2020 Yılı Bitmeden İzlemeniz Gereken 10 Film

2020 yılı korona nedeniyle hemen her sektörün zor günler geçirdiği bir yıl oldu. Yılın büyük bölümünde sinema salonlarının kapalı olması dolayısıyla çok az sayıda film vizyona girebildi. Diğer taraftan karantina dolayısıyla tüm dünyanın evlerine kapandığı günlerde dizi ve film izleme oranları arttı. Bu sayede Netflix gibi dijital platformlar hayatımıza daha çok girmiş oldu. Olağanüstü şartların getirdiği değişimle birlikte vizyon filmlerinden ziyade platform filmlerini izlediğimiz bir yıl geçirdik.

Yılın son günlerine girerken bu yıl çıkmış filmleri gözden geçirmek adına 2020 yılının en çok dikkat çeken filmlerinden bir liste yaptık. 2020’nin popüler filmlerini yıl bitmeden izlemek isteyenlere faydası olacağını düşündüğümüz bu listede 10 adet 2020 filmine yer verdik.

1- The Invisible Man (Görünmez Adam)

Imdb: 7.1 / Metascore: 72

2020 yılında seyirci karşısına çıkan en iyi gerilim filmlerinden biri olan The Invisible Man aynı zamanda bu yılın en çok izlenen filmlerinden biriydi. Başrolünde Elisabeth Moss’un yer aldığı film gizem ve gerilim türünü sevenlerin heyecanla izleyeceği bir yapım. Filmin ana karakteri olan Cecilla, sorunlar yaşadığı sevgilisini terk eder. Eski sevgilisinin onun peşine düşeceğine inandığı için ondan saklanır ancak çok geçmeden eski sevgilisinin intihar ettiği haberini alır. Ayrıca kendisine yüklü bir miras kalmıştır. Bu intihar olayının gerçekliğinden şüphe eden Cecilla daha sonra yaşayacağı bir dizi gerilimli olay sonrası iyice akıl sağlığını kaybetmeye başlar. İzlerken merak uyandıran, her saniyesiyle izleyiciyi germeyi başaran Görünmez Adam filmi, izleyeni pişman etmeyecek bir yapım olmuş.

2- The Old Guard (Ölümsüzlük)

Imdb: 6.6 / Metascore: 70

2020 yılının öne çıkan aksiyon filmlerinden biri olan The Old Guard, başrolünde Charlize Theron’un yer aldığı fantastik ögelere dayanan bir film. Filmde Yunan mitolojisinden çıkma bazı ölümsüz karakterler, 21. yüzyıl dünyasında paralı asker olarak hayatlarını sürdürmektedirler. Ölümsüzlerden oluşan bu ekip günün birinde kendileri gibi ölümsüz olan bir kişinin daha olduğunu fark eder. Bu kişinin peşine düştükleri sırada kötü niyetli birtakım insanların da onların peşine düşmesiyle aksiyon başlar.

Netflix yapımı olan filmde aynı zamanda Charlize Theron’un da olduğunu düşününce filmin politik doğruculukla süslendiğini söylemeye gerek yok sanırım. Buna rağmen The Old Guard filmi ilginç konusu ve bol aksiyonlu sahneleriyle bu yılın izlemeye değer filmleri arasında.

3- Extraction

Imdb: 6.7 / Metascore: 56

2020 yılının en çok konuşulan aksiyon filmlerinden bir diğeri de Chris Hemsworth’un başrolünde yer aldığı Extraction. Silah kaçakçıları ve uyuşturucu baronları arasındaki karanlık işlerde esir düşen bir gencin zengin iş adamı babası, oğlunu kurtarmak için filmin ana karakteri olan Tyler Rake’den yardım alır. Tyler Rake’in aldığı görevi yerine getirmek için giriştiği bol aksiyonlu macerayı konu alan Extraction filmi aksiyon seven izleyicileri tatmin edecektir.

4- Onward (Hadi Gidelim)

Imdb: 7.4 / Metascore: 61

Yılın en dikkat çekici animasyon filmlerinden biri olan Onward, babalarını küçük yaşta kaybeden iki Elf kardeşin, bir büyü sayesinde babalarıyla tekrar görüşme şanslarının olduğunu öğrenmeleriyle atıldıkları macerayı konu alıyor. Komedi sahnelerinin yanında dram sahneleriyle öne çıkan animasyon filmi, Disney Pixar’ın şimdiye kadar yaptığı baş yapıtların gerisinde kalan bir film olsa da çok fazla animasyon filminin çıkmadığı 2020 yılında animasyon seven izleyiciler için fazlasıyla tatmin edici bir film diyebiliriz.

