Youtube’da İzleyebileceğiniz Eski Türk Dizileri Rehberi

Her ne kadar günümüzde televizyon dünyası koltuğunu internet ortamındaki video sağlayıcılarına kaptırmış olsa da geçmişte ekranlar birçok unutulmaz Türk dizisine sahne olmuştu. Eski Türk dizileri nostaljik değerleri nedeniyle hala daha büyük bir ilgiyle izleniyor. O dizileri izlerken yayınlandıkları dönemlere gidiyoruz. Bu yüzden dizilerin kalitesinden bağımsız olarak bile eski dizileri izlemek bize zevk veriyor. Geçmişte tekrarlarının yayınlanmasını beklediğimiz nostaljik, eski dizileri artık Youtube ortamında rahat bir şekilde izleyebiliyoruz.

Bu yazıda yayınlandığı döneme damga vurmuş, bittikten yıllar sonra bile insanların akıllarından çıkmayan, geçmiş günleri hatırlatan ve Youtube’da sıkıntısız bir şekilde izleyebileceğimiz dizileri inceledik. Bir rehber niteliğinde olacak olan bu yazı özellikle yemek yerken izleyecek bir şeyler arayanlar ya da bir iş yaparken arkada ses olsun isteyenler için çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Listede dizileri tamamen rastgele sıraladım o yüzden sıralamaya takılmayın. Her maddenin sonuna doğrudan Youtube sayfalarına gidebileceğiniz linkler de ekledim. Bu dizileri Youtube’da bulmak zor olduğundan ya da hiç bilinmeyen diziler olduğundan değil tabi maksat eski dizileri gözden geçirmek ve dizileri yeniden izlemeyi düşünenler için derli toplu resmi kanallara ulaşabileceğiniz bir liste yaratmak. Neyse başlayım…

1- Tatlı Hayat

eski türk dizileri-tatlı hayat dizisi konusu

Türk televizyonlarında yayınlanmış en iyi dizilerden biri olarak kabul edilen Tatlı Hayat, kuru temizleme işinde başarılı olunca fakirlikten kurtulup lüks bir hayata başlayan İhsan ve Sevinç Yıldırım çiftinin yeni hayatlarında başlarında geçen olayları konu alıyor. Oğulları Başar, hizmetçileri Menekşe, komşuları Feraye-Yorgo çifti ve Türk dizilerinin unutulmaz yan karakterleri listemizde ilk sıraya koyduğumuz İrfan Bey gibi harika karakterlerin de yer aldığı dizi hemen her saniyesinde sizi güldürmeyi başarıyor.

Dizinin toplamda 106 bölümü var. Yapımın resmi Youtube kanalında birkaç bölüm eksik olsa da 97 tanesi mevcut. Görüntü kalitesi çekim yılını hesaba katınca iyi değil ancak kesinlikle izlenmeyecek seviyede değil. Bunun dışında bölümler dizinin tekrar bölümlerini yayınlayan kanallardan alındıkları için yer yer sansür var ama izleme keyfini bozduğu söylenemez.

Tatlı Hayat’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

2- Avrupa Yakası

Yayınlandığı dönemin en popüler dizisi olan Avrupa Yakası bugün bile birçok kişinin aklında olan bir yapım. Barındırdığı karakterlerle izleyiciyi ekran başına kilitlemiş Avrupa Yakası, internet ortamının da en çok izlenen Türk dizilerinden biri konumunda. Burhan Altıntop, Şahika Koçarslanlı, Gaffur ve diğer harika karakterleri yeniden izlemek isterseniz dizinin resmi Youtube sayfasından kolayca izleyebilirsiniz. Muhtemelen bu diziyi Youtube’da izlemeyen yoktur ama listeye koymamak olmazdı.

Youtube’da toplam 189 bölümü yer alıyor, görüntü kalitesi 480p ve Atv’nin arşivinden çıkan bölümler.

Avrupa Yakası’nı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

3- Hayat Bilgisi

Bir dönemin en popüler lise dizisi Hayat Bilgisi, unutulmaz Türk dizilerinden biri. Afet Öğretmen’in tayinin İstanbul’daki Rıdvan Kanat Lisesi’ne çıkmasıyla başlayan macera senelerce izleyiciyi ekran başına çekmişti. Tekrar bölümleri bile yıllarca yayınlanan Hayat Bilgisi’nin Kanal D’de yayınlanan ilk sezonu hariç tüm bölümleri resmi Youtube sayfasında mevcut. Oldukça aktif ve düzenli bir şekilde yönetilen kanalda diziyi rahat bir şekilde izleyip o günleri yeniden hatırlayabilirsiniz.

Hayat Bilgisi’ni Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

4- En Son Babalar Duyar

2000’li yılların başında TRT ekranlarında yayın hayatına başlayan En Son Babalar Duyar dizisi, Birol Güven’in klasik aile dizilerinden biri. Döneminin en iyi dizilerinden biri olan yapım bugün bile izlemekten keyif alınan diziler arasında. Sıcak, samimi, fazla kafa yormayan ve yer yer güldüren yapısıyla eski Türk dizilerinden birine yeniden başlamak isteyenler için ideal bir dizi.

Resmi Youtube kanalında ilk sezonu kapsayan TRT bölümleri dışındaki tüm bölümler var. Toplamda 154 bölümün olduğu kanalda videoların görüntü kalitesi yeterli. Bu arada hatırlatmakta fayda var dizinin 3. sezonundan itibaren (kanalda 31. bölüme denk geliyor) ana kadronun neredeyse tamamı diziden ayrılıyor. Kalan bölümler Levent Ülgen’in canlandırdığı Hallederiz Kadir’in üzerinden ilerliyor.

En Son Babalar Duyar’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

5- Yabancı Damat

Gaziantep’te baklavacılık yapan tutucu bir ailenin kızı Nazlı ile zamanında İstanbul’dan Atina’ya göç etmiş Yunan bir ailenin oğlu olan Niko’nun aşkını konu alan Yabancı Damat dizisi yayınlandığı dönemde büyük bir izleyici kitlesi edinmişti. Farklı kültürden insanların çekişmelerinin yer yer komedi yer yer dram şeklinde aktarıldığı Yabancı Damat, kaliteli Türk dizilerinden biriydi. Dizinin yapımcısı olan Erler Film’in resmi Youtube kanalında tüm bölümler sıkıntısız bir şekilde izlenilebilir durumda. Görüntü kalitesi de yüksek.

Yabancı Damat’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

6- Çiçek Taksi

Bir dönemin efsane dizisi Çiçek Taksi de Youtube üzerinden rahatlıkla izlenilebilir durumda. Çiçek Taksi durağının şoförlerinin hayatını izlediğimiz bu nostaljik dizinin hem TRT hem de Atv bölümleri Erler Film’in kanalında rahatlıkla izlenebilir durumda. 108 bölüm TRT’de, 169 bölüm de Atv’de var.

Çiçek Taksi TRT bölümlerini Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

Çiçek Taksi Atv bölümlerini Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

7- Tatlı Kaçıklar

Mehmet Ali Erbil ve Yalçın Menteş’in başrollerini paylaştığı komedi dizisi Tatlı Kaçıklar her ne kadar süper bir dizi olmasa da aradan geçen yıllara rağmen hala akıllarda kalmayı başarmış bir dizi. Kafa yormayan, eğlenceli bir dizi izlemek isteyenler için ideal olabilir. Tatlı Kaçıklar dizisini yine Erler Film kanalından rahat bir şekilde izleyebilirsiniz.

Tatlı Kaçıklar’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

8- Böyle Mi Olacaktı

Yayınlandığı dönemin popüler dizilerinden biri olan Böyle Mi Olacaktı dizisi bol bol ihtiras, aşk ve nefret barındırıyor. Benim takip ettiğim bir dizi olmasa da zamanında çok izleyeni olduğu için bu listeye ekledim. Erler Film kanalından önereceğim son dizi olan Böyle Mi Olacaktı’nın tüm bölümlerini sorunsuzca izleyebilirsiniz.

Böyle Mi Olacaktı’yı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

9- Çılgın Bediş

Doksanlı yıllarda gençler arasındaki oldukça popüler bir dizi olan Çılgın Bediş, bugün dahi hala hafızalarda olan bir dizi. Yonca Evcimik’in başrolünü oynadığı unutulmaz diziyi yeniden izleyip nostalji yapmak isteyenler Kanal D’nin dizi arşivlerini paylaştığı Youtube kanalından bunu yapabilirler. Ses ve görüntü kalitesi çekildiği döneme göre iyi durumda, bölümlerin bazıları eksik olsa da 61 bölüm mevcut.

Çılgın Bediş’i Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

10- Gülbeyaz

Şevval Sam ve Nejat İşler’in başrollerini paylaştığı Gülbeyaz, unutulmaz diziler arasında. Gülbeyaz’ın sürdüğü gemiyi alçak köprünün altından geçirişini hala çoğu kişi hatırlar mesela. Güzel, eğlenceli ve komik bir aşk dizisi diyebileceğimiz Gülbeyaz, yine Kanal D’nin arşivlerinde mevcut. 1-2 bölüm eksik olsa da son bölüme kadar yüklenmiş durumda. Bölümlerde bazen ses kaybı olsa da izlenmeyecek durumda değil.

Gülbeyaz’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

11- Yılan Hikayesi

Bir dönem tüm erkeklerin jöle müptelası olmasına neden olan dizi Yılan Hikayesi şüphesiz hepimizin aklında yer etmiş bir diziydi. Polis Memoli, köylü kızı Zeynep, Erkan Ağa, Gülsüm-Kürşat ikilisi gibi muhteşem karakterlerin maceralarını izlediğimiz eğlenceli polisiye dizisi yine Kanal D’nin arşivinden izlenebilir durumda. Toplamda 74. bölüme kadar yüklemişler eğer yanılmıyorsam dizi 90 bölüm sürmüştü. Yani son bölümleri eksik.

Yılan Hikayesi’ni Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

12- Kampüsistan

Bir dönemin üniversite gençliğini konu alan Kampüsistan dizisi de hafızalarda yer etmiş dizilerden biri. Teması nedeniyle özellikle ergen yaştaki izleyicilerin ilgisini toplayan dizi, üniversite hayatını ne kadar gerçekçi yansıtmıştı tartışılır. Yine de geçmişte bu dizinin takipçisi olanlar o günleri yeniden hatırlamak için Kanal D arşiv kanalından diziyi izleyebilirler.

Kampüsistan’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

13- Süper Baba

Doksanlı yılların en sevilen dizilerinin başında gelen Süper Baba, Youtube üzerinden izlenebilir durumda. Şevket Altuğ’un başrolünü oynadığı dizide 3 çocuğuna tek başına bakan Fikret’in hayatını izliyoruz. Bu sıcak dizide dönemin pek çok hoş detayına rastlamak mümkün. Nostalji sevenler için harika bir dizi olan Süper Baba, resmi Youtube kanalı üzerinden izlenebilir.

Süper Baba’yı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

14- Bizimkiler

Türk telivizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri olan Bizimkiler bu özelliğiyle efsane ve unutulmaz diziler arasındadır. Bir apartmanda yaşayan insanların hayatlarını konu alan bu sıcak aile dizisi tam 15 sezon televizyonlara konuk olmuştu. Tam anlamıyla nostaljik bir dizi olan Bizimkileri Youtube üzerinden restore edilmiş haliyle sıkıntısız bir şekilde izleyebilirsiniz. Fanatik Nostalji Diziler isimli resmi kanalda 200 bölümü yayınlanmış. Dizinin TRT’de yayınlandığı dönemdeki bölümleri maalesef yer almıyor ancak onun için de resmi olmayan bir izleme listesi mevcut. Tabi bölümler biraz düzensiz ve kalitesi çok yüksek sayılmaz. Ayrıca Bizimkiler dizisinin kadrosuyla çekilmiş bir yaz dizisi olan Yazlıkçılar isimli dizinin bölümlerini de Youtube’da bulabiliyorsunuz.

Bizimkiler’i Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın (215. Bölümden İtibaren)

Bizimkiler İlk Bölümlerini Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

Yazlıkçılar’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

15- Ruhsar

Türk televizyonlarındaki fantastik dizi furyasının çok öncesinde ekranlara gelmiş unutulmaz dizi Ruhsar da Youtube üzerinden sıkıntısız bir şekilde izleyebileceğiniz dizilerden biri. Genç yaşta vefat eden Ruhsar’ın ruhlar aleminde yeni bir hayata başlamasını ve dünyaya, kocası Mahsar’ın yanına gidip gelmelerini izlediğimiz bu eğlenceli, komik ve fantastik dizi hafızamızı tazelemek adına yeniden izlemekte fayda var. Ayrıca Gani Müjde’nin yaptığı son iyi işlerden biriydi bu dizi, gerçekten kaliteli ve ince esprilere rastlamak mümkün.

Ruhsar’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

16- Yedi Numara

Türk dizi tarihinin en başarılı dizilerini arasında gösterilen Yedi Numara bugün hasret duyulan dizilerden biri. Üniversite okumak için İstanbul’a gelen 4 kız ve köyden okumak ve çalışmak için İstanbul’a göç eden 3 erkeğin yolları Vahit ve Zeliha çiftinin evinde kesişir. Başlarda kültür çatışması yaşansa da ilerleyen bölümlerde samimi bir arkadaş grubu olan gençlerin hayatlarını konu alan dizinin 92 bölümü Youtube’da mevcut. Geçmiş güzel günleri hatırlamak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

Yedi Numara’yı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

17- Koçum Benim

Listemizdeki bir başka TRT dizisi Koçum Benim, gelmiş geçmiş en iyi lise dizileri arasında gösteriliyor. Bugünün en tanınan oyuncularının genç zamanlarında rol aldığı dizinin başrolü usta oyuncu Tarık Akan’dı. Bir anadolu lisesinin basketbol takımındaki öğrencileri arasında şekillenen dizi yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplamıştı. Bölüm sıraları biraz karışık olsa da Youtube’da tüm bölümlerini izlemek mümkün.

Koçum Benim’i Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

18- Türk Malı

Yayınlandığı dönemde seveni kadar nefret edeni de olan bir dizi olan Türk Malı, her şeye rağmen akıllarda yer etmiş bir dizi. Kuzu ailesi ve onların komşularıyla olan maceralarını işleyen dizinin özellikle ilk sezonu reyting listelerinde zirveye oynuyordu. Kişisel fikrim, ilk bölümleri gerçekten komik olan bir diziydi ancak ilerleyen bölümlerde tekrara düştükleri için baydı. Zaten bu nedenle yayın hayatı kısa süren bir dizi oldu. Yine de Youtube’da sıkıntısız bir şekilde tüm bölümleri yer aldığı için bazı bölümleri eğlenceli vakit geçirmek için izlenebilir, bu nedenle Türk Malı dizisini de bu listeye dahil ettim.

Türk Malı’nı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

19- Sıdıka

Doksanlı yılların başında bir çizgi roman karakteri olarak ortaya çıkan Sıdıka, çok beğenilince televizyona taşınmıştı. 20’li yaşlarında bir ev kızı olan Sıdıka’nın duygu dünyası üzerinden ilerleyen dizi şüphesiz unutulmaz Türk dizileri arasında. Sımsıcak bir doksanlar dizisi olan Sıdıka, özellikle doksanlar nostaljisi yapmak isteyenler için bire bir. Limon Tv Youtube kanalında tüm bölümleri sıkıntısız bir şekilde izlenebilir durumda.

Sıdıka’yı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

20- Dadı

2000’li yılların başında yayınlanan, Gülben Ergen ve Kenan Işık’ın başrollerinde olduğu sitcom dizisi Dadı da bugün hala hatırlanan diziler arasında. Açıkçası çok iyi bir dizi olduğunu söylemem, bu listeye koyma sebebim; Tatlı Hayat’ın başarısı sonrası o dönem furya haline gelen sitcom uyarlamalarından biri olması ve 2000’li yılların ilk yıllarını hatırlatması. Yani oturup tüm bölümleri izlenecek bir dizi değil belki ama geçmişi anımsamak adına bazı bölümlerine bakılabilir. Resm Youtube kanalında tüm bölümleri mevcut.

Dadı’yı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

21- Belalı Baldız

Dadı dizisinde bahsetmiş olduğum uyarlama sitcom furyasının son demlerinde ekranlara gelmiş, Dadı ve Tatlı Hayat kadar akıllarda kalamamış bir dizi olan Belalı Baldız büyük oyuncuları barındıran kadrosuna rağmen ne yazık ki başarılı olamamıştı. Nurgül Yeşilçay, Berna Laçin ve Kenan Işık’ın oyunculukları diziyi biraz izlenir kılsa da oturup 34 bölümünün tamamı izlenir mi bilemiyorum. Tabi seveni olabilir ancak benim Belalı Baldız’ı bu listeye dahil etme sebebim bahsettiğim türdeki dizi furyasının son temsilcilerinden olması. Bir devrin kapanışı olarak düşünebilirsiniz. Neyse çok uzatmayalım, izlemek isterseniz dizinin resmi Youtube kanalında tüm bölümler yüksek kalitede mevcut.

Belalı Baldız’ı Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

22- Aslı İle Kerem

Ozan Güven ve Şebnem Dönmez’in başrollerini oynadığı Aslı ile Kerem dizisi unutulmaz, efsane bir Türk dizisi olmasa da adını görünce herkesin böyle de bir dizi vardı diyeceği türden bir dizi. Eğlenceli, kafa yormayan bir Türk sitcom arıyorsanız izlenebilir. Medyapım’ın resmi kanalında 29 bölümünün tamamı yer alıyor.

Aslı ile Kerem’i Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

23- Hatırla Sevgili

Başrollerinde Cansel Elçin, Beren Saat ve Okan Yalabık’ın yer aldığı dönem dizi Hatırla Sevgili, darbe dönemlerinde birbirine düşman iki ailenin çocuklarının aşkını konu alan bir diziydi. Yayınlandığı dönemin popüler dizilerinden biri olan Hatırla Sevgili’nin bugün hala daha önemli bir hayran kitlesi bulunuyor. Diziyi birkaç bölümü fireli olsa da final bölümüne kadar resmi Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Hatırla Sevgili’yi Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

24- Hanımın Çiftliği

2000’li yılların son döneminde ekrana gelen Orhan Kemal’in romanından uyarlama olan Hanımın Çiftliği dizisi yayınlandığı dönemin en sevilen dizilerinden biriydi. Mehmet Aslantuğ ve Özgü Namal’ın başrollerde olduğu dram türündeki dizi Zengin bir toprak ağasının fabrikasında çalışan Güllü’ye olan aşkıyla başlayan süreci konu alıyor. Çalma listesi düzgün oluşturulmamış olsa da dizinin resmi Youtube kanalında tüm bölümler yer alıyor. Tüm bölümleri içeren bir playlist oluşturmamışlar o yüzden direk kanalın linkini vereceğim. Ayrıca karakterlere özel bölümler de koymuşlar.

Hanımın Çiftliği’ni Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

25- Bay Kamber

1994 yılında ekrana gelen ve yayın hayatı oldukça kısa olan Bay Kamber, usta oyuncu Kemal Sunal’ın başrolünde yer aldığı bir diziydi. Genel olarak çok beğenilmeyen bir dizi olsa da Kemal Sunal dizisi izlemek isteyenler için bu listeye koyuyorum. Zaten toplamda 11 bölüm sürmüş bir dizi. Kemal Sunal dizisi nasılmış diye merak ediyorsanız izleyebilirsiniz. Konu olarak sakar bir dedektifin maceraları işleniyor.

Bay Kamber’i Youtube’da İzlemek İçin Tıklayın

Listede yer alan eski Türk dizileri şimdilik bu kadar. Siz de yorumlarda geçmişte ilgiyle izlenen ve bugün rahatlıkla internet ortamında izleyebileceğimiz unutulmaz dizileri paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

  1. isacotur Blog 26 Kasım 2020
    • Bleach 27 Kasım 2020
  2. kemal avcı 24 Kasım 2020

Yorum Yapın