ANKSİYETE BOZUKLUĞU YAŞAYANLARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Daha önceki yazımda anksiyete yani kaygı bozukluğunu yakından incelemiştim. Bu yazımda da anksiyete bozukluğuna sahip kişilere tedavi olacak veya en azından günlük hayatlarında kolaylık sağlayacak bazı önerilerden bahsedeceğim.

Anksiyete bozukluğu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linke tıklayarak “Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Nedir” adlı yazıma göz atabilirsiniz.

1.Doktor Yardımı

Sadece bedensel değil psikolojik hastalıklar için de en sağlıklı ve kalıcı çözüm için bir doktora başvurmak gerekir. Anksiyete bozukluğu göz ardı edilmemesi gereken ve eğer ilerlerse kişinin hayatını oldukça zorlaştırabilecek  bir rahatsızlıktır. İzlemeniz gereken yolun ne kadar sağlıklı ve sizin için ne kadar güvenli olduğuna uzman kontrolünde karar vermeniz gerekir. Vereceğim diğer öneriler aldığınız tedavi sürecinde size yardımcı olabilir.

2. Egzersiz Yapmak

Düzenli şekilde egzersiz yapmak vücudumuza faydalı olduğu kadar psikolojimizin üzerinde de büyük olumlu etkiler sağlar. Anksiyete hastalarına sıklıkla önerilen egzersiz yapma yöntemi kişilerin gevşemesine ve negatif düşüncelerden uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır.

Egzersiz yapmak sadece anksiyete bozukluklarının tedavisinde değil ayrıca depresyon gibi birçok psikolojik hastalığın tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Dengeli ve düzenli şekilde yapılan spor kişilerin ruh sağlının iyileştirilmesinde en etkili yollardan birisidir.

3.Yoga

Ruh sağlığı demişken yogadan bahsetmemek olmaz. Yoga yapmak geçmişten günümüze stres yönetimi konusunda en etkili yöntemlerden birisi olmuştur. Dış dünyanın etkilerinden uzaklaşıp kendinizle barışmamızı sağlayan yoga da tıpkı egzersiz gibi birçok psikolojik hastalığın tedavisinde yardımcı rol oynamaktadır.

4. Nefes Egzersizleri:

Nefes kontrolü sağlamak anksiyetelerle başa çıkmak için hayati önem taşır. Doğru şekilde nefesinizi kontrol etmeyi öğrenin. Nefes kontrolü stres azaltmak, olumsuz düşüncelerden uzaklaşmak ve kaygılarla başa çıkmak konusunda size yardımcı olur.

Anksiyete bozukluklarının en başa bela ve en yaygın etkilerinden birisi olan nefes alımında zorluk yaşamanın önüne bu yöntemle geçebilirsiniz.

5.Grup terapisi:

Grup terapileri OKB tedavisinde tercih edilen etkili bir yöntemdir. Ortak sorunlara sahip insanların bir grup oluşturarak kendi sorunlarını paylaştığı ve kendisiyle benzer sorunlara sahip insanlara destek olmaya çalıştığı grup terapileri hastaya farklı bakış açıları kazandırdığından takıntılarından uzaklaşmasında yardımcı olur.

Sadece OKB üzerinde değil yaygın anksiyete bozukluğu ve depresyon için de grup terapileri faydalı bir tedavi yöntemidir.

Yorum Yapın