5- The Trial Of The Chicago 7

Imdb: 7.8 / Metascore: 77

1968 yılında Chicago’da Demokratik Ulusal Konferansında protestolara karışan 7 kişinin federal hükümet tarafından isyana teşvik suçlamasıyla tutuklanmasının ardından 1969 yılında görülen davalarını konu alan film gerçek bir olaya dayanıyor. Bu tarz tarihi filmlerden hoşlananların severek izleyeceği The Trial of The Chicago 7, 2020 yılının öne çıkan ve izlemeye değer filmlerinden biri.

6- Palm Springs (Yarın Yokmuş Gibi)

Imdb: 7.4 / Metascore: 83

Başrollerinde sevilen dizi Brooklyn Nine-Nine’dan tanıdığımız Andy Samberg ve How I Met Your Mother dizisinden bildiğimiz Cristin Milioti’nin yer aldığı Palm Springs yılın öne çıkan filmlerinden biri oldu. Klasik Groundhog Day filminin konseptini alan filmde bir düğün gününe hapsolan ve aynı günü sürekli baştan yaşayan Sarah ve Nyles’ın ilginç macerası anlatılıyor. Eğer bu konseptteki filmleri seviyorsanız Palm Springs filmi de hoşunuza gidecektir.

7- I’m Thinking of Ending Things (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum)

Imdb: 6.7 / Metascore: 78

2020 yılında Netflix’e gelen en iyi filmlerden biri olan I’m Thinking of Ending Things, drama türünü sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Başrollerinde Breaking Bad dizisinden ve El Camino filminden tanıdığımız Jesse Plamons ile Jessie Buckley’in yer aldığı yapım aynı isimli romandan uyarlama. Filmde, Jake ve kız arkadaşı Jake’in ailesinin yaşadığı çiftliğe gitmek için uzun bir yolculuğa çıkar. Jake ile ilişkisi hakkında şüpheleri olan genç kadın, yol boyunca ve çiftliğe vardıklarında kendisini bir dizi garipliğin içinde bulur.

Oldukça merak uyandıran bu film, özellikle havanın kapalı olduğu bir günde battaniyenin altında izlemek için oldukça ideal bir film.

8- Emma

Imdb: 6.7 / Metascore: 71

2020’nin merakla beklenen filmlerinden biri olan Emma, dönem filmlerinden hoşlananların kaçırmaması gereken, Jane Austen romanından uyarlama bir İngiliz filmi. 1800’lü yıllarda geçen filmde zengin, güzel ve akıllı bir Leydi olan Emma’nın hayatından kesitler anlatılıyor. Güzel bir romantik komedi diyebileceğimiz film, 2020’nin son günlerinde izleyecek film arayanların kaçırmaması gereken bir yapım.

9- The Way Back (Dönüş Yolu)

Imdb: 6.7 / Metascore: 66

2020 yılının öne çıkan spor temalı filmlerinden biri olan The Way Back, başrolünde Ben Affleck’in yer aldığı dram türünde bir film. Eski bir basketbol yıldızı olan Jack’in hayatta değer verdiği şeyleri birer birer kaybetmesinin ardından girdiği depresyon sonrası mezun olduğu lisenin basketbol koçluğu görevini üstlenmesini konu alan filmde Jack’in yeni işiyle hayata yeniden başlama mücadelesini keyifle izleyeceksiniz.

10- Tenet

Imdb: 7.6 / Metascore: 69

2020 yılı bitmeden izlemeniz gereken bu yılın en iyi filmleri listemizde son olarak bahsedeceğimiz film, yılın şüphesiz en çok ses getiren filmi Tenet. Ünlü yönetmen Chritopher Nolan’ın yönettiği filmde başrolde John David Washington’u görüyoruz. Bilim kurgu temalı filmde, dünyayı büyük bir tehlikeden korumaya çalışan bir kahramanın aksiyon dolu macerasını izliyoruz. Nolan filmlerini seviyorsanız muhtemelen çoktan izlediğiniz Tenet filmini hala izlememiş olanlar en kısa zamanda izlemeli.

Yorum Yapın