EN POPÜLER GİRİŞİMCİLİK FİKİRLERİ

Daha önceki yazımızda Girişimcilik nedir? Girişimci kime denir? sorularını incelemiştik. Günümüzde kendi işini kurmak, girişimciliğe adım atmak isteyen pek çok insan var. Bu yazıda en iyi ve en popüler girişimcilik fikirleri hakkında bir liste yaptık. Listede sermaye gerektirmeyen, ilgisi ve bilgisi olan herkesin girişebileceği girişimcilik fikirleri bulabileceğiniz gibi elindeki sermayeyle yeni bir iş kurma, kendi işinin patronu olma amacındakilere uygun girişimcilik fikirleri de yer alıyor.

girişimcilik fikirleri-iş fikirleri

1- E-Ticaret Yapmak

İnternetin gelişmesiyle bilinen en temel iş modeli olan alım-satım işi dijital ortama taşındı. Çok fazla bir başlangıç sermayesi gerektirmeyen e-ticaret, girişimciler arasında son yıllarda oldukça popüler. Başlangıçta büyük bir e-ticaret sitesinde dükkan açıp ürünlerinizi satabileceğiniz gibi işleri büyüttükten sonra kendi sitenizi açabilirsiniz. Ayrıca Etsy, Amazon gibi sitelerde satış yaparak yurt dışı pazarına açılabilirsiniz.

Etsy’de satış yapmak ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2- Mobil Uygulama Yapmak

Girişimciler arasında en çok tercih edilen işlerden biri de mobil uygulama yapıp satmak. Bu işin bu kadar popülerleşmesinin bir başka sebebi GoodBarber, MobiRoller gibi kod bilgisi olmadan mobil uygulama yapmanıza olanak sağlayan sitelerin çoğalması.

Çok basit bir ihtiyacı giderecek küçük bir uygulama yapsanız dahi bu işten iyi paralar kazanabilirsiniz. Uygulamanızı parayla satabilir, uygulama içi satın almalar ekleyebilir ya da reklamlar üzerinden para kazanabilirsiniz.

3- Hizmet Sektöründe İş Kurmak

Kendi işini kurmak isteyen ve kenarda bir miktar sermayesi olanlar için en ideal sektörlerden biri hizmet sektörüdür. Bir yemek şirketi kurup fabrikalara, özel davetlere yiyecek temin edebilirsiniz. Bunun dışında kuracağınız bir temizlik şirketiyle de iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Günümüz toplumunda çalışan kadın sayısının artmasıyla temizlik şirketlerinin pazar payı da oldukça yükseldi.

Yaptığınız işte güvenilir olduğunuz sürece hizmet sektöründe kuracağınız bir işin başarısız olma ihtimali çok düşük.

4- Blogger/Vlogger Olmak

İnternet ortamının büyümesiyle çok geniş kitlelere ulaşma şansımız oldu. Açacağınız bir blog sitesiyle ya da Youtube sayfasıyla milyonlarca insana hitap edebilirsiniz. Kaliteli içerik ürettiğiniz sürece insanlar mutlaka sizin işlerinizi takip edecektir. Google Adsense ve diğer reklam verenlerden kazanacağınız paralarla standart maaşla çalışacağınız bir işten fazlasını kazanabilirsiniz. En kötü ihtimalle insanlarla paylaşmaktan keyif alacağınız içerikleriniz sayesinde kendinize bir ek gelir oluşturursunuz.

5- Domain Adresi Alıp Satmak

Gerçek hayatta sonradan değerleneceğini düşündüğünüz bir yerden arsa almaya benzer bir girişimcilik fikri. İleride yüksek paralara satabileceğinizi düşündüğünüz bir domain adresini bugünden satın alıyorsunuz ve adresinize talip olacakları beklemeye başlıyorsunuz. Bu yolla milyarlarca dolar kazanmış insanlar olduğunu düşünürsek oldukça karlı bir girişimcilik fikri olduğunu söyleyebiliriz.

6- İnternet Üzerinden Eğitim Vermek

İnsanların eğitimini almak isteyeceği ve sizin de uzmanı olduğunuz bir beceriniz varsa bunu bir girişime dönüştürmek günümüz internet imkanlarıyla oldukça kolay. İnsanların günlük işlerden dolayı gitmek istedikleri kurslara zaman ayıramadığı bir gerçek. Bu yüzden oluşturacağınız bir eğitim setini Udemy gibi siteler aracılığıyla kursa gidecek vakti olmayan insanlara satabilirsiniz. Hemen hemen her konuda bir eğitim seti oluşturup satabileceğinizi unutmayın yeter ki bilgilerinizi etkili bir şekilde aktarın.

7- Danışmanlık Üzerine Bir İş Kurmak

Elindeki sermayeyle bir iş kurmak isteyenler için verilebilecek bir başka girişimcilik fikri de danışmanlık üzerine bir iş kurmaktır. Mühendislik ve benzeri konularda danışmanlık yapabileceğiniz gibi düğün ve diğer özel günlerin planlanmasına dair bir danışmanlık hizmeti de verebilirsiniz. Bu tamamen sizin ve kuracağınız ekibin yetkinliklerine bağlı olan bir durum.

8- Pazarlama Üzerine Bir İş Kurmak

Kendi işini kurma isteğinde olan kişiler için girebilecekleri bir başka sektör önerisi pazarlamadır. Pazarlamanın özellikle internet ortamında oldukça yükselen bir sektör olduğu düşünülürse bu alanda geniş bir iş havuzu olduğunu söyleyebiliriz.

9- Satış Ortaklığı Yapmak

Affiliate Marketing olarak bildiğimiz satış ortaklığı yapma olayı da girişimcilik dünyasının popüler fikirlerinden biri. Her ne kadar ülkemizde fazla tutulmayan bir sistem olsa da dünya çapında bu işle uğraşanların iyi paralar kazandığını söylemek yanlış olmaz.

Peki satış ortaklığı tam olarak nedir? Adından da anlayacağınız üzere bir satışa ortak olmaktır. Blog sitesinizde ya da benzer bir mecrada ortaklık yaptığınız satıcının linkini paylaşıyorsunuz. Koyduğunuz link üzerinden alışveriş yapan olursa satıştan belirli komisyonlar kazanıyorsunuz. Tabi bu işten gelir elde edebilmeniz için potansiyel müşteriyi çekebileceğiniz bir kanalınızın olması gerekiyor.

10- Emlakçılık Yapmak

Fazla bir sermaye gerektirmeyen bir diğer popüler girişimcilik fikri de emlakçılık yapmaktır. Gayrimenkul satışlarında aracılık yaparak ciddi komisyonlar elde edebilirsiniz. İyi bir pazar araştırması ve iletişim becerisiyle bu alanda başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok.

Bir Yorum

  1. Tolum 4 Kasım 2019

Yorum Yapın