DİYET YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Diyet yapmak veya kilo korunumu sağlamak az yemek yemekten ibaret olan süreçler değildir. Her işte olduğu gibi bu süreçlerde de ince ayrıntıları göz önünde bulundurmak gerekir. Hiçbir sağlık sorununuz olmadığı halde “ Az yiyorum ama gram kilom azalmıyor.” diyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. Siz de bu yazımda bahsettiğim ince ayrıntılara biraz daha yakından bakarak nerede yanlış yaptığınızı değerlendirebilir, diyet yaparken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Atıştırmalıklar

Gün içerisinde ana öğünleri doğru şekilde yesek de öğün aralarında yöneldiğimiz atıştırmalıklar bazen doğru tercihler olmayabiliyor. Örneğin ölçüsüz şekilde meyve veya kuru yemiş tüketmek kilo verme sürecimizi yavaşlatacaktır. Bu tür atıştırmalıkların sağlıklı olmaları kalorili olmadıkları anlamına gelmez. Meyve şekeri doğal bir şeker olsa da fazla tüketilmesi kilo alınımıyla sonuçlanır. Tüm  bu nedenlerden dolayı tıpkı ana öğünlerimizde olduğu gibi ara atıştırmalıklarımızda da porsiyonlarımıza dikkat etmemiz gerekir.

Kalori Hesabı Yapmak

Yediklerimizin miktarını, besin değerlerini ve günlük almamız gereken kaloriyi kontrol atında tutmak için bir kalori sayacı uygulaması kullanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde sadece kalorilere değil almanız gereken tüm besin değerlerine hakim olabilirsiniz.

Mobil marketlerde kalori hesabınızı tutabileceğiniz birçok uygulama mevcut. Benim kullandığım uygulama MyFitnessPal.

Zamanında Yemek

Tıpkı bizler gibi vücudumuz da bazı alışkanlıklar ediniyor. Eğer vücudunuzu bir düzene alıştırdıysanız kendisini buna uygun ayarlayıp o tempoda çalışmaya başlıyor. Örneğin sürekli aynı saatte uyursanız bir süre sonra saate bakmasanız bile vücudunuz uyku semptomları göstermeye başlar.

Yemek yemek konusunda da bu tarz bir alışkanlık edinmek önemlidir. Belli saat aralığında yemek yemeğe başladığınızda bir süre sonra metabolizmanızın bu duruma alıştığını ve daha sağlıklı şekilde çalıştığını göreceksiniz.

Diyet yaparken nelere dikkat edilmeli – Zamanında Yemek

Mideden Önce Göz Doymalı

Diyetin en can sıkıcı yanlarından birisi porsiyonların küçük tutulması kuralıdır. Aslında bu kural az değil yeterli miktarda yemek yemeği sağlar. Tabakların ağzına kadar doldurulması yiyebileceğimizden çok daha fazlasını tüketmemize neden olur.

Her ne kadar yeterli miktarda tüketmeye çalışsak da kocaman tabakların içinde kalan yemekler bize azmış gibi görünür. Göz doymayınca midemiz de yeterince yediği konusunda pek ikna olmaz. Bu durum kendimizi aç hissetmemize neden olur.

Neyse ki yaşanılan bu sorunu çözmenin çok kolay bir yolu var. Yapmanız gereken tek şey beyninizi kandırmak. Bunu yapmak için bir tabağa azar azar miktarda tüm yemeklerinizi koyabilirsiniz. Öğününüzde yemeniz gereken her şeyi yersiniz ve tabağınız dolu gözüktüğü için beyniniz de doyduğunuz konusunda ikna olur.

Yemeklerin aynı tabakta olmasından hoşlanmıyorsanız veya yemekleriniz birbirine karışabilecek türdense ikinci bir çözüm olarak tabak boyutunu küçültebilirsiniz. Böylece yemeğiniz büyük tabakta göründüğünden daha çokmuş gibi gözükür.

Diyet Tavsiyeleri-Göz Doyuran Tabaklar

Bitki Çayları

Kilo vermek denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi de metabolizma hızıdır. Metabolizmanın hızlı olması hızlı kilo kaybına neden olur. Spor yapmak, düzenli beslenmek, düzenli uyku metabolizma hızına olumlu etki eden şeylerdir. Bu olumlu etkenlerden bir diğeri de bitki çaylarıdır. Düzenli şekilde tüketilen bitki çayları tek başına hızlı kilo kaybı sağlayamasa da metabolizma hızınızın artmasında yardımcı olur.

Tabi ki her bitki çayı bizlere bu etkiyi sağlayamaz. En yaygın olarak yeşil çay düzenli kullanıldığında ödem atıcı ve metabolizma hızlandırıcı özelliklere sahiptir. Bitkilerin sağladığı etkileri araştırarak kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Diyet Tavsiyeleri-Bitki Çayları

Ayrıca bu yazımda diyet yaparken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını aldıysanız daha önce yazmış olduğum DİYET YAPMAYI EĞLENCELİ HALE GETİRECEK ÖNERİLER adlı yazımda diyet yaparken işinizi kolaylaştıracak, diyet yapmayı beceremiyorum diyenlere çare olacak önerilerime de göz atabilirsiniz.

NOT : Bu bir öneri yazısıdır.

Yorum Yapın