ETSY’DE SATIŞ YAPMAK

Günümüz internet teknolojisi sayesinde büyük bir ivmeyle yükselen e-ticaret sektörü birçok insanın gelir kapısı olmuş durumda. Alışverişin bilinen şeklini değiştiren, oturduğumuz yerden sanal dükkanlarda gezinip satış yapmamıza olanak sağlayan e-ticaret için bir sürü site mevcut. Hepsiburada, N11, Gittigidiyor gibi sektörün öncü sitelerini bilmeyen yoktur. Ben bu yazımda ülkemizde yeteri kadar bilinmediğini düşündüğüm, el işi ürünlerinizi dış pazara satmanıza olanak sağlayan Etsy sitesinden bahsedeceğim.

Etsy Nedir?

Etsy, el yapımı ve antika ürünlerinizi dünya genelindeki alıcılara satabileceğiniz ya da bu tip ürünleri satın alabileceğiniz bir e-ticaret sitesidir. 2005 yılından beri faaliyet gösteren sitede 2 milyonun üzerinde satıcı bulunurken, alıcı sayısı 40 milyonu aşmıştır.

Etsy’de Hangi Ürünler Satılabilir?

El yapımı aksesuar, takı, çanta, kıyafet, ev ve bahçe dekoru, parti süsü, oyuncak ve benzeri her türlü ürün satılabilir. Bunun dışında en az 20 yıllık “vintage” diye tabir edilen antika ürünlerinizi de satışa koyabilirsiniz. Ürünleriniz ne kadar fark yaratan ürünler olursa satış yapma şansınız o kadar artar. Etsy’nin ana amacı hiçbir yerde bulunamayacak, özel tasarım ürünlerin satılabileceği bir market olmaktır.

If it’s handcrafted, vintage, custom, or unique, it’s on Etsy.

Etsy’de Satamayacağınız Ürünler

Etsy’nin satış politikalarına aykırı bazı ürünler mevcuttur. El yapımı veya antika olmayan hiçbir ürünün satışına izin verilmediği gibi, el işi ya da antika olup da sizin üretiminiz olmayan, başka yerlerden satın aldığınız ürünler Etsy tarafından satıştan kaldırılır. Eğer ürünlerinizi başka birine yaptırıyorsanız kayıt olurken ortaklarınızı da tanıtmanız gerekiyor.

Etsy’de Satış Yapabilmek İçin Gerekenler

1- Ürün: Etsy’de satış yapabilmek için öncelikle Etsy satış politikalarına uyacak ürünlerinizin olması gerekir. Dükkanınızı açtığınızda ürünlerinizi düzgün bir şekilde fotoğraflayıp siteye yüklemeniz, detaylı ürün açıklamaları yazmanız gerekir.

2- İngilizce: Etsy’de satış yapabilmek için mutlaka ortalama üzeri bir İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekir. Sitenin dili İngilizce olduğu gibi satacağınız ürünlerin açıklamaları da tamamen İngilizce olmalıdır. Ayrıca yabancı alıcılarla iletişim kurmak için bu dile hakim olmak olmazsa olmazdır.

3- Ödeme Kanalı: Etsy’de satış yapmanız için gereken bir başka şey de kendinize bir ödeme kanalı oluşturmanızdır. Dükkan açarken ödemelerinizi Paypal ile mi yoksa diğer yöntemlerle mi alacağınızı sorulur. Paypal ülkemizde çalışmadığı için eğer Türkiye’den satış yapıyorsanız mecburen diğer ödeme kanallarına yönelmeniz gerekir. Türk satıcılar arasında en yaygın kullanılan ödeme yöntemi Shopierdir.

Ayrıca Estonya üzerinden bir şirket açıp bu şirket üzerinden bir Paypal hesabı açabilmenizi sağlayan Estonya e-vatandaşlığı hakkında bilgi almak için Estonya’dan e-Vatandaşlık Nasıl Alınır?Avantajları Neler? yazımıza göz atabilirsiniz.

4- Dükkan Politikası: Etsy’de satış yapmaya başlamadan önce dükkan politikanızı belirlemeniz gerekir. İade şartları gibi satış sonrası hükümlülükleri önceden belirleyip bu koşullara uymanız gerekir.

Etsy’de Dükkan Açmak Ücretli Mi?

Etsy’de dükkan açmak tamamen ücretsizdir. Sadece ürün listelemeye 20 cent gibi düşük bir meblağ ödersiniz ve satıştan elde ettiğiniz gelirden belli bir komisyon ödersiniz. Ücretler hakkında daha detaylı bilgi için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Etsy nedir, etsy üzerinden satış yapmak

Sonuç olarak Etsy, internetten satış yapmak isteyen, kendi tasarımlarını dünyaya açma amacında olan herkes için harika bir e-ticaret sitesi. Eğer doğru ürünü bulup, ürününüzü ön plana çıkaracak çalışmaları yaparsanız el yapımı ürünlerinizden oldukça tatmin edici paralar kazanabilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden para kazanmanızı sağlayan bir başka internet sitesi olan Yandex Toloka hakkındaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın