BİR KURT COBAIN BİYOGRAFİSİ: CENNETTEN DE AĞIR

Şimdiye kadar yazılmış en detaylı Kurt Cobain biyografisi olarak gösterilen Charles R. Cross’un yazdığı Heavier than Heaven: A Biography Kurt Cobain kitabı geçtiğimiz Nisan ayında Cennetten de Ağır ismiyle Türkiye’ye geç de olsa giriş yaptı.

Kitabın ilk bölümleri Kurt Cobain’in çocukluk ve ergenlik dönemlerini anlatıyor. Açıkçası bu kısımların bu kadar detaylı olması beni çok şaşırttı. Yazar o dönemlere şahitlik etmiş birçok isimden aldığı bilgileri derlemiş. Kurt Cobain’in mutlu başlayan çocukluğunun anne ve babasının boşanması sonrası nasıl tepetaklak olduğu, aile bireyleriyle olan ilişkileri, gittiği her evde istenmeyen kişi olması, resme ve müziğe olan ilgisi gibi birçok olayın detaylı anlatımına bu kısımda yer verilmiş.

Müzik Devrimi Başlıyor

Kitabın devamında Kurt Cobain’in punk müzikle tanışmasıyla başlayan süreci okuyoruz. Yakın arkadaşı Krist Novoselic ile birlikte Nirvana grubunun temellerinin nasıl attığını en ince ayrıntısına kadar görüyoruz. Dünya müziğini devrim niteliğinde değiştirmiş bir grubun ilk yıllarını okuma fırsatı buluyoruz. 300000 kişi önünde konser vermiş bir grubun, 5-6 kişiye konser verdiği zamanları okumak gerçekten ilgi çekiciydi.

Nevermind albümünün yayınlanmasından sonra Kurt Cobain’in müzikal anlamda yükselişinin yanında özel hayatındaki değişimlere de şahit oluyoruz. Uyuşturucu problemleri, kız arkadaşlarıyla olan ilişkileri, Courtney Love ile tanışmaları ve olaylı evliliklerini yine en ince ayrıntısına kadar kitapta buluyoruz. Bana en ilginç gelen kısım, “Smells Like Teen Spirit” şarkısının müzik listelerinde 1 numaraya çıktığı dönemde Kurt Cobain’in hala bir evinin olmaması ve arabasında yaşıyor olmasıydı.

Kitabın sonları ise doğal olarak Kurt Cobain’in intiharını anlatıyor. Bu kısım da oldukça etkileyiciydi. Bugün hala daha bu intihar üzerinden türlü türlü komplo teorileri üretilir ancak intihar sürecinin öncesini en ince ayrıntısına kadar okuyunca dünyaca ünlü bir rockstar’ın neden böyle bir sonla hayata veda ettiğini çok iyi anlıyorsunuz.

Sonuç olarak biyografi kitabı okumayı seviyorsanız ve 20. Yüzyılın En İyi Rock Grupları listemizde bulunan Nirvana‘nın solisti Kurt Cobain’in hayatını merak ediyorsanız Kurt Cobain: Cennetten de Ağır kitabını mutlaka okumalısınız. Sürekleyici ve detaylı anlatımıyla asla okuduğunuza pişman etmeyecek bir kitap.

Ayrıca bu kitabı beğenirseniz Kurt Cobain hakkında geçtiğimiz yıllarda yapılmış bir belgesel de hoşunuza gidebilir. Bu kitap kadar olmasa da detaylı ve güzel bir Kurt Cobain belgeseli:

Cobain: Montage of Heck

Son olarak sitemizde yer alan diğer kitap incelemelerine bakmak isterseniz Cesur Yeni Dünya Kitap İncelemesi ve İnsan Ne İle Yaşar Kitap İncelemesi yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın