Sıkılmadan İzleyebileceğiniz 5 Netflix Belgesel Serisi

Belgeseller dinleyebildiğimiz ve izleyebildiğimiz kitaplardır. Tıpkı kitaplar gibi bize farklı görüş açıları ve farklı dünyalar kazandırıp, hiç gitmediğimiz yerlere götürüp hiç karşılaşmadığımız insanlarla bizi buluştururlar. Bu açıdan baktığımızda belgesel izlemenin sadece 2- 3 saatimizi ayırarak yeni yerler, hayatlar ve insanlar keşfetmenin en hızlı yolu olduğunu söyleyebiliriz. Belgeseller hayatımız boyunca merak ettiğimiz her şeyin ve gitmek isteyip bir türlü fırsat bulamadığımız her yerin bir ekran uzaklığında olmak demektir.

Peki belgesel seyretmek bu kadar muhteşem ve zamanımızı verimli değerlendirmemizi sağlayan bir eylemse neden çoğu zaman bunu yapamıyoruz? Çoğu kişinin bu soruya cevabı “Çünkü iki saat boyunca bu kadar çok bilgiye maruz kalmaktan sıkılıyoruz” olacaktır. Bunu düşünmekte haksız da sayılmazlar. Ortalama 2 saat boyunca ardı arkası kesilmeyen bir dolu bilgiye maruz kaldığımızda izlediğimiz şeyden kolaylıkla sıkılabiliyor ve daha belgeselin yarısına bile gelmeden dikkatimizi başka şeylere verebiliyoruz. Bu gibi durumlardaysa “Keşke belgeseller de dizi ve filmler gibi akıcı ve eğlenceli olabilse” diye düşünüyoruz. İyi bir film veya diziyi saatlerce heyecanla veya keyifle takip edebilirken belgesel izlemenin de bu kadar kolay olabilmesini diliyoruz.

Bu yazımda sizlere “Sıkılmadan Belgesel İzleyebilme” hayalinizi gerçekleştirecek ve zamanınız verimli geçirmenizi sağlayabilecek birbirinden keyifli ve ilginç Netflix belgesellerinden bahsedeceğim. Tıpkı bir Netfilx dizisi veya filmi izlerken aldığınız keyif kadarını bu Netflix belgesellerinde de bulurken, yeni dünyalarla da tanışacaksınız.

Explained

Netfilx yapımı bu mini belgeselde birbirinden ilginç ve farklı konular 16-20 dakikalık bölümlerde ele alınıyor. Mini dizi tadındaki bu belgeselde ele alınan konular birbirinden bağımsız olduğu için baştan sonra hepsini izlemek zorunda kalmayıp, sadece ilgi alanımıza giren bölümleri izleyebiliyoruz.

Explained hem bu kadar kısa olup hep de ele aldığı konuyu ayrıntılı şekilde incelemeyi başaran nadir belgesellerden birisi olma özelliğini taşıyor. Bu özelliğiyle hem izleyiciyi sıkmıyor hem de gerekli olan tüm bilgileri aktarmayı başarabiliyor. Ayrıca Explained birçok farklı konuyu ele alması nedeniyle herkese hitap etmeyi başarıyor

Günde en fazla 20 dakikasını ayırarak hiç bilmedi veya merak ettiği bir konuyu öğrenmek isteyenler için  Explained kesinlikle izlenmesi gereken bir belgesellerin başında geliyor.

Explained’in ele aldığı en ilginç konular:

 • Küresel Su Krizi (1.Sezon 2.Bölüm)
 • Kadınların Maaşları Niçin Daha Düşük ? ( 1. Sezon 3.Bölüm)
 • Sonsuza Dek Yaşayabilir Miyiz ? (1.Sezon 6.Bölüm)
 • Dövmeler ( 1.sezon 8.Bölüm)
 • Uzayda Yaşam (1.sezon 12.Bölüm)
 • eSpor (1.sezon 13.Bölüm)
 • Borsa (1.Sezon 14.Bölüm)
 • Diyette Neden Başarısız Oluruz ? ( 1.Sezon 15.Bölüm)
 • Güzellik (2.Sezon 2.Bölüm)
 • Etin Geleceği ( 2.Sezon 3.Bölüm)
 • Kodlama (2.sezon 6.Bölüm)
 • Hayvan Zekası (2.sezon 8.Bölüm)
 • Milyonerler (2.sezon 9.Bölüm)

The Mind, Explained

Explained belgesel serisinin yan ürünü olan The Mind, yukarıda bahsettiğimiz Explained serisinden farklı olarak karışık konular yerine sadece “zihin” teması üzerinde durmaktadır.

Sadece Beş bölümden oluşan The Mind serisini tamamen izlemek için yalnızca 100 dakikaya ihtiyacınız var. Geride kalan 100 dakika sonunda tek ve uzun bir belgesel yerine birbirinden ilginç ve size dünyaya farklı bakmanızı sağlayacak tam 5 konu izlemiş olacaksınız.

