BLACK FRIDAY HAKKINDA HER ŞEY

Black Friday (Kara Cuma) Ne Zaman ?

Ülkemizde “Kara Cuma” ismiyle anılan indirim günü bu sene 29 Kasım 2019 tarihinde başlıyor.

Her ne kadar asıl tarih 29 Kasım olsa da bazı markalar erkenden indirim kampanyaları başlatmış durumda. Kozmetik, teknoloji, giyim ve daha birçok alanda kendini gösteren senenin en büyük indirimlerinin bitiş tarihleri markadan markaya farklılık gösteriyor.

Black Friday (Kara Cuma) Nasıl Ortaya Çıktı ?

Black Friday Amerika da Şükran Gününün ertesi sabahında kutlanmaya başlar. Bu kutlamaların etkisi diğer ülkelere oranla daha fazladır. Bazen indirimlerin %80’lere vardığı bile görülür. Mağazaların çoğu kapılarını saat 04:00 ve 05:00 arasında açar.

Peki böylesine çok indirimin olduğu bir gün için neden “Kara” ifadesi kullanılıyor? Bunun cevabını vermek için ilk başta 1961 yılına dönmemiz gerekiyor çünkü “Kara Cuma” ifadesi ilk defa bu tarihte bir yerel gazetede kullanılmıştır. Bu ismin verilmesindeki en temel nedense alışveriş sırasında yaşanan izdihamlar olmuştur.

Bir başka söylentiye göreyse “Black Friday” adı ilk olarak 1961 yıllarda, ABD şehirlerinden biri olan Philadelphia’daki polisler tarafından kullanılmıştır. O gün şehirde yaşanan insan ve trafik yoğunluğu nedeniyle fazladan çalışmak zorunda kaldıkları için bu günü “Kara Cuma” olarak adlandırdıkları söylenir.

Kara Cuma isminin çıkış noktalarından bir diğerinin ise ingilizcedeki “In the black” deyimi olduğu söylentiler arasındadır. Bu deyim “Kâra geçmek” anlamına gelmektedir.

İndirimlerin tam anlamıyla kendini göstermeye başladığı ve gelenek halini aldığı asıl tarih ise 1980 yılı olmuştur.

Walmart Vakaları

Az önce de bahsettiğimiz gibi Black Friday günü birçok yerde izdihamlara neden olmakta. Bu izdihamlar arasında adından en çok bahsettiren yer ise Walmart’tır.

2008 yılında mağaza görevlilerinden birisi müşteriler arasında ezilerek hayatını kaybetmiştir. Ayrıca 2011 yılında bir müşteri herkese biber gazı sıkıp %60 indirimli Wii’leri almaya çalışmıştır.

Black Friday Önerileri

1-Alacağınız ürünleri önceden belirleyin: Almayı düşündüğünüz ürünleri indirim kampanyaların önce belirlemeniz çok önemlidir. Böylece indirimsiz fiyatının ne olduğunu görerek fiyat aldatmacalarınından korunabilirsiniz.

2-Online Alışveriş: İçerisinde yaşadığımız çağın en güzel getirilerinden birisi olan teknolojiden yararlanabilirsiniz. Sevdiğiniz markaların internet sitelerinden alışveriş yaparak hem daha çok hem de daha erken indirim yakalayabilirsiniz.

Ayrıca kalabalığın içerisine girmenize gerek kalmadan evinizden kolaylıkla alışveriş yapmanın tadını çıkarırsınız.

3-İhtiyacınız olan ürünlere odaklanın: Bazen hepimiz indirimlerin büyüsüne kapılarak gerçekten ihtiyacımız olmayan veya çok fazla miktarda ürün satın alabiliyoruz. Ne kadar ucuz olursa olsun indirim demek bedava almak anlamına gelmez.

Bu durumdan korunmanın en iyi yolu indirim günlerinin öncesinde ihtiyaç listesi çıkarmaktır. Bu sayede hem sadece ihtiyacınız olan şeyleri almış hem de gerektiğinden fazla para harcamamış olursunuz.

Yorum Yapın