2010’LU YILLARIN EN İYİ DİZİLERİ

2010’lu yılların sonuna ulaştığımız şu günlerde geçtiğimiz 10 yılda birçok etkileyici dizinin izleyici karşısına çıktığını söylemek yanlış olmaz. Boş zamanlarımızı eğlenceli hale getiren, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan, dünya çapında ses getiren ve 2010’lu yıllarda çıkmış yüzlerce dizi arasından en iyi 15 tanesini listeledik.

15- Orange Is the New Black

Geçtiğimiz 10 yıla damgasını vuran diziler listemizde ilk olarak Orange Is the New Black dizisi var. Weeds dizisinin yaratıcısı Jenji Kohan imzası taşıyan dizi, ilk olarak 11 Temmuz 2011’de izleyici karşısına çıktı. Netflix’de yayınlanan Orange Is the New Black, toplamda 7 sezon sürdü.

Bir komedi-dram dizisi olan Orange Is the New Black, yaptığı bir hata yüzünden hapse düşen Piper Chapman’ın hapishane maceralarını anlatıyor.

2010'lu yılların en iyi dizileri

14- The Good Place

2016 yılında gösterime giren The Good Place dizisi 2010’lu yıllara damgasını vuran dizilerden bir diğeri. Hala daha 4. sezonu yayınlanmakta olan The Good Place fantastik bir komedi dizisi. Konu olarak Elenaor Shellstrop’un ölümünün ardından yaşadıklarını anlatan yapım sevilen bir komedi dizisi olmayı başardı.

Ayrıca dizi ile ilgili daha detaylı bir inceleme içeren THE GOOD PLACE: ÖLÜME YENİ BİR BAKIŞ AÇISI KAZANIN yazımıza göz atabilirsiniz.

13- Parks and Recreations

2010’lu yılların en iyi dizileri listemizdeki bir başka dizi Parks and Recreations. İlk olarak 2009 yılında gösterime giren dizi toplamda 7 sezon sürdü. Absürt komedinin en iyi örneklerinden biri olan Parks and Recreations, yarattığı karakterlerle dünya çapında büyük beğeni topladı.

Konu olarak Amerika’nın Pawnee şehrinde hizmet vermekte olan Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü’nün işleyişini anlatan yapım, komedi türünü seven izleyicilerin mutlaka izlemesi gereken dizilerden biri.

12- Stranger Things

2010’lu yıllara damgasını vuran diğer dizimiz Stranger Things. Bir Netflix dizisi olan Stranger Things, ilk olarak 2016 yılında izleyici karşısına çıktı. Dünya genelinde büyük bir izleyici kitlesi edinen dizinin 3 sezonu geride kalmış durumda.

Seksenli yıllarda geçen dizi son yılların en iyi bilim kurgu yapımlarından biri. Ufak bir kasabada yaşanan gerçek üstü olayları konu alan Stranger Things, geçtiğimiz 10 yılın en iyi dizilerinden biri oldu.

11- Narcos

Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Kolombiyalı Pablo Escobar’ın hayatını anlatan Narcos dizisi 2010’lu yıllara damgasını vurmuş bir başka dizi. Aksiyonlu bölümleriyle büyük ilgi toplayan dizi ilk olarak 2015’te yayınlanırken toplamda 3 sezon sürdü.

10- BoJack Horseman

2010’lu yılların en iyi dizileri listemizde sıradaki dizi bir yetişkin animasyonu. 90’lı yıllarda ünlü bir televizyon şovunun yıldızı olan BoJack Horseman’ın kaybolan şöhreti sonrası yaşadığı depresif hayatı konu alan dizide birbirinden komik yan karakterler yer alıyor. Dizi ayrıca geçtiği fantastik evrenle de kendisine hayran bırakıyor.

BoJack Horseman dizisinin daha detaylı incelemesini görmek için BOJACK HORSEMAN: BAŞROLÜ BİR AT OLAN DİZİ yazımıza bakabilirsiniz.

9- Rick and Morty

Son 10 yılın en iyi dizilerini incelediğimiz listemizdeki diğer dizi bir başka yetişkin animasyon dizisi olan Rick and Morty. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan bölümleriyle birçok seyirciyi kendisine hayran bırakan dizi ilk olarak 2013 yılında yayınlanmaya başladı. Hala daha 4. sezonu devam etmekte olan dizinin konusu genel olarak Morty ve büyükbabası Rick’in maceralarını içeriyor.

8- La Casa de Papel

Sıradaki dizimiz konusuyla büyük ilgi toplayan, dünya genelinde birçok kişinin beğenisini kazanan La Casa de Papel. Bir İspanyol yapımı olan dizinin ilk sezonu 2017 yılında yayınlandı. Toplamda 3 sezonu bulunan La Casa de Papel, dahice kurgulanmış bir darphane soygununu anlatıyor.

7- Peaky Blinders

2010’lu yıllara damgasını vurmuş dizilerden bir diğeri Peaky Blinders. Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemi konu alan dizide, devlet karşıtı çetelerin çatışması anlatılıyor. Oyuncu kadrosu ve kurgusuyla büyük beğeni toplayan dizi geçtiğimiz 10 yılın en sevilen dizileri arasında.

6- Better Call Saul

Breaking Bad dizisinin sevilen avukatı Saul Goodman’ın hayatını anlatan Better Call Saul da geçtiğimiz 10 yılın en iyi dizilerinden biri. 2015 yılında gösterime giren dizi Breaking Bad hayranları tarafından büyük bir sevinçle karşılanmıştı.

5- True Detective

Her sezonunda farklı bir detektiflik hikayesini konu alan True Detective dizisi 2010’lu yılların en beğenilen dizilerinden bir diğeri. İlk olarak 2014 yılında yayınlanan dizinin toplamda 3 sezonu bulunuyor. Özellikle ilk sezonuyla büyük beğeni toplayan True Detective dizisinin en başarılı polisiye dizilerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

4- The Walking Dead

Robert Kirkmann’ın Yürüyen Ölüler çizgi roman serisinden uyarlanan The Walking Dead 2010 yılında gösterime girip dünya çapında geniş bir hayran kitlesi oluşturmuş bir dizi. Aylardır komada olan polis şefi Rick Grimes’ın gözlerini zombi salgınıyla yerle bir olmuş bir dünyada açmasıyla başlayan The Walking Dead, özellikle ilk sezonlarda büyük ses getirmişti.

Ayrıca 2020 yılında izleyici karşısına çıkacak olan YENİ THE WALKING DEAD DİZİSİ: WORLD BEYOND yazımıza göz atabilirsiniz.

en iyi diziler

3- Black Mirror

Her bölümünde farklı bir yakın gelecek tasvirinin işlendiği Black Mirror dizisi geçtiğimiz 10 yılın şüphesiz en çok ilgi çeken dizilerinden biri. Teknolojinin yakın gelecekte nasıl bir distopya yaratabileceğini gösteren bölümleriyle insanlara düşünmeye sevk eden dizi ilk olarak 2011 yılında izleyici karşısına çıktı.

2- Breaking Bad

Listemizin ikinci sırasında her ne kadar 2008 yılında yayınlanmaya başlamış olsa da 2010’lu yılların ilk dönemine damgasını vurmuş, büyük bir hayran kitlesi edinmiş Breaking Bad var. Bir lisede kimya öğretmeni olan Walter White’ın akciğer kanseri olduğunu öğrenmesi sonrası içine girdiği uyuşturucu dünyasındaki maceralarını anlatan dizi hala daha birçok kişinin favori dizisi konumunda.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda yayınlanan ve dizinin sevilen karakteri Jesse Pinkmann’ın final sahnesinden sonraki akıbetini anlatan EL CAMINO: A BREAKING BAD MOVIE filminin incelemesini yaptığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

1- Game of Thrones

Geçtiğimiz 10 yıla damgasını vuran dizilerden bahsettiğimiz listemizde birinci sırada Game of Thrones var. George R.R. Martin’in roman serisinden uyarlama olan dizi şüphesiz 2010’lu yılların en çok ses getiren yapımı oldu. 2011 yılında yayınlanmaya başlayan dizi 2019’da final yaptı. Fantastik bir orta dünya hikayesi olan dizi karakterleriyle, kurgusuyla ve finaliyle en çok izlenen ve konuşulan dizi oldu.

Yorum Yapın