Özellikle Beyin ve Psikoloji alanlarına ilgisi olan kişilerin mutlaka keşfetmesi gereken bu mini belgeselin bölümlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • HAFIZA: 20 dakikalık bu bölümde kısaca hafızanın nasıl çalıştığı anlatılmaktadır. Beynimizin anıları nasıl kaydettiğini, sakladığını ve geri getirdiğini merak ediyorsanız bu bölümde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
 • Rüyalar: İnsanlığın var olduğu günden beri gizemini koruyan ve günümüzde bile hala bu gizemli dünyayı anlamak için üzerine araştırmalar yürütülen rüyalar tabi ki The Minde belgeselinde de ele alınmıştır. Hemen hemen her kesin merak ettiği Neden rüya görüyoruz? veya Rüyaların önemi nedir? gibi sorulara tatmin edici cevaplar arıyorsanız bu bölüme mutlaka bakmalısınız.
 • Anksiyete: Günümüzde kaygı bozukluğu veya diğer adıyla Anksiyete Bozukluğu herkesin dilinde dolaşmaya başlayan bir kavram halini aldı. Peki herkesin söz ettiği Anksiyete aslında nedir ? İşte belgeselin bu bölümünün yoğunlaştığı soru da tam olarak bu. Gerçek Anksiyete bozukluğu olan kişilerin ağzından hikayelerini dinleyeceğiniz bu bölümde aklınızdaki tüm sorular yanıt bulacak.
 • Farkındalık: Belgeselin bu bölümünde çok eski tarihlere dayanan ve oldukça karmaşık bir konu olan Meditasyon ele alınmıştır.
 • Psikedelik Maddeler: Bu bölümde ise Psikedelik maddenin beyin üzerindeki etkileri konu alınmıştır.

Coronavirus, Explained

İçinde bulunduğumuz bu salgın günlerini konu alan  Explained’in Coronavirus belgeseli herkes tarafından mutlaka izlenmeli.

Belgeselde yer alan konuların kısmen birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. İlk bölümde Corana salgınının nasıl ortaya çıktığı ve nasıl küresel bir hal aldığı anlatılırken, ikinci bölümde aşı için yapılan çalışmalar ve ülkeler arası yarış, son bölümdeyse ise Corana’nın getirdikleriyle nasıl başa çıktığımız anlatılmıştır.

Coronavirus Explained sadece zamanımızı verimli şekilde geçirmekten çok bilinçlenmek ve içerisinde bulunduğumuz süreci kontrollü ve sağlıklı şekilde atlatabilmemiz açısından izlenmesi gereken bir belgeseldir.

Roman Empire

Listelediğim tüm bu belgeseller arasında en ilgi çekici ve en sürükleyici olanın Roman Empire olduğunu söylersem eminim ki çoğu kişi bana katılacaktır. Peki bu belgeseli diğerlerinden ayıran şey nedir?

Roman Empire bir belgeselden çok bir dizi izliyormuş hissine kapılmamıza neden oluyor. Olaylar tüm gerçekliğiyle canlandırılırken araya giren uzmanlar ve tarih bilimcileri tarafından yorumlanıyor veya ek bilgilerle daha kapsamlı bir hale getiriliyor. Dizi-belgesel kategorisindeki Roman Empire, bu özelliği sayesinde izleyicinin hiç sıkılmadan ve büyük bir ilgiyle seyretmeye devam etmesini sağlıyor.

Roman Empire ,üç Roma imparatorunun çarpıcı yaşam hikayelerini ele alıyor. Bu üç önemli imparatorun çocuklukları, hayatlarındaki dönüm noktaları, uğradıkları ihanetler tüm ayrıntısıyla izleyiciye sunuluyor. İlk sezonda Commodus, ikinci sezonda Jül Sezar ve son sezonda, sıra dışı karakteriyle ünlü Caligula tema alınıyor.

Siz de Roma tarihini merak ediyorsanız belgesel-dizi tadındaki Rome Empire sayesinde zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

Eğlenceli Tarih Dersleri

Tıpkı Explained gibi Eğlenceli Tarih Dersleri Belgeselinde de birbirinden bağımsız ve hepimizin merak ettiği konular ele alınmıştır. Arkadan seslendirme yoluyla ve eğlenceli grafiklere bolca yer verilmesi sayesince bu kısacık bölümleri hiç sıkılmadan bitirebiliyorsunuz. Tüm bu özellikler bizim izlemeyi bitirdikten sonra bile anlatıla çoğu şeyi hatırlamamızı ve yeni şeyler öğrenmemizi sağlıyor.

Eğlenceli Tarih Dersleri’nin temel konusu ele alınan konunun en başından başlayarak nasıl ortaya çıktığını, gelişim sürecini ve günümüzde geldiği incelemektir. Örneğin ilk bölümde “Hazır yemekler” konusu ele alırken ilk nasıl ortaya çıktığı, dünya üzerinde yayılımı ve insanlığa etkileri üzerinde durulmuştur.

Eğer siz de küçük ayrıntıları merak ediyor ve biraz da tarihe ilgiliyseniz ortalama 20 dakikalık bölümlerden oluşan Eğlenceli Tarih Dersleri belgeselini mutlaka izlemelisiniz.

Belgesellerden sıkılırsanız 10 harika dizi önerisi içeren Netflix Dizi Önerileri yazımıza bakabilirsiniz.

Yorum Yapın