Film Setinde Hayatını Kaybeden Brandon Lee’nin Trajik Hikayesi

31 Mart 1993 günü The Crow filminin setinde filmcilik tarihinde uzun süre unutulmayacak trajik bir olay yaşandı. Filmin başrol oyuncusu Brandon Lee’nin canlandırdığı Eric karakteri senaryoya göre Michael Massee’nin canlandırdığı karakter tarafından silahla vurulacaktı. Sahne çekilirken Michael Massee rol icabı silahıyla Brandon Lee’ye ateş etti ancak o andan itibaren film gerçek olmuştu. Kanlar içinde yere yığılan Brandon Lee, rol icabı değil gerçekten vurulmuştu. Bir “kaza” sonucu 28 yaşında hayatını kaybeden Brandon Lee’nin trajik hikayesine yakından bakalım.

Brandon Lee Kimdir?

Brandon Lee, dünyaca ünlü aktör Bruce Lee’nin oğludur. Bruce Lee’nin 32 yaşında beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetmesi sonrası çocuk yaşta babasız kalmıştır. Zorlu bir ergenlik dönemi geçiren Brandon Lee, babası gibi bir film yıldızı olmaya karar vermiştir. Fakat asıl hedefi Bruce Lee gibi aksiyon ve dövüş filmlerinde değil, daha çok drama filmlerinde rol almaktır. Liseyi bıraktıktan sonra Hong-Kong’a giden ve burada film dünyasına adımını atan Brandon Lee ilk ciddi işini 1986 senesinde Kung-Fu: The Movie filminde yapmıştır. 1992 yılında vizyona giren Rapid Fire filmiyle sektörün öne çıkan isimleri arasına giren Lee, son olarak çekimleri esnasında hayatını kaybettiği The Crow filminde rol almıştır.

Brandon Lee’nin Ölümü

Aktörlük konusundaki yeteneğini çalıştığı işlerde gösteren Brandon Lee, The Crow filminda başrolü kapmıştı. Film ana hatlarıyla, vahşice öldürülen bir müzisyenin 1 sene sonra yeniden hayata gelmesini konu alan ve fantastik ögeler içeren bir aksiyon filmiydi. Brandon Lee de burada ana karakter Eric Draven’i canlandırıyordu.

Filmin 58 günlük bir süreçte çekilmesi planlanmıştı. Çekimlerin 52. gününde Brandon Lee’nin ölümüne sebebiyet veren kazanın yaşandığı sahne çekiliyordu. Canlandırılması planlanan sahne şu şekilde gerçekleşecekti; Brandon Lee elinde poşetlerle kapıdan girecek, bu esnada Michael Masse yaklaşık 5 metre arkasından ona ateş edecekti. Çekimlerde kullanılan silahlarda 2 çeşit mermi kullanılıyordu.

Sadece silahın gözüktüğü, karakterlerin hedef alınmadığı yakın çekimler esnasında dummy bullet denilen, türkçe karşılığı olarak sahte mermi ya da eğitim fişeği diyebileceğimiz mermiler kullanılıyordu. Bu mermiler yalnızca çekirdekten oluşan, barutsuz mermilerdi.

Geniş çekimler içinse kuru sıkı dediğimiz mermi çekirdeği olmayan, yalnızca barut bulunan silahlar kullanılıyordu. Brandon Lee’yi hayattan koparan kazanın yaşandığı sahnede kuru sıkı tabanca kullanılması gerekiyordu. Fakat silah ateşlendikten sonra bir hata olduğu hemen anlaşıldı. Brandon Lee kanlar içinde yerde yatıyordu. Yaralı bir şekilde hastaneye götürülen genç aktör, 6 saatlik ameliyatın sonunda kurtarılamadı ve 28 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Peki bu kazanın sorumlusu kimdi?

Trajik Kazanın Perde Arkası

Öncelikle olayla ilgili set ekibinin verdiği ilk ifadelerde Brandon Lee’nin ölümüne sebep olan sahnenin ilk defa çekilmediğini, daha önce de aynı sahneyi farklı açılardan çektikleri öğrenildi. Kazanın nedenine gelirsek, çekimlerde kullandıkları mermilerden yukarıda bahsetmiştik. Bu sahnede olması gerektiği gibi kuru sıkı silah kullanılmıştı. Fakat silahın içinde önceki sahnelerden kalma mermi çekirdeklerinden biri sıkışmıştı ve bunu kimse fark etmemişti. Silah ateşlendiğinde barut ve silahın içindeki sahte mermi çekirdeği birleşince gerçek bir mermi etkisi yaratmış ve Brandon Lee ağır şekilde yaralanmıştı.

Peki bu tamamen dikkatsizlikten kaynaklı bir kaza mıydı? Polis soruşturmasına göre evet. Olay yapılan incelemeler sonrası kayıtlara kaza olarak geçti. Yine de bugün bile bu trajik olayın bir kaza olmadığı, birilerinin kasti olarak Brandon Lee’yi öldürdüğünü söyleyenler yok değil ancak kaza olmadığına dair gerçekçi bir kanıt hiçbir zaman bulunamadı.

Set ekibinden olayla ilgili konuşanlar o sıralar herkesin çok yorgun olduğunu, kazanın dikkatsizlikten kaynaklandığını söylediler.

Brandon Lee’nin Ölümünün Ardından

Brandon Lee’nin ölümü doğal olarak dünya çapında şok etkisi yarattı. Yetenekli bir aktörün henüz daha 28 yaşında talihsiz bir kaza sonucu hayata veda etmesi büyük bir üzüntüyle karşılandı. Brandon Lee bu kazayı yaşamasaydı 2 hafta sonra nişanlısı Eliza Hutton ile evlenecekti. Başrolünü oynadığı The Crow filmi sonrası kariyeri büyük bir yükselişe geçecekti. Tüm planları, geleceğe dair beklentileri ufak bir dikkatsizlik sonucu yok olmuş oldu. Brandon Lee’nin mezarı, Seattle’da babasının mezarının hemen yanında bulunuyor.

The Crow filminin kaderine gelecek olursak, filmin kalan kısmı CGI teknolojiyle tamamlandı. Her ne kadar filmde Lee’nin ölümüne neden olan sahneyi kullandıklarına dair dedikodu yayılsa da bu doğru değil. Çekimlerde yaşanan bu üzücü kaza filmin bir nevi reklamı olmuştu. Lee’nin ölümünden 2 ay sonra vizyona giren The Crow, geniş bir izleyici kitlesi edindi. Film bugün kült filmler arasında gösteriliyor.

Brandon Lee’nin ölümüne neden olan olayda tetiği çeken kişi olan Michael Massee ise psikolojik olarak büyük bir yara almış oldu. The Crow filmi Massee’nin kariyerindeki ilk büyük işlerden biriydi. Olay sonrası uzun süre konuşmayan talihsiz aktör her şeye rağmen sektörde kalıp birçok önemli işte rol aldı. Massee, 2016 senesinde 64 yaşında hayatını kaybetti.

Yorum Yapın