TÜRK DİZİLERİNİN UNUTULMAZ YAN KARAKTERLERİ

Türk televizyonları birçok unutulmaz diziye sahne oldu. Bitmesinin üzerinden seneler geçmesine rağmen hala daha akıllarda kalmış dizilerin itici güçleri yan karakterler bu dizileri unutulmaz kılan en önemli unsurlardan biridir şüphesiz. Yeri geldiğinde başrol oyuncusunu gölgede bırakıp diziyi tek başına sırtlayan unutulmaz yan karakterler listesi yaptık.

1- Tatlı Hayat İrfan Bey

2001 yılında gösterime giren Tatlı Hayat dizinde İhsan ve Sevinç çiftinin komşusu olan İrfan Bey dizideki performansıyla bugün bile hala akıllarda kalmayı başarmış bir karakter. Celal Kadri Kınoğlu tarafından canlandırılan karakterin özellikle İhsan Yıldırım’a verdiği rahatsızlıklar izleyiciyi fazlasıyla güldürmüştü.

unutulmaz karakterleri-tatlı hayat irfan

2- Laptop Recai

Sevilen dizi Ayrılsak da Beraberiz’de Dijital Binali’nin adamlarından biri olan Laptop Recai, elindeki laptop ile yaptığı araştırmalarla akıllarda yer edinmeyi başaran karakterlerden biri.

3- Çiçek Taksi Abuzer

Efsane dizi Çiçek Taksi’de durağın çaycısı rolündeki Abuzer, Türk dizi tarihinin en unutulmaz yan karakterlerinden bir diğeri. Ramazan Baba’dan gizli yaptığı işlerle her zaman başını belaya sokmayı başaran Abuzer yayınlandığı dönemde dizinin en sevilen isimlerinden biri olmuştu.

4- Hayat Bilgisi Ürperi

Türk dizi tarihinin en iyi lise dizilerinden biri olan Hayat Bilgisi’nde birçok unutulmaz karakter sayılabilir ama aralarından en orijinalinin Afet Güçverir’in kapı komşusu Ürperi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Diziye 3. sezonda dahil olan Ürperi karakteri Ceren Soylu’nun muhteşem performansıyla kısa zamanda izleyicinin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Bugün hala daha kendisi gibi bir karakter gelmediği için unutulmaz yan karakterler listemizde kendisine yer veriyoruz.

5- Organizatör Rıza

Cennet Mahallesi dizisinin iş bitirici ismi Organizatör Rıza, unutulmaz yan karakterler listemizde kendisine yer bulan bir başka isim. Yaptığı kral anlaşmalarla ünlü olan Organizatör Rıza eğlence sektörüne hakimiyetiyle akıllara kazınmıştır.

6- Kurtlar Vadisi Muro

Kendi içinde onlarca efsane karakter çıkaran Kurtlar Vadisi dizisinde en unutulmazı şüphesiz Muro karakteridir. Derin devletin, mafya çatışmalarının anlatıldığı bir dizinin mizah düzeyini arttırmayı başaran bir karakteri unutmak mümkün değil zaten. “Lanet olsun içimdeki insan sevgisine” sözüyle ünlenen karakterin bir de sinema filmi çekilmişti.

7- Yılan Hikayesi Kürşat

Döneminin en sevilen polisiye dizilerinden biri olan Yılan Hikayesi’nde kötü adamlığa yeni bir boyut kazandırmış Yılan Hikayesi Kürşat unutulmaz yan karakterlerimizden biri. Dış görünüşüyle, Gülsüm ile olan ilişkisiyle, aksiyon sahneleriyle hafızalarda yer edinen Kürşat, günümüz internet ortamında Yılan Hikayesi Kürşat şimdi ne yapıyor sorularına maruz kalıyor.

unutulmaz dizi karakterleri- en iyi yan karakterler- yılan hikayesi kürşat ve gülsüm

8- Saldıray Abi

Bir Demet Tiyatro’nun en orijinal karakterlerinden biri olan Saldıray Abi de unutulmaz yan karakterlerimizden biri. Şarkıcı Züleyha’nın yapımcısı rolünde tanıdığımız Saldıray, kadınlara olan düşkünlüğü ve ikiz yatak sevdası yüzünden başını belaya sokmasıyla akıllarda kaldı.

9- Burhan Altıntop

Türk dizi tarihinin en iyi dizilerinden biri olarak gösterilen Avrupa Yakası’na sonradan katılıp bir anda dizinin en popüler karakterlerinden biri haline gelen Burhan Altıntop’un unutulmaz yan karakterler listesinde yer almaması düşünülemezdi. Engin Günaydın’ın başarılı bir şekilde canlandırdığı Burhan Altıntop bugün bile taklitlerinin yapıldığı, eski sahnelerinin izlenildiği bir karakter.

10- Medeni Karpuz

Yarım Elma dizisine dergi patronu olarak katılan Medeni Karpuz da unutulmaz yan karakterlerimizden biri. “Kıroyum emme para bende” sözüyle akıllarda yer edinen Medeni Karpuz, Erdal Tosun tarafından canlandırılmıştı.

11- Ruhsar’daki Müfit

Türk dizi tarihinin en absürt dizilerinden biri olan Ruhsar’da Mazhar’ın kankası olarak tanıdığımız Müfit, unutulmaz yan karakterlerden bir diğeri. Kendisi Mazhar ile olan sıkı dostluğu ile kankalık kavramının öncülerinden biridir.

12- Fıs Fıs İsmail

Türk dizi tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri olan Çocuklar Duymasın’da tanıdığımız Fıs Fıs İsmail unutulmaz olmayı başarmış yan karakterlerden biri. Kadınlara karşı şansı bir türlü tutmayan İsmail, sürekli ağzına sıktığı spreyle hafızlarımızda yer edindi.

13- Zengin Kız Fakir Oğlan Şükrü

Herkesin tanıdığı ama çok az kişinin ismini bildiği başarılı oyuncu Kemal Kuruçay tarafından canlandırılan Şükrü karakteri, performansıyla en az başrol oyuncuları kadar ön plana çıkmayı başarmış bir karakter olarak akıllarda kaldı.

14- Rambo Berk

Yılan Hikayesi dizinin bir diğer unutulmaz yan karakteri de Rambo Berk. Polis olma hayali nedeniyle Memoli’yi sürekli sıkıştıran Rambo Berk 5 yaşına kadar annesinden süt emmesiyle ünlüdür.

15- Hallederiz Kadir

Türk dizi tarihinin unutulmaz yan karakterleri listemizin son ismi En Son Babalar Duyar dizisinden tanıdığımız Hallederiz Kadir. Ailenin üç kağıtçı damadı olarak diziye başlayan Kadir, performansıyla o kadar çok beğenilmiştir ki, dizinin başrol oyuncuları diziden ayrıldıktan sonra bile tek başına dizinin devam etmesini sağlamıştır.

Yorum Yapın