HERKESİN EN AZ BİR KERE İZLEMESİ GEREKEN ANİMASYON FİLMLERİ

Animasyonlar her ne kadar çocukları hedef alarak yapılan filmler olsalar da en az çocuklar kadar yetişkinler de bu türün bir hayranı. Herkesin hayatında yer edinmiş ve “Defalarca izlesem yine de sıkılmam” dediği bir animasyon filmi vardır mutlaka. Ben de bu yazımda herkesin izlemek isteyeceği, en iyi animasyon filmleri listesi yaptım.

KAYIP BALIK NEMO

23 Ocak 2004’da vizyona giren bu çıktığı tarihten günümüze gelinceye kadar birçok kişinin favorileri arasına girmeyi başarmış ve hatta 2004 Animasyon Oscar’ını kazanmayı başarmıştır. Seveninin çok sevmeyeninin nadir bulunacağı bu film herkesin hayatında en az bir kez izlemesi gereken animasyonların başında gelmektedir.

Film küçük bir balık olan Nemo’nun başından geçen macerayı konu alır. Ele avuca sığmayan bu küçük balığın kaçırılması ve Babası Marlin’in onu bulması için yola çıkmasıyla olaylar başlar. Marlin bu yolculuğu boyunca çeşitli olay ve tehlikelerle karşılaşsa da Nemo’yu aramaktan asla vazgeçmez. Tüm hikaye baba ve oğlun birbirlerini bulabilmek için verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır.

En iyi animasyon filmleri-animasyon tavsiyesi-kalıp balık nemo-finding nemo
En İyi Animasyon Filmleri-Finding Nemo

CESUR (BRAVE)

Bildiğiniz tüm prenses hikayelerini unutun. Ne yardıma muhtaç prenseslere ne yakışıklı prenslere ne de kötü üvey annelere yer olmayan bu animasyonda sadece genç ve cesur bir prensesin kendi başının çaresine nasıl bakabildiğine tanıklık edeceksiniz.

Hikaye Prenses Merinda’nın yaşadığı yerin yüzyıllardır sahip olduğu geleneklerinden birini yıkmasıyla başlar. Merinda’nın hareketleri farkında olmadan krallık içerisinde kaos yaratır. Filmin ileriki zamanlarında Merinda peşindeki tehlikeli güçleri keşfeder. İzleyici tüm film boyunca Merinda’nın cesaretine ve zekasına tanıklık eder.

Bu animasyon alt mesaj olarak çocuklara kızların kendi ayakları üzerinde durabileceklerini ve onları kurtarmaları için bir prense ihtiyaçları olmadığını anlatmayı amaçlamıştır.

animasyon önerileri-brave-cesur
En İyi Animasyon Filmleri-Cesur

İNANILMAZ AİLE

Bu film süper kahramanlıktan emekliye ayrılan ve çocuklarıyla birlikte sakin bir hayat arayışının içine giren bir çifti anlatır. Onlar sakin bir hayat için çabaladıkça önlerine çeşitli engeller çıkmaktadır. Karakterlerimiz her ne kadar istemeseler de ilerleyen zamanlarda kendileri gibi süper güçlere sahip çocuklarının da olaylara dahil olacağı bir maceranın içerisine sürüklenirler. Bu inanılmaz güçlere sahip ailenin içerisine girdiği macera sizi o kadar etkileyecek ki sanki kendiniz de filimin bir kahramanı gibi onlarla gülecek ve üzüleceksiniz.

ZOOTOPIA

Bu filmde hayvanlar alemi hiç karşılaşmadığınız şekliyle karşınıza çıkacak. Hiçbir tavşanı bu kadar cesur, hiçbir tilkiyi bu kadar fedakar veya hiçbir çitayı böylesine tombul böylesine sevimli görmemişsinizdir. Bu film hem yetişkinleri hem de çocukları adeta büyülüyor desek yalan olmaz.

Film en temel hatlarıyla polis olmak isteyen bir tavşanının hikayesidir. Bu yolda ilerleyen tavşanı mızın başına çeşitli olaylar gelirken çeşitli karakterler de ona yardım eli uzatmaktadır. İçerisinde barındırdığı yardım severlik örnekleriyle çocuklar için uygunluk bakımından sınıfı geçen bu film Disney’in 55. uzun metraj filmidir.

Film içerisindeki olayların gizemini çözmeye çalışırken hem çok eğlenecek hem de çok şaşıracaksınız.

en iyi animasyonlar-animasyon önerileri-zootopia
En İyi Animasyon Filmleri-Zootopia

OYUNCAK HİKAYESİ SERİSİ

Hemen hemen herkes çocukken oyuncaklarının canlandırdığını hayal etmiştir. Bu animasyon herkesin aklından geçen hayali almış ve ortaya inanılmaz bir macerayı konu alan, 4 filimden oluşan muhteşem bir hikaye çıkarmış.

İlk yapımı 1995’de ve son yapımı 2019 da olan bu seri aradan geçen yıllara rağmen başarısından hiçbir şey kaybetmediğini gözler önüne sermiştir. Peki böylesine bir başarının altında yatan nedir? Bu soruya cevap olacak tek şey herkesin animasyonda kendisinden bir parça bulması olacaktır. Çocukların olduğu kadar yetişkinlerinde dikkatini çekmeyi başaran bu film içerisinde her şeyi barındırmaktadır. Macera isteyene macera, aşk isteyene aşk, olumlu örnek isteyene olumlu örnek ve çok daha fazlasını anlatmaktadır.

animasyon filmi önerileri-toy story-oyuncak hikayesi
En İyi Animasyon Filmleri-Toy Story

TERS YÜZ ( INSIDE OUT )

2015 Pixar yapımı bu animasyon 73. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film ödülünü alarak başarısını tüm dünyaya göstermiştir. Film kelimenin tam anlamıyla hepimizin içinden bir şeyler anlatmaktadır. Duygularımızın nasıl oluştuğuna esprili bir yaklaşım yakalayan bu animasyon hem yetişkinlerden hem de çocuklardan tam not almayı başarıyor.

Filmde sadece bir değil birçok alt mesaj bulunsa da bunlardan en öne çıkanı “farklılıkların kişiyi güzelleştirmesi” mesajı olmuştur. Dostluğun, fedakarlığın ve azmin konu alındığı film çocuklara olumlu bir örnek olmayı başarmıştır.

Filmdeki olaylar 11 yaşındaki Riley’nin babasının işi nedeniyle yaşadığı şehirden ayrılmasıyla başlıyor. Küçük kızın iç dünyasında gerçekleşen maceranın onunun hayatını nasıl etkilediği konu alınmıştır.

en iyi animasyonlar-animasyon önerileri-ters yüz-inside out
En iyi Animasyon Filmleri-Inside Out

Ayrıca en sevdiğim yabancı korku filmlerini listelediğim EN KALİTELİ YABANCI KORKU FİLMLERİ yazıma göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın