Daha Kaliteli Ve Sağlıklı Bir Hayat İçin 5 İpucu

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzı benimsemek günümüzde üzerinde durula en önemli konulardan bir tanesi haline geldi. Artık çoğumuz yaptığımız spordan beslenme şeklimize ve hatta uykumuza kadar her şeyin hayat kalitemiz ve sağlığımız üzerindeki etkilerini düşünüp buna yönelik bir hayat tarzı benimsemeye çalışıyoruz. Sizlerde katılırsınız ki ne yazık ki böyle bir hayat tarzını benimsek her zaman düşünmek veya söylemek kadar kolay olmuyor. Pazartesi başlanan diyetler salı günü son buluyor, “Artık düzenli kitap okuyacağım” diyerek alınan kitaplar raflarda tozlanıyor veya bir hevesle kayıt olunan spor salonlarına düzenli gidilmiyor. Kaçınılmaz olarak bir süre sonra tüm bu girişimler bir kısır döngü halini alıyor.  Peki gerçekten de hepimiz bu kısır döngünün bir parçası olmaya mecbur muyuz?

Herkesin aşılmaz bir dağ gibi gördüğü Kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını benimsemek aslına o kadar da karmaşık bir iş değil. Enerjinizi ve zamanınızı dengede tutarak siz de sürekli olarak planladığınız ancak bir türlü benimseyemediğiniz kaliteli yaşam felsefesine sonunda ulaşabilirsiniz. İşte ben de bu yazımda sizlere bu yolda ilerlerken yardımcı olacak ve kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı önerilerden bahsedeceğim.

1-) Daha Sağlıklı Beslendiğiniz Bir Hayat Tarzı Benimseyin

Sağlıklı bir yaşamın ilk kuralı doğru bir beslenme şekli benimsemektir. Vücudumuza aldığımız her bir besin bizim enerjimizi, sağlığımızı ve verimliliğimizi etkiler. Bu nedenle de nasıl bir diyet uygularsak uygulayalım her zaman için ilk tercihimiz kendi ellerimizle hazırladığımız ve katkı maddesi içermeyen ürünler olmalıdır.

Bu işin çok fazla zaman ve enerji gerektirdiğini düşünebilirsiniz. Sonuçta dışarıdan aldığımız paketli veya hazır ürünler bize oldukça fazla zaman kazandırıyor değil mi? İşe geç kaldıysak veya gerçekten yorucu bir günün sonunda eve geldiysek kendimize sağlıklı bir şeyler hazırlama fikri birden bire önemini yitirebiliyor. Yoğun ve yorucu günlerin ardından bile kendi yaptığınız yemekleri yiyerek sağlığınızı korumanız aslında zannettiğinizden daha kolay. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey pratik birkaç tarifi uygulamak olacak. Bu tarifler hem zamandan tasarruf etmenizi hem de besleyici öğünler tüketmenizi sağlayacak. Siz de kendi yorumunuzu katarak bunlara benzer tarifler oluşturabilirsiniz

  • Kavanoz yemekleri: sadece bir kavanoz sayesinde kolaya yaklayabileceğiniz ve ihtiyacınız olduğunda hızlıca hazırlayabileceğiniz bu yöntem sayesinde besleyici bir öğün geçirebileceksiniz. Peki bu lezzetli ve pratik kavanozlar nasıl hazırlanıyor? Yapmanız gereken ilk şey hazırlayacağınız yemeğin malzemelerini doğramak ( Örneğin tavuk, soğan, kırmızı biber vb.) Daha sonra sırasıyla en son konacak malzeme en altta ve ilk koyulacak malzeme en üstte olacak şekilde katman kavanoza yerleştirmeniz gerekiyor. Hazırladığınız kavanozların kapağını sıkıca kapatarak bir haftalık sürede yiyeceğiniz güne kadar dolabınızda saklayabilirsiniz. Bu ister tavuklu sebzeli bir yemek olsun ister bol malzemeli salata olsun ihtiyacınız olduğu an elinizin altında servise hazır olacak.
  • Besleyici yulaf tabakları: Hem uzun süre tok tutacak hem hızlıca hazırlanacak hem de besleyici olacak bir şeyler yemek istiyorsanız yulaf tam aradığınız şey demektir. Tüm bu özelliklerinin dışında yulaf her öğün için uygun olmasıyla da kurtarıcı bir besin rolüne sahip. Örneğin yulaf yoğur ve karışık meyvelerle hızlı ve besleyici bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında akşam yemeği için yulaflı ve sebzeli bir tabak hazırlayabilirsiniz. Her şeyin yanına yakışan yulaf sayesinde bu yemekleri çeşitlendirerek lezzetli birer öğün haline getirebilirsiniz.
  • Haşlanmış sebze tabakları: Eminim tek çeşit haşlanmış sebze yemek siz kulağınıza hiç iştah açıcı gelmiyordur. O zaman bir de çeşitli sebzeleri bir arada haşlayıp leziz baharatlar eşliğinde deneyin. Bir araya gelen sebzelerin yarattığı lezzet sayesinde hem lezzetli hem de sağlıklı akşam yemekleri hazırlayabilirsiniz.

