Estonya’dan e-Vatandaşlık Nasıl Alınır?Avantajları Neler?

Estonya’nın 2014 yılı sonunda başlattığı projeyle dünyada ilk kez internet üzerinden bir ülkenin vatandaşı olmak mümkün oldu. Türkçeye e-oturum olarak çevrilebilecek e-residency uygulaması sayesinde sanal ortamda Estonya vatandaşı olabiliyorsunuz.

Estonya'dan e-vatandaşlık almak

e-Vatandaşlık Nedir?

E-vatandaşlık, Estonya devletinin internet girişimcilerine Estonya menşeili bir şirket kurma hakkı tanıması olayıdır. Dijital bir kimlik kartı aracılığıyla bürokrasi işlemlerinizi online olarak halledebiliyorsunuz. Bunun yanında bu kartın herhangi bir fiziksel geçerliliğinin olmadığını, size Estonya’da oturum hakkı ya da vizesiz seyahat imkanı sağlamadığını unutmamak gerekiyor.

Estonya’dan e-Vatandaşlık Almanın Avantajları Nelerdir?

Estonya’dan sanal vatandaşlık almanın önemli avantajları vardır. En büyük avantajı bir şirket kurduğunuzda vergi konularında AB yasalarına tabi olmanızdır. Ne yazık ki ülkemizdeki vergi sistemi girişimciler için büyük sıkıntılar yaratıyor. Özellikle gelirden bağımsız olarak alınan vergiler birçok yeni girişimin büyüyemeden bitmesine neden oluyor. Avrupa Birliği regülasyonlarına tabi Estonya’da ise bu durum daha farklı. Sadece kazandığınız para üzerinden yüzde 20’lik bir gelir vergisi ödüyorsunuz ve bunu da paranızı bankadan çekmek istediğiniz zaman ödüyorsunuz. Yani para kazanmaya başlamadan vergi ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

E-vatandaşlığın bir başka avantajı ise şirketinizi dünya üzerindeki her yerden yönetebiliyor olmanız. Belge ve sözleşmeleri online olarak imzalayabiliyor, bankacılık işlemlerinizi dijital olarak halledebiliyorsunuz.

Estonya’dan e-vatandaşlık almanın diğer önemli bir avantajı da ülkemizde yasaklı durumda olan PayPal uygulamasını kullanabilmenize olanak sağlamasıdır. Estonya üzerinden açacağınız PayPal hesabı ile uygulamadan para işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. Bu durum PayPal’ın Türkiye’den çekilmesi sonrası Etsy gibi sitelerde satış yapanların ya da freelance çalışanların ödeme almasını mümkün kılıyor. PayPal internet üzerinden iş yapanlar için hayati öneme sahip bu yönden çok önemli bir avantaj.

Nasıl Başvurulur?

1- Öncelikle resident.gov.ee sitesinden başvurunuzu yapıyorsunuz. Başvuru adımları çok uzun olmamakla birlikte kişisel bilgileriniz ve neden bu hizmete başvuru yaptığınızla ilgili. Bu işlemin ücreti 100 euro.

2- Başvurunuzu tamamladıktan sonra Estonya emniyeti tarafından sabıka kaydınız inceleniyor. Bu işlemin sonuçlanması da 1 aya yakın sürüyor.

3- Başvurunuzun onaylanması halinde Ankara’daki Estonya başkonsolosluğuna gidip oradaki işlemlerinizi tamamlıyor ve e-kimliğinizi alıyorsunuz.

4- e-kimliği yanında verilen aparat ile bilgisayarınıza yükleyip kullanıma hazır hale getiriyorsunuz.

Bundan sonra şirket kurulumu gibi işlemleriniz için bir danışmanlık firmasıyla çalışmanızda fayda var. Ayrıca e-vatandaşlık için sadece ilk başvuruda 100 euro ödediğinizi şirket kurduktan sonra ödeyeceğiniz gelir vergisi haricinde herhangi bir yıllık ücret ödemeyeceğinizi unutmayın.

Yorum Yapın