Dünyaca Ünlü Başarılı Girişimciler

Girişimcilik günümüzde oldukça popüler konulardan biri haline geldi. Birçok insan maaşlı bir iş yerine kendi kurduğu bir işle hayatını kazanma ve bunun yanında dünyaya faydalı işler yaparak adını başarılı girişimciler arasına yazdırma isteği içinde. Dünyanın farklı yerlerinde, farklı koşullar altında hayata geçmiş pek çok girişimcilik hikayesi de insanları cesaretlendiriyor. Girişimcilik çeşitli meziyetler gerektiren bir iş olsa bile içinde başarma isteği olan, hayallerinin peşinde koşmaktan yılmayan kişiler bu alanda başarılı olan kişiler oluyor. Çoğumuzun hayallerini süsleyen girişimciliğin başarılı örneklerinden birkaçını sizin için listeledik. Bu insanların hayat hikayelerinden ilham alıp kendi girişimcilik hikayenizi yazmamanız için hiçbir neden yok.

Ayrıca sitemizde yer alan diğer girişimcilik konulu içeriklere göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Phil Knight

Dünyaca ünlü spor giyim markası Nike‘ın kurucusu Phil Knight, yaşam hikayesiyle tüm girişimcilerin örnek alması gereken bir isim. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra aile evine dönen ve bu noktadan sonra hayatının nasıl ilerleyeceği konusunda depresyona giren Knight, bir dünya turuna çıkmaya karar verir. İçinde Türkiye’nin de bulunduğu onlarca ülkeye yaptığı ziyaretler esnasında hayata dair birçok fikir edinir. Özellikle Japonya’da gördüğü bir ayakkabı modelinden çok etkilenir ve bu ayakkabıyı Amerika’ya getirip yaşadığı çevrede satmaya başlar. Bir arabanın bagajında satmaya başladığı ayakkabılarla dünyaca ünlü bir marka yaratmayı kafasına koyan Phil Knight, karşısına çıkan tüm engellere rağmen markasını adım adım geliştirmiş ve bugünkü haline getirmeyi başarmıştır.

Phil Knight’ın kendi hayat hikayesini ve Nike’ın kuruluş aşamalarını anlattığı Ayakkabı Gurusu kitabından daha önce 3 Başarılı Girişimci 3 Kitap yazımızda bahsetmiştik. Her girişimcinin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Andrew Carneige

Döneminin en başarılı sanayicilerinden biri olan Andrew Carneige, 19. yüzyılın sonlarında girdiği demir çelik işi sayesinde çok zengin olmuş, ayrıca endüstriyelleşme döneminin de en fazla öne isimlerinden biri olmuştur. İskoçya doğumlu olan Carneige, çocukluğunda ailesiyle beraber Amerika’ya göç etmiştir. U.S Steel markasının kurucusudur.

Jack Ma

Çin’de sıfırdan başlattığı girişimiyle bir anda dünyanın en tanınan ve örnek gösterilen girişimcilerinden biri olan Jack Ma, dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Alibaba‘nın kurucusudur. Okul sonrası hayatına başarılı bir başlangıç yapamayan Çinli iş adamı, uzun bir süre işsizlikle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Amerika ziyareti esnasında hayatında ilk defa internetle tanışan Ma’nın hayatı bu yeni teknoloji sayesinde değişmiştir. İnternet üzerindeki ilk girişimlerinden başarısızlıkla ayrılmış olsa da Alibaba girişimiyle bugün Çin’in en zengin insanı olmuştur.

Oprah Winfrey

Kadın girişimci denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Oprah Winfrey, kendi ismiyle anılan dünyaca ünlü televizyon şovunun tüm haklarına sahiptir. Televizyonculuk dünyasındaki başarısı sayesinde 21. yüzyılın en zengin Afro-Amerikanı olan Oprah Winfrey ünlü olmadan önce çok zor şartlarda yaşamıştır. Zengin olunca geçmişini unutmayan televizyoncu, programında zor durumdaki ailelere verdiği destekle büyük takdir toplamıştır.

