Cadılar Bayramı Hakkında Her Şey

Cadılar bayramı denildiğinde aklınıza ilk gelen şeyler nelerdir ?

Bu soruya karşı benim aklıma genelde ilk olarak çılgın kostümler geliyor. Hatta niyeyse gözümün önünde vampir kostümü canlanıyor. Kostümlerin dışında rengarenk süslenmiş kurabiyeler de bugünün ayrılmaz bir parçası gibi geliyor bana.

Herkesin bir geceliğine sevdiği karakterin kılığına girip o güne özel hazırlanmış yemeklerden yediği ve doyasıya eğlendiği bir gün olarak akıllarımızda yer edinmiş cadılar bayramı ilk ortaya çıktığında şu anki halinden biraz daha farklıymış tabi ki.

Yazımın ileriki kısımlarında partilerden, kostümlerden, tariflerden ve alınabilecek Cadılar Bayramı hediyelerinden bahsetmeden önce bu çılgın bayaramın ilk çıktığı yere giderek tarihçesine yakından bakalım.

cadılar bayramı-halloween-balkabağı

Cadılar Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı?

Cadılar Bayramı’nın en eski kökeni Pagan Keltleri’nin kutladığı Samhain Festivali’ne dayanır. Bu festival her yıl 1 Kasım günü kutlanırdı. Keltler için 1 Kasım yazın bitişini ve kışın başlangıcını temsil ediyordu. Hayvan sürülerinin yaylalardan döndüğü, toprak sözleşmelerinin yapıldığı bu günlerde ayrıca ölmüş insanların ruhlarının hayattayken yaşadıkları evleri ziyaret ettiğine inanıldı. İnsanlar kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakarlardı. Çevrede gezinen ruhlar tarafından tanınmaktan korkan insanlar kostümler giyiyorlardı.

Keltler antik Britanya’da hayat sürmüşlerdir. Bu nedenle Cadılar Bayramı’nın ortaya çıkışının bir İngiliz geleneği olduğunu söyleyebiliriz. 1.yüzyılda Romalılar Kelt topraklarını fethetmiştir. Bu olaydan sonra kendi festivalleri olan Feralia (Ölüm Festivali) ve Pomona’yı ( Hasat Festivali) Samhain ile birleştirmişlerdir.

7. yüzyılda Papa 4. Boniface 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü 1 Kasım’a taşıdı. Azizler Günü’nün arifesi olan 31 Ekim kutsal gün ilan edildi ve Halloween ismi buradan geldi (holy evening İngilizcede kutsal akşam anlamına gelmektedir).

Reform hareketleri sırasında özellikle Avrupa’daki Protestan Hristiyanlar arasında Cadılar Bayramı tamimiyle ortadan kalksa da İngiltere’de kutlamalara devam edildi.

Amerika’ya yerleşen ilk topluluklarda da Cadılar Bayramı kutlamak yasaktı ancak 1800’lerde bir hasat bayramı kutlamaya başladılar. Bu bayram Cadılar Bayramı’ndan bazı izler taşıyordu. 19 yüzyıl içerisinde Amerika’ya göç eden toplumlarla birlikte Cadılar Bayramı yeniden kutlanmaya başlandı.

Cadılar Bayramı Ne Zaman ?

Cadılar Bayramı her sene olduğu gibi bu sene de 31 Ekim de kutlanacaktır. 31 Ekim 2019 tarihi Perşembe gününe denk gelmektedir.

Kültürlerinin bir parçası olmasa bile tıpkı bizim ülkemizdeki gibi dünyanın çoğu yerinde Cadılar Bayramı dini bir amaçla değil eğlenceli partilerin tadını çıkartmak için kutlanmaktadır.

Cadılar Bayramında Yapılabilecek Etkinlikler:

Cadılar Bayramı dendi mi yapılacak organizasyonların ve ekinliklerin ucu bucağı yoktur. Bugünü güzel yapan şeylerden birisi de hayal gücünüzü yansıtabilmenizdir. Garipliklerin günü olarak tanımladığımız bugünü arkadaşlarınızla beraber en iyi şekilde geçirebilmeniz için vereceğim önerilere bir göz atabilirsiniz.

