Kediler Hakkında Merak Edilen Sorular

Kedilerin ilginç canlılar oldukları hemen hemen herkes tarafından bilinen bir durum. Bazen öylesine garip ve anlam veremediğimiz hareketler yapıyorlar ki sanki bu dünyadan değillermiş gibi hissedebiliyoruz. Öylece oturup dakikalarca boşluğa bakmalarından, çıkardıkları garip seslere kadar çok farklı davranışlara sahip olan bu minik dostlarımız aslında yaptıkları tüm bu hareketlerle bizlere bir şeyler anlatmak istiyorlar.

Sizin de evinizde çok sevdiğiniz bir kediniz varsa veya kedilerle daha iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız bu yazının devamına bir göz atarak kedilerin bir türlü anlam verilemeyen davranışları neden yaptıklarını, bu davranışlarla bizlere ne söylemek istediklerini anlayabilirsiniz.

Kediler Neden Biri Onları Sevdikten Sonra Temizlenirler?

Evinde kedi besleyenler veya bir kediyle sık sık iletişime geçenlerin çok iyi bildiği gibi kediler, birisi tarafından sevildikten hemen sonra kenara çekilerek kendilerini temizlenmeye başlarlar. Bu temizlenme sürecini bazen öyle kapsamlı olur ki, dışarıdan bakıldığında sanki kediniz az önce çamura bulanmış da onu temizliyormuş gibi görünebilir. Oysa alt tarafı biraz kedinize sevgi göstermek istemiştiniz. Yoksa kediniz sizden nefret mi ediyor?

Hemen endişelenmeyin, kediniz bu hareketiyle sizi sevmediğini ima etmiyor. Kedilerin biri onlara dokunduktan sonra kendilerini temizleme ihtiyacı duymalarının çok basit ve geçerli nedenleri var. Eminim ki siz de bu nedenleri öğrendikten sonra kedinize hak vereceksiniz.

Bazı zamanlar kedinizi sevdiğinizde onun üzerine istemediği bir kokunun sinmesine neden olabilirsiniz. Burada “İstemediği bir koku” dersken kastettiğim şeyi “Pis bir koku” değil. Sizin kokunuzu üzerinde istememesinin nedeni yalnızca sahip olduğu içgüdüleridir. Doğada avlanırken kedilerini avlarından olabildiğince gizlemeye çalışan kediler, tüylerini yalayarak kendilerini ifşa edebilecek tüm kokulardan arınırlar.

Bu yalanma işleminin ikinci bir nedeni ise kedilerin dış görünümlerine oldukça özen göstermeleridir. Tüylerinin düzgün durması için kendilerini dakikalarca yalayabilirler.

kediler neden yalanır-kedi davranışları-cat

Kediniz Neden Size Masaj Yapmaya Çalışır?

Kediler bazı zamanlar kucağımıza yerleşerek ön patileriyle bacaklarımıza majasa benzer bir hareket uygularlar. Hatta bazen bu hareketi öyle mutluluk çerisinde yapalar ki gürültülü bir şekilde mırıltı sesi de çıkartırlar. Peki kediler neden bize masaj yapma ihtiyacı duyuyorlar?

Zannedilenin aksine kendiler bunu bizim iyiliğimiz için yapamazlar. Ön patileriyle yaptıkları masaj hareketinin altında yatan asıl neden yavru kedilerin annelerinden süt almaya çalışmasıdır. Bu hareket sütün daha kolay çıkmasını sağlamaktadır. Siz bir anne kedi olmasanız bile veya kediniz artık yavru sayılamayacak kadar büyümüşse de bu hareketi yapmaya devam edebilir. Kediler için ön patileriyle yaptıkları masaj hareketi bebekliklerinden kalma bir alışkanlıktan ibarettir.

Kediler Neden Çok Fazla Uyurlar?

Yavru kediler zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirmektedirler. Sürekli olarak kıvrılıp dinlenecekleri bir yer arayan bu miniklerin vücutlarında büyüme hormonu salgılanması için uyumaya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle yetişkin olduğunda sağlıklı bir kendiniz olsun istiyorsanız yavruyken onu uykusundan uyandırmamaya özen göstermeniz gerekir.

Peki yetişkin kediler niye çok uyurlar? Kediniz artık yavruluktan çıkıp yetişkin olduğu zaman göreceksiniz ki yine gününün çoğunu uyuyarak geçirecek. Yetişkin kedinizin içindeki uyuma arzusu artık bir ihtiyaçtan ziyade keyfi bir durumdur. Kediler gün içerisinde zamanlarını uyuyarak geçirmekten zevk alırlar. Kedinizin size sinirlenmesini istemiyorsanız uykusunu bölmeme özen gösterin.

Kediler Neden Gece Enerji Patlaması Yaşarlar?

