3 BAŞARILI GİRİŞİMCİ 3 KİTAP

Girişimci adından da anlaşılacağı üzere bir işe girişen kişidir. Başarılı bir girişimci olmak için birçok etmen mevcuttur. Bir fırsatı zamanında fark eden, doğru zamanda risk ve inisiyatif alabilen kişiler şansları da yanındaysa girişimlerinden pozitif sonuçlar alırlar. Başarısız girişimler de doğru çıkarımlar yapıldığı takdirde başarılı girişimlere dönüşebilirler. Yakın geçmiş sıfırdan başlayıp en tepeye oturmuş ya da büyüyemeden ölmüş girişimlerle doludur. Bugün bildiğimiz en başarılı girişimciler bile geçmişte birden fazla girişimden başarısızlıkla ayrılmış isimlerdir. Önemli olan hatalardan ders almayı bilip pes etmeden çalışmaya devam etmektir. Tecrübe başarısız girişimlerden elde edilebilecek en büyük kazançtır. Girişimcilik hakkında daha detaylı bilgilerin yer aldığı Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazıda dünyanın en başarılı bazı girişimcilerinin hayat hikayelerinin anlatıldığı ve yeni girişimcilerin mutlaka okuması gereken 3 kitaptan bahsedeceğim.

1- Ayakkabı Gurusu

Orijinal adı Shoe Dog olan kitap dünyaca ünlü ayakkabı markası Nike‘ın kurucusu Phil Knight‘ın üniversiteden mezun olmasıyla başlayan hayat hikayesini anlatıyor. 2016 yılında basılan kitapta Phil Knight, babasından aldığı 50 dolarla başlattığı girişimcilik macerasının her bir anını en samimi cümleleriyle bize aktarıyor. Mezuniyeti sonrası düştüğü boşluğu, dünya seyahati esnasında edindiği fikirleri, Japonya’dan getirdiği ayakkabıları arabasının bagajında satarak başladığı ayakkabı satma girişiminin nasıl Nike gibi milyar dolarlık bir şirket haline geldiğini ve karşısına çıkan engelleri nasıl aştığını en ince detayına kadar anlatıyor. Nike’ı Nike yapan ekip arkadaşlarından ve her daim yanında olan ailesinden de sıkça bahseden Knight son yılların en samimi otobiyografilerinden birine imza atmış.

New York Times Bestseller listesine giren kitap içeriğiyle ve akıcı anlatımıyla her girişimcinin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri. Bill Gates’in kitapla ilgili yorumu şu şekilde;

İşte en sevdiğim kitaplardan biri… Başarıya giden yolun ne olduğunu enine boyuna anlatıyor. Bu yol karmaşık ve tehlikeli. Hatalarla, sonsuz mücadelelerle ve fedakarlıklarla dolu. Knight’a bayılacaksınız.

başarılı girişimci-nike-phil knight

2- Starbucks: Gönlünü İşe Vermek

Kahve piyasasının dev ismi Starbucks‘ın nasıl bugünlere geldiğinin hikayesini merak ettiniz mi? Starbucks CEO’su Howard Schultz bunu tüm detaylarıyla anlatıyor. Kitapta ilk açıldığında Seattle’ın liman bölgesinde küçük bir paket kahvecisi olan Starbucks’ın Howard Schultz’un girişimi ve vizyonuyla günümüzde her gün farklı bir şubesi açılan, dünyanın her köşesine yayılmış bir marka haline gelmesinin hikayesini okuyoruz. Howard Schultz başarmanın altında çok çalışmanın dışında sevgi, tutku ve kararlılığın yattığını, yapılan işe gönül verildiğinde şansa çok az ihtiyacınız olduğunu söylüyor.

Sloganı her bir bardak kahveyi ilk kez hazırlıyormuşçasına olan Starbucks: Gönlünü işe vermek kitabı içerdiği tavsiyelerle, anlattığı hikayelerle her işletmecinin ya da girişimcinin okuması gereken kitaplardan biri. Business Times kitapla ilgili şöyle diyor;

Gönlünü İşe Vermek, girişimciler, yöneticiler ve Starbucks tutkunları için yenilikçi bir şirketin gönülden çalışarak nasıl dünya çapında bir üne kavuştuğunu anlatan harika bir kroniktir.

Howad Schultz – Gönlünü işe vermek

3- Aradığın Her Şey – Jeff Bezos ve Amazon Çağı

Üçüncü ve son kitap diğer iki kitaptan farklı olarak bir otobiyografi değil. Brad Stone tarafından kaleme alınan kitap, Amazon‘un içinden isimlerin katkılarıyla hazırlanmış. Kitapta Jeff Bezos‘un sadece bir kitap satıcısı olmakla yetinmeyip Amazon’u her şeyin satıldığı dev bir dükkan haline getirmesinin hikayesini okuyoruz. Dünyanın en büyük perakende markası Amazon’un hangi aşamalardan geçtiğini, Jeff Bezos’un dahice fikirlerini ve aile yaşantısını detaylı bir şekilde öğrenme şansı elde ediyoruz.

Aldığı birçok ödülün yanında Uluslararası Bestseller listesine de giren bu kitap, özellikle perakendecilik sektöründe bir girişimcilik hedefleyenlerin vakit kaybetmeden okuması gereken kitaplardan biri.

Brad Stone – Amazon Çağı

Ayrıca kitaplar hakkında daha fazla yorum için;

Ayakkabı Gurusu Türkçe İngilizce

Starbucks Gönlünü İşe Vermek: Türkçe İngilizce

Jeff Bezos ve Amazon Çağı: Türkçe İngilizce

Yorumlar

  1. Halil Gönül 28 Ekim 2019
    • Bleach 29 Ekim 2019

Yorum Yapın