  • Kostüm Partileri: Listeye en klasik planla başlayalım. Eskiden çok fazla karşılaşmasak da günümüzde artık cadılar bayramı için çok fazla parti organizasyonu yapılıyor. Herkesin sevdiği veya bir geceliğine onun ruhunu yaşatmak istediği karakterin kılığına girdiği partilerde arkadaşlarınızla birlikte doyasıya eğlenebilirsiniz. en iyi kostüm ödülü, grup oyunları, yarışmalar gibi etkinliklerin parçası olduğunuz bir cadılar bayramı gecesi arıyorsanız bu tarz parti organizasyonu yapan yerlere bir göz atın.
  • Kendi Küçük Partinizi Hazırlayın: Yok ben öyle kalabalık ortamlardan hiç hoşlanmam diyorsanız yapabileceğiniz en güzel şey evinizde kendi küçük partinizi hazırlamak olabilir. En yakın arkadaşlarınızla aynı eğlence ortamını yaratabilirsiniz. Cadılar Bayramına özel tarifleri kullanarak korkutucu ama bir o kadarda lezzetli kurabiyeler yaparak ve birbirinizin yüzünü boyayarak gecenize eğlence katabilirsiniz.
  • Korku Filmi Gecesi: Cadılar Bayramını illa kostümle, yüz boyasıyla ve kurabiyelerle kutlayacaksınız diye bir şey yok tabi ki. Klasiklerden uzaklaşıp gecenin konseptine yakışır şekilde bir Korku filmi maratonu da yapabilirsiniz. Gelmiş geçmiş en korkutucu filmlerin listesini çıkarın ya da hiç uğraşmayıp benim hazırladığım En Kaliteli 5 Korku Filmi listesine bakın, abur cuburlarınızı tabaklara doldurun, bilgisayarınızı açın ve en yakın arkadaşlarınızı yanınıza alarak korkuda ne kadar ileriye gidebileceğinizi görün. Cadılar Bayramınız kutlu olsun…
  • Korku Hikayesi Yarışması: Bu oyunla siz ve arkadaşlarınız doğaçlama yeteneğinizi yarıştırabilirsiniz. Herkes bir daire olacak şekilde loş bir ortamda toplanın. Sırayla herkes o an uyduracağı bir korku hikayesi anlatmaya başlasın. Her turun sonunda gruptakiler en korkutucu buldukları hikayeye oy versinler ve gecenin sonunda en çok tur kazanan kişiye bir ödül verirsin.
  • Korku Evine Gitmek: Günün anlamına en uygun etkinliklerden birisi de korku evine gitmek olabilir. Arkadaşlarınızla birlikte kalabalık bir grup oluşturup korku filmlerini aratmayacak bir gece yaşamak istiyorsanız bu etkinlik tam size göre demektir. Hatta bunu yaparken farklı kostümler giyerseniz geceye biraz daha eğlence katmış olursunuz.

Cadılar Bayramında Kullanılan Balkabakları Ne Anlama Gelmekte?

Cadılar Bayramı denildiğinde filmlerde,dizilerde ve mekan süslemelerinde en sık rastladığımız şeylerden birisi de oyulmuş balkabaklarıdır. Peki Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmez sembolü halini almış bu süslü balkabaklarının ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Tıpkı kargaları korkutması için tarlalara konulan korkuluklar gibi balkabakları da ruhları korkutup kaçırmak için kullanılırdı. Geçmişte hasat bayramı sırasında evlerinin kötü ruhlar tarafından ziyaret edildiğine inanan insanlar balkabaklarına korkunç suratlar oyarak kapılarının önlerine koyarlardı. İnanışa göre bu sayede kötü ruhlar bu evlere girmezdi.

2019 Cadılar Bayramı Kostüm Önerileri:

Kostüm seçiminiz tamimiyle hayal gücünüzün bir yansımasıdır. Klasikleşmiş vampir, cadı, prenses, kovboy, şövalye gibi kostüm tercihleri yapabileceğiniz gibi en sevdiğiniz film veya korku filmi karakterine de bürünebilirsiniz. Tüm bunların dışında ünlü bir kişi veya komik olacağını düşündüğünüz bir eşya kostümü de tercih edebilirsiniz.

2019 Cadılar Bayramında gerçekten etkileyici bir şeyler ortaya koymak istiyorum diyorsanız gündemdeki film, dizi veya ünlü kişilerin kostümlerini tercih etmenizi öneririm. Karar vermenizde size yardımcı olmak için aşağıdaki kostüm önerilerime bir göz atabilirsiniz

  • Joker: Cadılar Bayramı partilerinde bu sene en popüler olan kostüm JOKER olacak gibi duruyor. Yeni çıkan filmin büyük bir ilgi görmesiyle bu seneki JOKER makyajları da filme uygun olarak tercih edilecek.
  • Pennywise: It 2 filminin gündeme gelmesiyle yeniden popülerlik kazanan Pennywise karakteri de bu seneki Cadılar Bayramı’nda en çok tercih edilen kostümlerden birisi oldu. Bu kostüm sayesinde palyaçolardan korkan arkadaşlarınız tarafından en korkunç kostüm ödülüne layık görüleceğinize hiç şüphe yok.

  • Valac: Korku filmi sevenlerin çok yakından tanıdığı bu tüyler ürperten rahibe karakteri de tam Cadılar Bayramı ruhuna uygun bir kostüm niteliğinde. En korkunç kostüm ödülünü almak istiyorsanız size bu kostümü tercih etmenizi öneririm.

  • Frida Kahlo: Cadılar Bayramında tercih edeceğiniz kostüm illa korkutucu olmak zorunda değil tabi ki. bira kendi yaratıcılığınızı da ekleyerek Frida veya  istediğiniz başka bir ünlü kişinin kılığına girebilirsiniz. Benim önerim bunu yaparken kendinizden bir şeyler katmaya çalışın ve hayal gücünüzü kullanın.

Bir Yorum

  1. Erhan Çakırlar 26 Ekim 2019

Yorum Yapın