Gün içerisindeki sakin ve uykulu halinin aksine kendiniz geceleri delirmiş gibi evin içerisinde koşturabilir. Peki neden bu enerjisini gündüz atmak ve gece uyumak yerine bunun tam tersini yapayı tercih ediyorlar?

Tıpkı birisi onlara dokunduğunda tüylerini temizlemeleri gibi kedilerin geceleri uyumayıp sağa sola koşturmaları da içgüdüsel bir durumdur. Kediler ve diğer akrabaları doğada daha kolay avlanabilmek için geceyi tercih ederler. Onlar ayaktayken savunmasız şekilde uykuda olan avlarının peşine düşmek için gecenin avantajını kullanırlar.

Kediler Neden Suyu Sevmezler?

Kediler sanılanın aksine sudan o kadarda nefret etmezler ve oldukça da iyi yüzücülerdir. Kediler zamana zaman yüzmek veya avlanmak için suya girseler de siz onu zorla yıkamaya çalıştığınızda olay çıkartabilirler. İşte kedilerin nefret ettikleri asıl su budur.

Kediler kendi rızaları olmadan yapılan veya yaptırılan her şeyden nefret eden canlılardır. Bu nedenle kedinize zorla banyo yaptırdığınızda veya istemediği bir şekilde suya maruz kaldığında korku ve saldırganlık tepkileri verebilir.

Kediler Neden İnsanların Ayaklarına Saldırırlar?

Siz evin içerisinde yürürken kediniz birden bir ayaklarınıza saldırıyor ve onları ısırmaya çalışıyorsa kediniz sizinle oynamak istiyor demektir. İlk bakışta amacı sanki size saldırmak veya canınızı acıtmak gibi görünse de kendiniz yalnızca sizden ilgi bekliyor. Elindeki oyuncaklardan sıkılan bir kedi için sizin ayaklarınızdan daha eğlenceli ne olabilir? Bir dahaki sefere kediniz aniden ayaklarınıza doğru atladığında ondan korkmak yerine onunla oynamayı tercih edebilirsiniz.

Kediler Neden Kuş Gördüklerinde Ağızlarını Takırdatır?

Her ne kadar kediler çok cana yakın ve sevimli canlılar gibi görünseler de o yumak tüylerinin altında vahşi bir avcı yatmaktadır. Ev kedileri içlerindeki soğukkanlı avcıyı en çok pencere kenarında oturup kuşları seyrederken ortaya çıkartmaktadırlar.  Küçük dostunuz camın kenarına oturmuş uzaktaki bir ağaca konmuş kuşlara bakarak çenesini birbirine vuruyor olabilir. Peki kedinizin yaptığı bu hareketin altında yatan neden nedir?

Kedilerin ağzıyla yaptığı bu hareketin anlamı kuşu tehdit etmek değil kendince bir prova gerçekleştirmektir. Kediler avlarını bu hareket sayesinde öldürürler. Kediniz kuşu yakalamadan önce son kez hareketi tekrar ederek işini garantiye almak istiyor olabilir.

Kediler Neden Sırt Üstü Yatıp Yuvarlanırlar?

Kediniz bu hareketle size “Sana güveniyorum” demeye çalışıyor olabilir. Kediler yalnızca kendilerini çok güvende hissettiklerinde sırtlarını yere vererek karınlarını açarlar. Eğer kediniz yanınıza gelerek böyle bir şey yapıyorsa hafifçe karnını okşayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek de sizinle oyun oynamak istemesidir. Karnını açarak yerde yuvarlanan kedinizi sevmeye kalktığınızda kollarını size sarıp elinizi ısırmaya çalışıyorsa bu hareketin amacı canınızı acıtmak değil oyun oynamaktır.

Kediler Neden Kutuların içine Girerler?

Kediler küçük alanları severler. Küçük alanları kontrol etmek onlar için daha kolaydır ve bu nedenle de kendilerini daha güvende hissederler. Eğer kediniz evde bulduğu küçük kutuların içerisine giriyorsa sebebi tam olarak bulur. Kutunun içerisindeyken özellikle karın bölgelerini koruyarak gelebilecek saldırılara hazırlıklı olacaklarını düşünürler.

Kediler Neden Bir Yerden Dökülen Suyu Daha Çok Sever?

Kedinizin kabına bir bardaktan su koymayı deneyin. Bunu gördüğü zaman kediniz muhtemelen mırlamaya başlayacak veya hemen döktüğünüz suyu içmeye gelecektir. Peki kediniz neden bu kadar mutlu oldu?

Bir bardaktan veya çeşmeden kedinizin görü önünde su doldurursanız kediniz bu suyun taze olduğunu düşünecektir. Doğal olarak da küçük dostunuz kasede beklemiş su yerine taze suyu tercih edecek ve bu duruma heyecanlanacaktır.

Yorum Yapın