelirseniz 1 ay içinde ortalama 200-400 lira aralığında kazanırsınız. Bu meblağ daha az olabilir, daha çok da olabilir tamamen sizin ne kadar vakit ayırdığınıza ve sistemde önünüze iş düşmesine bağlı. 

Yandex Tolaka’da Neye Göre Görev Gelir?

Sistemin kullanıcılarının en çok merak ettiği şeylerden bir diğeri de karşınıza çıkan görevlerin, işlerin hangi kriterlere göre belirlendiğidir. Bazen hiç görev gelmeyebilirken bazen de saatlerce görev çıkabilir. Peki bu neye göre belirleniyor? Açıkçası bunu işin içinde olmadığım için tam olarak bilmiyorum. Fakat genel olarak sizin görevlerde gösterdiğiniz başarıyla alakalı. O yüzden görevleri yaparken sallama cevaplar vermemelisiniz. Profilinizde kullanıcı puanı diye bir puanınız var. Her görevin de puan limiti mevcut. Eğer puanınız limitin altındaysa o görevleri göremezsiniz. Ayrıca görevlere başlamadan önce eğitim görevleri yaparsınız, bunlar hem sizin görevi tam olarak anlamanız hem de yapabilecek yeterlilikte olup olmadığınızı saptayan görevlerdir onları başarıyla yaparsanız göreve erişim sağlarsınız. Görevleri yaparken sallama bir şekilde cevap verdiği düşünülen kullanıcılar da görevden alınır. Yani en önemli kriter sizin işleri yaparken gösterdiğiniz performanstır. Bunun dışında her işin belirli bir kontenjanı olabilir, eğer siz denk gelene kadar çok fazla kişi o işi yapmışsa sizin ekranınızda o iş çıkmayabilir. 

Bir diğer önemli kriter de yabancı dil yeterliliğidir. Yandex’in bir Rus şirketi olduğunu biliyorsunuz. Bazen sisteme Rusça görevler düşebiliyor ancak Rusça bilmiyorsanız yapmanız imkansız olan görevler. Eğer Rusça biliyorsanız bu görevlerden bazılarını yapabilirsiniz onların ücreti çok daha fazla oluyor. Yazının ilk kısımlarında Toloka’ya farklı firmalardan müşterilerin iş açtığından bahsetmiştim işte o müşterilerin büyük çoğunluğu İngilizce görevler talep ediyor. Arada sırada sistemde İngilizce yeterlilik testlerine denk gelebilirsiniz, onları çözerek İngilizce görevlere uygun olduğunuzu kanıtlarsanız İngilizce dildeki görevlere de erişim sağlarsınız ki Türkçe görevlerin neredeyse 10 katı fazla İngilizce görev var sistemde yani onlara erişim sağlayabilirseniz daha çok görev yapma şansınız olur. 

Yandex Toloka Güvenilir Mi?

Sistemi anladığımıza göre gelelim asıl konuya. İnternetten para kazandırma adı altında dolandırıcılık yapan, paranızı göndermeyen binlerce oluşum var. Yandex Toloka’da böyle bir durum kesinlikle söz konusu değil. Zaten kendim güvenli bir şekilde paramı çekmemiş olsaydım bu yazıyı hiç yazmazdım. Yandex Toloka tamamen Yandex firmasına bağlı bir sistemdir yani herhangi bir dolandırıcılık faaliyeti söz konusu olamaz. Kullanıcı sözleşmesini ihlal etmediğiniz müddetçe kazandığınız parayı doğrudan banka hesabınıza yatırırlar. 

Paramı Nasıl Çekerim?

Yandex Toloka’da PayPal, Papara veya Skrill üzerinden paranızı çekebiliyorsunuz. PayPal Türkiye’de engelli olduğu için Türk kullanıcılar için en uygunu Papara. Papara üzerinden ücretsiz hesap açıp, hesap numaranızı sisteme tanımladıktan sonra ödemelerinizi Papara hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Para çekme limiti konusuna gelirsek, Yandex Toloka’yı internet üzerinden gerçekten para kazandıran siteler arasına sokan en büyük özelliği para çekme limitinin yalnızca 0,5 $ olmadır. Bu limite ulaştığınızda paranızı hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Benzer internetten para kazanma sitelerinde bu limit 50 dolardan başlar 100 dolara kadar çıktığı görülür. Yani oralarda gerçekten para kazanabilseniz dahi parayı çekebilmeniz için bir hayli yüksek bir limite erişebilmeniz gerekir. Bu da sitedeki ücretlendirmeye göre en iyi ihtimalle aylar sürerken çoğu zaman yıllar sürer. Birçok kişi o kadar istikrarlı bir şekilde limite ulaşmaya çalışmadığı için de o zamana kadar topladığı para sistemde kalır ve sonuç olarak parasını çekemez. Toloka bu yüzden tavsiye ettiğim bir site, kazandığınız parayı kısa sürede çekebilirsiniz. Çektiğiniz paranın hesabınıza geçmesi de en fazla 1 ay sürse de genellikle 1 hafta içerisinde yatırılır. Bu konuda dikkat etmeniz nokta hesabınızla kullanıcı bilgilerinizi birbiriyle tutarlı olmasıdır. 

yandex toloka para çekme-yandex toloka nasıl para çekilir-yandex toloka papara
Yandex Toloka-Para Çekme Kanalları

İnternetten gerçekten para kazanabileceğiniz Yandex Toloka sistemini tüm hatlarıyla inceledik. Sonuç olarak yüksek paralar beklemeyin ancak ayda hesabınızda fazladan 300-400 lira olması da fena bir şey değil. Boş vaktiniz varsa, bunu para kazanarak değerlendirmek istiyorsanız güvenilirliğini de göz önüne katarsak deneyebileceğiz bir sistem. Ayrıca anket sitelerinden çok daha faydalı bir iş yapmış olursunuz bana göre. Web sitesinin ve mobil uygulamasının linkini aşağıya bırakıyorum. 

İnternet Sitesi

Google Play Linki

 

Yorumlar

 1. Ozgun bilge 15 Aralık 2020
 2. Emelce Lezzetli Anlar 8 Nisan 2020
  • Bleach 8 Nisan 2020
 3. Biriktirdiklerim 8 Nisan 2020
  • Bleach 8 Nisan 2020
 4. Hürpost 7 Nisan 2020
  • Bleach 7 Nisan 2020
 5. Samet 20 Ağustos 2019

Yorum Yapın