Tam bir başarı hikayesi olan Oprah Winfrey’in hayatı en ilham verici girişimcilik hikayelerinden biri olarak gösterilir.

Bill Gates

Dünyanın en ünlü girişimcilerinin biri olan Microsoft‘un kurucusu Bill Gates kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanıdır. Öğrencilik yıllarında tanışma şansı elde ettiği bilgisayar teknolojisine getirdiği yeniliklerle adeta bir devrim yapmış olan Bill Gates, günümüz bilgisayar teknolojisinin arkasındaki en önemli insanlardan biridir.

Howard Schultz

Dünyanın dört bir yanına yayılmış mağazalarıyla büyük bir başarı hikayesi olan Starbucks markasının arkasındaki isim olan Howard Schultz tarihe geçmiş başarılı girişimcilerden bir diğeri. Schultz, Seattle’da küçük bir kahve dükkanı olan Starbucks ile bir iş ziyareti sırasında tanışır. Starbucks kahvesinin yapılış aşamalarını gören ve kahvenin tadından çok etkilenen Schultz, radikal bir karar alarak mevcut işini bırakır ve Starbucks’ın ortaklarından biri olur. Yeni fikirler edinmek, markalarını geliştirmek için gittiği o dönem kahvenin başkenti olan Milano’da kafe tarzında kahvecileri görünce çok etkilenir. O zamanlar Amerika’da böyle bir konsept yoktur ve Starbucks da insanların sadece paket kahve alıp çıktıkları bir dükkandır. Milano’da gördüğü konsepti Starbucks’a taşımak isteyen Schultz fikrini ortaklarına açar ancak kabul görmez. Bunun üzerine Starbucks’tan ayrılıp kendi markası adı altında bugün bildiğimiz konseptte bir kahve dükkanı açar. Girişiminde çok başarılı olan Schultz mağaza sayısını arttırır ve günün birinde Starbucks’ı satın alır. Özetle Starbucks’ı bugünkü haline getiren adamdır Howard Schultz.

Ayrıca kendi hayat hikayesini anlattığı Starbucks Gönlünü İşe Vermek kitabı da 3 Başarılı Girişimci 3 Kitap yazımızda bahsedilen kitaplardan bir diğeri.

Sir Richard Branson

Çeşitli alanlarda 400’ü aşkın şirketi bulunan İngiliz Richard Branson, girişimcilik tanımına en çok uyan insanlardan biri. İlk girişimcilik macerasına 16 yaşında çıkardığı Student isimli dergiyle başlayan Branson, Virgin Airlines, Virgin Music gibi markaların kurucusudur. Girmiş olduğu tüm sektörlerde markasını ön plana çıkarmayı başarmıştır.

Richard Branson ayrıca girişimcilik alanında ülkeye olan katkılarından dolayı kraliyet tarafından “sir” ünvanıyla ödüllendirilmiştir.

Mark Zuckerberg

Dünyanın en çok tanınan bir başka girişimcisi olan Mark Zuckerberg, üniversite öğrencisiyken kurmuş olduğu Facebook sitesiyle adını en başarılı girişimciler arasına yazmış bir isim. Facebook için bugünkü sosyal medyanın temellerini atan internet sitesi demek yanlış olmaz. Zuckerberg, kurduğu siteyle bu alanda devrim yapmış isimlerden biri olmuştur.

Coco Chanel

Listemizdeki bir başka kadın girişimci olan Fransız Coco Chanel, moda dünyasındaki başarısıyla adını dünyaya duyurmuş bir girişimcidir. Kurucusu olduğu Chanel markası bugün alanında en bilinen markalardan biridir. Coco Chanel ayrıca Time dergisinin 20. yüzyılın en önemli insanları listesine giren tek modacıdır.

Siz de başarılı bulduğunuz, ilham verici girişimciler arasında gördüğünüz girişimcileri yorumlarda yazabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Kalem 15 Nisan 2020
  2. Hürpost 14 Nisan 2020
    • Bleach 14 Nisan 2020

Yorum Yapın