KİMSENİN SONUNU ANLAYAMADIĞI FİLM: THE OPEN HOUSE

Bazı filmler bizi konu akışıyla bazı filmler ise sonlarıyla şaşırtmayı amaçlar. Netflix’in öne çıkan filmlerinden The Open House yani Türkçe adıyla Açık Ev filmi, bu iki özelliği de bünyesinde barındırmaya çalışmıştır. Film akışı boyunca izleyiciyi düşündürmek için farklı objeler ve olaylar üzerinde durulmuştur. Konuya dahil olan her karakter sanki büyük bir sır saklıyormuş gibi davranmış ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Örneğin olmadık yerlerde ortaya çıkan komşuları Martha’nın dengesiz hareketleri bir süreliğine onu olayların tek şüphelisi haline getirmişti. Tıpkı bunun gibi olaylar seyircinin soluksuz bir şekilde filmi izlemesine ve sonunda neler olacağını tahmin etmeye çalışmasına neden oldu. Tüm bu heyecanlı bekleyişin sonucunda çoğu izleyici yorumlarda filmin tam bir zaman kaybı olduğunu belirtti. Bu kadar kötü yorum yapılmasının asıl nedeni kimsenin konunun nereye bağlandığını veya sonunda ne olduğunu anlayamamış olmasıydı. Peki filmin genelinde ve sonunda anlatılmak istenen şey neydi? (Dikkat! Bu yazı spoiler içermektedir)

The Open House Film Konusu

The Open House filminde Babası öldükten sonra Logan ve annesi Naomi nin ayakta durma mücadelesi anlatılmaktadır. Anne ve oğul yeni bir eve taşınıp yeni bir hayat kurmak isterler. Aslında taşındıkları ev Naomi’nin kardeşinin evidir ve geçici bir süre için orada kalmaktadırlar. Onlar orada yaşadığı süre içerisinde ev satış için müşterilere açık hale getirilir. Tam bu noktada hayatlarındaki gariplikler de başlar. Yerin altından gelen sesler, tuhaf komşular, evde yer değiştiren eşyalar gibi olaylar izleyicide büyük merak uyandırır.

Dikkat Dağıtıcılar

Yazımın başında da belirttiğim gibi filmde izleyicilerin dikkatini farklı olaylara ve kişilere yönlendirilmesi amaçlanmıştır. Olayların bir kişiden mi yoksa paranormal bir varlıktan mı kaynaklandığını anlamaya çalışan izleyiciler filme eklenen her yeni durumda kafalarındaki senaryoyu değiştirir.

  • Yeni evlerine gitmek için yola çıkan Logan ve Naomi gece ıssız bir yoldan geçerken birden bire yolun ortasında beliren adamı ezmekten son anda kurtulurlar. Bu sahnede asıl garip olan geriye dönüp baktıklarında adamı orada bulamamalarıdır. Sanki hiç var olmamış gibidir. Bu sahne seyircilere gelecekteki olaylara paranormal bir varlığın neden olacağının sinyallerini verir gibiydi.
  • Martha filme ilk dahil olduğunda Logan ve Naomi ile bir markette karşılaşmışlardır. Konuşmaları sırasında üzüntülerini anladığını ve kendi kocasının da öldüğünü söylemiştir. Bu karakterle ikinci karşılaşmamız ise bir gece vakti olmuştur. Logan evlerinin önünde farlarını açmış kornaya basan bir araba görür. Araba gidene kadar camdan izledikten sonra dışarıya çıkarak şaşkınlık içerisinde etrafına bakar. Tıpkı yoldaki adama olduğu gibi bu araba da bir anda ortadan kaybolur. Logan daha neler olduğunu anlayamadan birden bire Martha arkasında belirerek anlamsız şeyler söylemeye başlar. Bu noktada izleyicilerin dikkati tamamen Martha’nın üzerine kayar. Olayın ardından  Martha’nın bir diğer ortaya çıkışı Naomi’ye muzlu ekmek götürdüğü sahnedir. Aralarında geçen konuşma sırasında Martha kocasının onlarla tanışmak istediğini söyler. Oysa ilk tanıştıkları sırada kocasının ölümünden bahsetmiştir.
  • Bodrum katında sıcak suyu sağlayan ateşin sürekli olarak sönmesi, yerin altından gelen sesler, sürekli kaybolan veya yer değiştiren eşyalar gibi birçok durum seyircinin olaylar hakkındaki tahminlerini sürekli değiştirmesine neden olmuştur.

