THE GOOD PLACE: ÖLÜME YENİ BİR BAKIŞ AÇISI KAZANIN

Sizden dizi senaryosu için ölümden sonraki hayat hakkında bir kurgu oluşturmanız istendiğini hayal edin. Cennet ve cehennem nasıl görünürdü? İyiler ve kötüler neye göre ayrılırdı? Zaman kavramını, melekleri, zebanileri bir hayal etmeye çalışın. Eminim ki çoğu kişinin aklına cennetin bulutların üzerinde  ve cehennemin ateşlerle kaplı olduğu fikri gelmiştir. Geri kalan her şey hayal gücümüze göre farklılaşsa da çoğumuzun cennet ve cehennem senaryosu tıpkı bunun gibi gözükürdü.

Michael Schur 2016 yılında bu soruyu kendisine sorduğunda herkesten biraz daha farklı bir kurgu düşünmüş olacak ki The Good Place’in senaryosunu ortaya koymaya başarmış.

İzleyicisine 3 sezon boyunca hem ölüm hem de yaşama dair yeni bakış açıları kazandırmış bu diziyi diğerlerinden farklı kılan özellikleri anlamak için biraz daha yakından bakalım.

The Good Place’in Konusu

Dizide temel olarak Elenaor Shellstrop’un ölümünün ardından yaşadıklarına şahit oluyoruz. Ölümden sonra gelmesi beklenen huzurun kendisini bir türlü bulmadığı Elenaore başına gelen olayları çözmeye çalışırken cennette tanıştığı ve dizinin diğer ana karakterleri olan Michael, Chidi, Jianyu Li, Tahani ve Janet‘ı istemeyerek olayların merkezine çekiyor.

Dizideki tüm durum ve olaylar bu altı karakterin etrafında gerçekleşse de yan karakterlerin de hikaye üzerindeki etkisi çok büyük. İster ana ister yan karakter olsun hepsinin kendine ait farklı bir öyküsü var. Diziyi hazırlayan tüm ekibin büyük bir ustalıkla bu kadar kısa süreli bölümler içerisinde tüm karakterleri seyircilerle tanıştırabilmesi ortaya koyulan işin başarısını kanıtlıyor.

The Good Place Karakterleri

  • Elenaor Shellstrop: Kristen Bell tarafından hayat verilen Elenaor karakteri tüm olayların merkezini oluşturuyor. Hayatta olduğu süre boyunca günah olarak sayılan birçok şey yapmasına rağmen öldükten sonra kendisini cennette bulması üzerine büyük bir yanlış anlaşılma olduğunun farkına varan karakter bu sırrı saklamak için elinden geleni yapıyor. Sakladığı bu büyük sır dizi boyunca hem kendisinin hem de başkalarının başına bir çok bela gelmesine neden olacak.
  • Michael: Tanrı’nın elçilerinden birisi olan Michael aynı zamanda İyi Yer’in mimarı. Otoriter ve soğuk kanlı görünmeye çalışsa da duygusal yapısını gizlemeyi başaramayan bu karakter zannedilenden daha büyük bir derinliğe sahiptir.
  • Chidi Anagonye: William Jackson Harper tarafından canlandırılan karakter Elenaor’un İyi Yer’deki ruh eşidir. Hayattayken felsefe profesörü olan Chidi ahlak felsefesiyle yakından ilgilenmiştir. Karakterin öne çıkan en önemli özelliği karar verme konusunda zorluk yaşamasıdır. Elenaore ile her ne kadar zıt karakterlere sahip olsalar da aynı evde yaşadıkları ve ruh eşi oldukları için Chidi karakteri de yaşanan maceralarda çok etkin bir role sahip olmuştur.
  • Jianyu Li: Hayattayken sessizlik yemini etmiş bir Budisttir. Bu sessiz karakterin olaylar üzerinde yaratacağı etki sizi de oldukça şaşırtacaktır. Manny Jacinto ‘nun canlandırdığı karakter İyi yer’de Tahani‘nin ruh eşidir.
  • Tahani Al-Jamil:  Ölmeden önce İngiliz sosyetesi bir ailenin kızıydı. Yaptığı hayır işleri sayesinde İyi Yer’e girmeye hak kazanan Tahani kısa sürede Elenaor dışında herkesin takdirini kazanmayı başardı. Elenaor başlangıçta Tahani’nin bu yardımsever İngiliz leydisi hallerine gıcık olsa da ilerleyen zamanlarda ikili aralarında sıkı bir bağ kurmayı başarmıştır. Jameela Jamil tarafından canlandırılan Tahani karakterinin İyi yerdeki ruh eşinin Jianyu Li‘u olması onun en büyük sorunu haline gelmeye başlar. Konuşmayı oldukça seven bu karakter sessizlik yemini etmiş biriyle aynı evi paylaşmak zorunda kalmıştır.

Janet: En basit tanımıyla Janet İyi Yer’in veri tabanıdır. Kendisine sorulan tüm sorulara doğru cevap verebilir ve kendisinden istenen her türlü şeyi gerçekleştirebilir. Sadece Ölülerin dünyasının değil tüm evrenin sırlarına sahip olan bu robot hikaye ilerledikçe birçok farklı boyut kazanacak.

The Good Place Yeni Sezon

3 sezonu geri de bırakan The Good Place’in 4.sezonu 26 Eylül’de yayımlanmaya başladı. Maceranın kaldığı yerden devam ettiği dizi izleyicisinin takdirini kazanmayı bu sezonda da başardı.

Son Söz

Ölüm sonrası hayat üzerine birçok dizi ve film çalışması ortaya konulmuş olsa da The Good Place’i tüm bu yapımların arasından öne çıkaran en önemli özelliği böylesine dramatik bir konuyu komedi türünde ele almasıdır.

Dizideki her karakterin kendine özgü bir hikayesi var. Konu akışını hiç bozmadan ister ana ister yan karakter olsun hepsinin kendine has hikayesi izleyiciye başarıyla aktarılıyor. Bu durum izleyen herkesin dizide kendisinden bir parça bulmasını sağlıyor.

IMDB

Yorum Yapın