EDGAR WRIGHT FİLMLERİ: KARA KOMEDİNİN ZİRVESİ

Kendine has tarzını yansıttığı filmlerle sinema dünyasına adını yazdıran Edgar Wright şüphesiz birçok sinemaseverin favori yönetmenlerinden biridir. The Cornetto Trilogy başta olmak üzere Edgar Wright filmleri ayrı bir kategoride değerlendirilmeyi hak eden filmler bana göre.

The Cornetto Trilogy Nedir?

The Cornetto Trilogy yani Cornetto üçlemesi, Edgar Wright’ın Simon Pegg ve Nick Frost ile birlikte çektiği üçlemedir. Üçlemeyi oluşturan filmler sırasıyla Shaun of the Dead, Hot Fuzz ve The World’s End filmleridir. Üçlemeye Cornetto isminin verilme sebebi karakterlerin her filmde ayrı bir renk cornetto dondurma yemesidir. Dondurmaların renkleri üç filmde de farklıdır. Şimdi Edgar Wright filmleri arasında en popülerleri olan bu üç filme yakından bakalım.

Edgar Wright Filmleri-the cornetto trilogy-cornetto üçlemesi-simon pegg
The Cornetto Trilogy

1- Shaun of the Dead / Zombilerin Şafağı

Cornetto üçlemesinin ilk filmi Shaun of the Dead bir zombi filmi olsa da aslında zombi filmlerinin bir parodisidir. 2004 yılında gösterime giren film Edgar Wright’ın ilk büyük uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor. İngiliz komedisinin dibine kadar işlendiği film, başkahramanımız Shaun’un kendisini şehri basan zombilerin ortasında bulmasıyla başlayan macerasını konu alıyor. Başta zombi filmleri olmak üzere birçok filme gönderme yapılan bu filmde gülmemek neredeyse imkansız.

The Cornetto Trilogy’nin ilk filminde gösterilen dondurma çilekli, yani kırmızı cornetto. Bu renk de filmde bolca gördüğümüz kanı temsil ediyor.

 

shaun of the dead-edgar write filmleri
Shaun of the Dead

2- Hot Fuzz / Sıkı Aynasızlar

Cornetto üçlemesinin ikinci filmi Hot Fuzz bir polisiye komedisi. Shaun of the Dead filminden 3 sene sonra yani 2007 yılında vizyona giren filmde Londra’da polislik yapan Nicholas’ın küçük bir kasabaya tayin olup oradaki gariplikleri fark etmesini konu alıyor. İlk dakikasından itibaren seyirciyi kendisine bağlayan Hot Fuzz filmi, serinin ilk filminde olduğu gibi kara komedinin zirvelerine çıkmış. Bunun yanında başta Point Blank filmi olmak üzere birçok filme gönderme yapılmış.

The Cornetto Trilogy’nin bu filminde gösterilen dondurma ise vanilyalı yani mavi cornetto. Mavi renk de filmdeki polis temasını temsil ediyor.

Hot Fuzz

3- The World’s End / Dünyanın Sonu

Cornetto üçlemesinin 2013 yılında çıkan ve serinin son filmi olan The World’s End serinin diğer iki filminin yanında biraz beklentilerin altında kalsa da diğer iki filmden çok daha enteresan bir konuya sahip. Çocukken sıkı dost olan 5 arkadaşın yıllar sonra doğdukları kasabada yeniden toplanmalarıyla başlayan macera, kasabadaki garipliklerin yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla bambaşka bir hal alıyor. Komedi dozunun ve temponun hiç düşmediği bu filmde ayrıca Hobbit ve Sherlock gibi yapımlardan hatırladığımız Martin Freeman oynuyor. The World’s End filmi ilk iki filmin yükselttiği çıtayı aşamamış gibi gözükse de izlerken eğleneceğiniz, izlediğinize pişman olmayacağınız bir film.

The Cornetto Trilogy’nin son filminde ise karşımıza çıkan dondurma fıstıklı yani yeşil cornetto. Bu rengin de filmin uzaylı temasını yansıttığını söyleyebiliriz.

The World’s End

İZLEMEYE DEĞER DİĞER EDGAR WRIGHT FİLMLERİ

The Cornetto Trilogy Edgar Wright’ın en bilinen eseri olsa da bu üçlemeye dahil olmayan ancak en az onlar kadar güzel, enteresan ve izlemeye değer Edgar Wright filmleri var.

4- Scott Pilgrim vs. the World / Scott Pilgrim Dünyaya Karşı

2010 yılında gösterime giren Scott Pilgrim vs. the World filmi konseptiyle dünya üzerindeki neredeyse tüm filmlerden daha farklı bir film. Bir çizgi roman uyarlaması olan filmde kendi halinde bir genç olan Scott Pilgrim’in yeni tanıştığı sevgilisinin kalbini kazanabilmek için onun 7 eski sevgilisini alt etmesi gerekmektedir. Mücadelelerin atari oyunu konseptinde olması filmi fazlasıyla absürt bir hale getiriyor. Komedi ve aksiyonun hiç bitmediği bu filmde harika uygulanan sahne geçişleri sayesinde sıkılmak imkansız. Kendi adıma Edgar Wright filmleri arasında en beğendiğim film Scott Pilgrim Dünyaya Karşı diyebilirim.

Filmde ayrıca birçok ünlü oyuncunun kariyerlerinin başındaki hallerini görüyoruz. Mesela Captain America olarak bildiğimiz Chris Evans’ın bu filmde aldığı küçük sayılabilecek rolü görünce oldukça şaşırıyorsunuz. Chris Evans dışında Anna Kendrick, Mary Elizabeth Winstead, Aubrey Plaza gibi isimler var. Scott Pilgrim rolünde ise Micheal Cera’yı görüyoruz. Filmin kadrosuna baktığımızda başrol oyuncusu Micheal Cera dışında neredeyse tüm kadronun pozitif yönde bir kariyer gelişimi geçirmesi dikkat çekici.

Edgar Wright Filmleri-Scott Pilgrim

5- Baby Driver / Tam Gaz

Edgar Wright filmleri listemde son olarak tanıtacağım film Baby Driver. Ülkemizde Tam Gaz ismiyle vizyona giren 2017 yapımı filmde önceki tanıttığım filmlerin aksine çok fazla komedi unsuru yok. Aksiyonun ön plana çıktığı filmde suçlulara şoförlük yapan Baby’nin kendisini içinden çıkılmaz bir duruma sokmasını anlatılıyor. Baby karakterinin ilginç özelliklerinden biri küçükken geçirdiği trafik kazası nedeniyle kulağında sürekli bir çınlama olması ve bu çınlamayı bastırmak için devamlı kulaklıkla müzik dinlemesi. Aksiyon sahneleri harika müzik seçimleriyle birleşince ortaya fazlasıyla profesyonel bir iş çıkmış. Edgar Wright’ın en profesyonel filmi diyebilirim bu yüzden. Film ayrıca taciz suçlamaları nedeniyle sinema dünyasından uzaklaştırılan Kevin Spacey’nin oynadığı son filmlerden biri olma özelliğine sahip.

Baby Driver

YENİ FİLM MÜJDESİ

Listede yer verdiğim filmlere ek olarak yeni bir Edgar Wright filmi geliyor. 2020 yılında gösterime girecek filmin adı Last Night in Soho olacak. Konusu tam olarak açıklanmasa da psikolojik gerilim olacağı söyleniyor.

Yorum Yapın