Hüsran Yaratan Anlaşılmaz Bir Son

Ardı arkası kesilmeyen gariplikler devam ederken film sonlarına doğru asıl olay patlamıştır. Naomi başucundan duran fotoğrafları gecenin bir yarısı eline alıp bakarken orada olmaması gereken bir şeyle karşılaşır. Fotoğrafların içerisinde kendisinin ve Logan’ın uyurken çekilmiş fotoğrafları vardır. Tam bu sırada yan tarafında yatan kişi yavaşça doğrulur. Naomi adamın varlığını fark edip arkasını döndüğünde ise artık her şey için çok geçtir. Bu sahnede dikkat çeken başka bir olay da Naomi’nin verdiği tepkidir. İzleyiciye kim olduğu gösterilmeyen adamı daha görür görmez hiç tereddütsüz ondan kaçmaya çalışır. Sanki karşısında ki adamı daha önce tanıyormuş gibidir.

Katil beklenenin aksine anne ve oğlu hemen öldürmez. Çeşitli oyunlar oynayarak bu işi eğlenceli bir hale getirmek istiyordur sanki. Naomi’yi bağlaması, Logan’ı bayılttıktan sonra üzerine su dökerek donması için dışarıda bırakması, ayrıca Logan’ın gözünden lenslerini çıkardıktan sonra nereye kadar kaçabileceğini görmek için beklemesi gibi hareketler katilimizin bir oyun içerisinde olduğunu göstermiştir.

Bu heyecanlı mücadeleyi soluksuz izleyen izleyici filmin son sahnesiyle büyük bir hüsrana uğradı. Daha ne olduğunu bile anlamadan anne ve oğlun öldürülmesiyle film son buldu. Ne oldu şimdi? Katil kimdi? Neden bu insanları öldürdü? İzleyici tüm bu sorularla baş başa kaldı. Tüm film boyunca suçlunun kim olduğuna kafa patlatan bu kadar insanın elinde koca bir sıfır kaldı. Peki gerçekten de öyle miydi? Şimdi filme biraz daha ayrıntılı bakalım.

Peki Açık Ev Filminde Katil Kim?

Film boyunca birçok kafa karıştıran durum vardı. Verilen sadece iki ipucu bizi gerçek katile götürebilecek cinstendi. Bunlardan ilki daha önce bahsetmiş olduğum gece evin önüne gelen araba sahnesi, bir diğeri ise ev görüş gününe açıldığı zaman gelen misafirlerden birisine ait olan ayakların gösterilmesiydi. Geriye kalan tüm ayrıntılar insanları yanılmak ve merak uyandırmak için filme koyulmuştur.

Peki gerçek katilimiz kim? Biz izleyiciler olarak film boyunca katilin karakterlerden birisi olabileceği gerçeğine odaklanmıştık. Oysa katilimizin bu insanlarla uzaktan yakından alakası yoktu. Tüm bu oyunları oynayan, bizi şüpheye düşüren ve hatta dikkatleri başkasının üzerine çekmeye çalışan katil film boyunca karşımıza çıkan hiç kimse değildi. Senaryo bir kedi fare oyunu üzerine kurularak hazırlanmıştı. Open house uygulamasının gerçekleştiği evleri kollayan bir sosyopat evin herhangi bir yerine saklanarak oyununu oynamaya başlamıştır. Yani evde oturanlarla şahsi hiçbir derdi yoktu. Bunu bize en iyi anlatan sahne ise filmin sonuna yerleştirilmiş olan “open house” tabelasının yanından geçen arabadır. Katil buradaki oyununu tamamlamış ve artık yeni kurbanlar bulabilmek için başka open house uygulamaları aramaya gitmiştir.

Filmin sonundaki araba ve gece evin önüne gelip korna çalan araba aynıdır. Bu sahnede Martha’nın garip hareketleri tamamıyla dikkat dağıtıcı olarak kullanılmıştır.

Kısacası tüm bu parçalar bir araya getirildiğinde katilimiz apaçık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu senaryoda önemli olan kişiler değil yaşanılan olay olmuştur.

The Open House Imdb Sayfası

Yorumlar

  1. Zeynep Bihter Dinçer 21 Haziran 2023
  2. Tuğba 22 Mayıs 2021
  3. Didem 20 Nisan 2021
  4. Burak 30 Ocak 2021
  5. Greensesa 26 Aralık 2020
  6. Onut 20 Mart 2020

Yorum Yapın