2-) Spora Başlayın

Tıpkı pazartesi başlanan ve salı günü son bulan diyetler gibi sporun da bir türlü devamı getirilemiyor ve erteleniyor. Sonuçta kalıp spor yapmak yerine koltukta oturup en sevdiğimiz diziyi izlemek çok daha cazip bir fikir gibi görünüyor. Peki bu döngüden kurtulup spora başlamak için ne yapmamız gerekiyor?

Spora başlamak ve devamını getirerek bu işi uzun süre yapabilmek için önereceğim ilk yöntem kendinize bir ritüel edinmeniz. Öncelikle sıradan bir gününüzü düşünün en çok sabahları mı yoksa akşamları mı boş vaktiniz var? kendini en dinlenmiş hissetiğiniz saatler hangileri? Bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre kendiniz için spora en uygun olduğunuz günleri ve saati belirleyin. Burada önemli olan hep aynı günlerde ve aynı saatte spor yapıyor olmanız. Bu sayede spor yapmak sizin için bir alışkanlık halini alacak ve artık gözünüzde büyüyen bir iş olmaktan çıkacak.

İkinci olarak yavaş adımlarla ilerlemeniz gerektiğini unutmayın. Bir anda asla kullanmayacağınız ve kenarda tozlanmaya mahkum bırakacağınız spor aletleri satın almak veya ağır bir spor programını uygulamaya çalışmak sizi spora yaklaştırmaz aksine uzaklaştırır.

Son olarak da kendinize en uygun sporu seçtiğinizden emin olun. Hiç keyif almadığınız ve size iş gibi gelen bir sporu yapmaya çalışırsanız kendinizi tekrar ve tekrar yukarıda bahsettiğim döngünün içerisinde bulabilirsiniz.

3-) Minimalist Bir Hayat Tarzını Benimsemeyin

Kendi hayatınızı bir düşünün. Dolabınızda kaç tane tişörtünüz var ve bunların kaç tanesini giyiyorsunuz?  Bardak rafında duran bardaklarınız en son ne zaman tamamen kullanıldı? Bir gün kullanırım deyip hiç kullanmadığınız kaç eşyanız var?

Siz fark etmeseniz bile hiç kullanmadığınız veya gerçekten ihtiyacınız olman her bir eşya etrafınızda boşuna bir kalabalık oluşturarak hayat kalitenizi düşürüyor. Öylece kenarda tozlanmaya mahkum ettiğiniz bu eşyalar hem hayat kalitenizi hem de ekonominizi olumsuz etkiler. Daha kaliteli bir hayat için atılması gereken önemli adımlardan bir diğeri de hayatınızda fazlalık olan eşyalardan kurtulmaktır.

Öncelikle evinizdeki her bir eşyaya bakın ve onu en son ne zaman kullandığınızı düşünün. Gerçekten bu eşyaya ihtiyacınız var mı? Cevabınız eğer hayırsa ihtiyacınız olmayan bu eşyayı elden çıkarmanız gerekiyor demektir.

Bu yöntemi hayatınızda uygulamaya başladığınız zaman etrafınızda oluşan boş alanın enerjinizi ne kadar yükselttiğini fark edeceksiniz. Tozlanmış eşyalarınızın yerini ferah ve kullanışlı alanlar almaya başlamak.

4-) Sadece Bir Alana Odaklanın

Hepimizin zaman zaman yaptığı n büyük hatalardan birisi de aynı anda bir çok alanda başarı elde etmeye çalışmaktır. Örneğin piyano çalmayı öğenmeye çalışırken aynı zamanda keman çalmaya çalışan birisi iki işte de istediği başarıyı elde edemez. Bu başarısızlığın en temel nedeni enerjinin iki iş arasında bölünmesi ve ikisine de yeterince verilememesidir.

Yeni bir hobi edinmek istediğinizde veya yeni bir işe başlayacağınızda başarı elde etmenin en önemli yolu sadece önünüzde durana odaklanmaktır. Yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi tüm zamanınızı ve enerjinizi sadece piyano çalmaya verdiğinizde bu konuda uzmanlaşabilirsiniz.

5-) Kitap Okumanın Önemini Fark Edin

Eminim ki size de çocukluğunuzdan beri verilen en büyük tavsiye “Bol bol kitap okuyun” olmuştur. Bu tavsiye hepimizin hayatına sanıldığından çok daha fazlasını katıyor. Kitap okumak sadece okuma hızımızı geliştirmenin bir yolu değil, aynı zamanda farklı bakış açılarını keşfetmek, yeni insan profillerini tanımak veya bir konuda uzmanlaşabilmenin önünde açılan bir kapıdır. Bu nedenle okuduğunuz her yeni kitaptan sonra, o kitaba başlamadan önceki insandan farklı biri haline gelirsiniz. Hayatınıza olduğundan daha fazla kalite katmak istiyorsanız ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanın hayalini kuruyorsanız bugun hemen yeni bir kitaba başlayın.

Hiç kitap okuma alışkanlığınız yoksa yapmanız gereken ilk şey tıpkı spora başlama kısmında söylediğim gibi bir ritüel edinmek. Gününüzün belli ve kendinizi en rahat hissettiğiniz saatini seçerek bu zaman dilimini yalnızca kitap okumaya ayırabilirsiniz.

Conceptual Books

Yorum Yapın