BOJACK HORSEMAN: BAŞROLÜ BİR AT OLAN DİZİ

Başrolünde bir atın olduğu kaç tane dizi izlediniz? Eğer Bojack Horseman’ı hala izlemediyseniz bu soruya cevabınız muhtemelen sıfır olacaktır. 2014 yılında yayınlanmaya başlayan ve 5 sezonu geride bırakan Bojack Horseman başarısıyla yetişkin animasyon dizileri arasında öne çıkmayı başardı. 25 Ekim’de 6. Sezonu gelecek olan bu yapımı hala daha izlemediyseniz hiç vakit kaybetmeden ilk bölümünü açın.

Dizi, 90’lı yıllarda Horsin’ Around isimli sitcom ile büyük bir üne kavuşan ancak günümüzde Hollywood manzaralı evinde oturup depresif düşüncelerle ve alkolizmle boğuşan bir at olan Bojack Horseman ile onun çevresindeki birbirinden ilginç karakterlerin maceralarını işliyor. Hayalgücümüzün sınırlarını zorlayan bu dizinin geçtiği evrende hayvanlar da aynı insanlar gibi konuşup, onlar gibi yaşıyorlar. Seyirciye alışılmışın dışında bir evren sunan dizi beklenenin aksine oldukça yüzeysel bir şekilde başlasa da bölümlerin ilerlemesiyle muhteşem bir karakter ve konu derinliği sunuyor. Bojack Horseman her ne kadar bir komedi dizisi olsa da komedi unsuru olarak gösterilen şeylerin altında çok büyük psikolojik dramlar yatıyor. Bu durum diziyi kara komedinin harika bir örneği yaparken diğer yetişkin animasyonları arasında öne çıkmasını sağlıyor.

Bojack Horseman Hollywoo-Bojack Horseman yorum

Bojack Horseman, karakter ve konu derinliğinin dışında seslendirme konusunda da alanının en başarılı dizilerinden biri. Seslendirme ekibinde Will Arnett ve Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Aaron Paul gibi yıldız isimler var. Ayrıca birçok bölümde Paul Mccartney, Jessica Biel gibi tanınmış pek çok isim sesleriyle diziye konuk oluyor.

Aaron Paul-Bojack Horseman

Dizinin anlatım kısmına gelirsek gerçekten devrimsel sayılabilecek bölümlerle karşılaşıyoruz. Mesela 5. sezon 6. bölüm olan “Free Churroisimli bölümde 26 dakika boyunca Bojack’in bir kürsüde konuşmasını izliyoruz. Bölümde başka hiçbir olay olmuyor. Böyle bakınca sıkıcı gibi gelebilir ancak bahsettiğim bölüm Imdb’de 10 üzerinden 9.8 puan alarak neredeyse tüm izleyicilerden tam puan aldı. Tek bir karakterin aynı mekanda sadece bir kürsüde konuştuğu bir bölümle bunu başarmak devrim sayılır bana göre. Bir diğer sıra dışı bölüm olan 3. Sezon 4. Bölüm “Fish Out of WaterBojack’in su altı dünyasını ziyaretini anlatıyor. Neredeyse tamamı su altında geçtiği için çok az diyaloğun olduğu bu bölümün puanı ise 9.5. Bunlar dışında benzer puanları alan birçok ilginç bölüm var. İzleyicinin genelinden bu tarz puanlar almak gerçekten büyük iş.

Bojack Horseman-Free Churro

Bojack Horseman Karakterler

Bojack Horseman: 90’lı yıllarda  Horsin’ Around diziyle yakaladığı başarıyı sürdüremeyen, depresif yaşam tarzıyla tüm gününü Horsin’n Around’ın eski bölümlerini izleyerek geçiren at. Tüm hayatını geçmişini sorgulayarak geçirir.

Todd Chavez: Yıllar önce bir partide Bojack’in evine gelip o günden beri Bojack’in kanepesinde yaşayan, saflığı yüzünden başını sürekli belaya sokan ve her bölümde bu belalardan kurtulmaya çalışan insan. Aseksüel olduğunu geç de olsa farketmiştir. Bojack itiraf edemese de kendisini çok sever.

Mr. Peanutbutter: Bojack gibi televizyon şovlarıyla ünlü olmuş, hayata hep pozitif tarafından bakan iyi kalpli köpek. Bojack tarafından pek sevilmez.

Diane Nguyen: Bojack’in bir türlü yazamadığı biyografisini yazması için gölge yazar olarak Bojack’in hayatına giren, başlarda önyargılarla dolu ilişkileri özel bir dostluğa dönen Vietnamlı insan. En az Bojack kadar derin duygusal buhranlara sahip olsa da hayata bakışı ondan daha farklıdır. Ayrıca Mr. Peanutbutter ile evlenmiştir.

Princess Caroline: Bojack’in eski sevgilisi ve aynı zamanda menejeri olan iş dünyasının acımasız kedisi. İlerleyen yaşıyla beraber hayatta işi dışında hiçbir şeye zaman ayıramamış olması kafasında büyük bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Geçmişi oldukça ilgi çekicidir.

Bojack Horseman-Karakterler

Final Sezonu

25 Ekim’de ilk kısmı, 31 Ocak’ta ise ikinci kısmı yayınlanacak olan 16 bölümlük 6. sezonun maalesef final sezonu olduğu açıklandı. Aaron Paul’un açıklamalarına göre final kararı Netflix’e aitmiş. Ayrıca aynı senaryo ekibinin yaptığı Tuca and Bertie dizisi de final yapacakmış. Dizinin bitecek olması seyirciler tarafından olumsuz karşılansa da geçmişte fazlasıyla uzatılıp tadı kaçan birçok yapımı düşününce en azından diziyi iyi hatırlayacağımızı düşünüyorum.

Sonuç olarak yetişkin animasyonlarını seviyor ya da bir yerden başlamak istiyorum diyorsanız ve Bojack Horseman’ı hala izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

IMDB

Yorum Yapın