İnsan Ne İle Yaşar Kitap İncelemesi

Bir kitabı satın almak ve ilk sayfasını okumaya başlamak kolay bir iştir. Zor olan başladığımız kitabın son sayfasına kadar gelebilmektir. Bunu başarabilmek için de seçtiğimiz kitabın akıcılığı çok önemlidir. Bazı kitapları aylarca okumaya çalışırız ancak bir türlü sonunu getiremeyiz. Bazı kitaplarsa öyle akıcıdır ve bizde öyle merak uyandırır ki bitirmemiz bir günümüzü bile almaz.

Akıcılığın yanı sıra okuyacağımız kitabın bize ne kattığı çok daha önemlidir tabi ki. İlk sayfadan son sayfaya geldiğimizde yeni şeyler öğrendiysek veya yeni bakış açıları edindiysek doğru bir kitap seçmişiz demektir. Bize hiçbir şey katmayan bir kitap ister 100 ister 500 sayfa olsun boşa geçirdiğimiz bir zamandan ibarettir.

Yukarıda bahsettiğim iki önemli özelliği bünyesinde barındırmayı başarmış ve bir solukta okuyup bitireceğiniz Tolstoy’un ünlü romanı “İnsan ne ile yaşar?” evlerimizde oturduğumuz bu günlerde okunacaklar listenize mutlaka eklemeniz gereken kitaplardan birisi.

insan ne ile yaşar inceleme- insan neyle yaşar kitap yorumu-insan ne ile yaşar hikaye özetleri

İnsan Ne İle Yaşar Kitap Konusu

İlk başta kitapta tek bir hikaye anlatılıyormuş gibi dursa da aslında içerisinde dört farklı hikayeden bahsedilmektedir. Bu dört hikayenin her birinin kahramanı ve olay akışı birbirinden bağımsızdır. Ancak hikayelerin hepsi tek bir ortak amaca hizmet etmektedir: Her hikayedeki kahraman farklı bir felsefi sorunun peşindedir. Farklı konulardaki bu dört hikayenin aynı tema etrafında toplanmış olması kitabın akıcılığının bozulmadan devam etmesini sağlamıştır.

Kitabın içerisindeki dört hikaye başlığı şu şekildedir:

  1. İnsan Ne İle Yaşar?
  2. Üç Soru
  3. Surat’ın Kahve Dükkânı
  4. İnsana Ne kadar Toprak Lazım?

İnsan Ne İle Yaşar Hikaye Konusu

Hikaye fakir bir ayakkabıcı tamircisi olan Simon’un soğuk bir kış günü koyun postu satın almak için müşterilerinin kendisine olan borçlarını toplamak adına yola çıkmasıyla başlar. Simon yol boyunca parayı denkleştirmek için planlar yapar ve çok istediği koyun postuna sonunda sahip olacağını düşünerek sabırsızlanır. Ancak işler hiç de Simon’un hayalindeki gibi gitmemiştir. Alacaklı olduğu müşterileri borçlarını ödemeyince eli boş bir şekilde evin yolunu tutmak zorunda kalmıştır.

Simon sinirli bir şekilde söylenirken yolun kenarındaki bir mabede ulaşır. Mabedin yanında çıplak vaziyette ve neredeyse donmak üzere olan bir genç adam görür. Başlangıçta Simon ondan korksa da daha sonrası haline acıyarak evine almaya karar verir. Hikayenin bundan sonrasında Simon, karısı ve genç adamın başından geçenler anlatılır.

İnsan Ne İle yaşar hikayesi üç önemli soruya yanıt verir:

  • İnsanın içinde ne vardır?
  • İnsana ne verilmelidir?
  • İnsan neyle yaşar?

Üç Soru Hikaye Konusu

Kitabın ikici hikayesi olan Üç Soru hikayesinde bir kralın kendi hayatını doğru şekilde yönlendirmek için tüm halkına sorduğu sorular konu alınmıştır. Tüm krallık sorulara doğru cevaplar bulabilmek için seferber olur. Herkes kendince doğru olduğunu düşündüğü cevapları krala sunar. Verilen cevaplar birbirinden çok farklı, bazıları birbirinin tam aksidir. Kral verilen cevapların hiçbirinden memnun kalmamıştır. Bunun üzerine kral sorularına en iyi cevabı verecek kişinin ormanda yaşayan bir münzevi olduğuna karar vererek yola koyulur. Hikayenin geri kalanında münzevi ve kral arasında geçen olaylar konu alınır.

Kralın cevabını aradığı üç soru nedir ?

  • Kralın her şeye başlaması gereken doğru zaman ne zamandır?
  • Kralın dinlemesi gereken doğru kişi kimdir?
  • Kralın yapması gereken en önemli şey nedir?

Surat’ın Kahve Dükkânı Hikaye Konusu

Kitabın dördüncü hikayesi birçok farklı fikrin varlığını ortaya koymuştur. Hikayede insanoğlunun tarih boyunca cevabını aramaktan vazgeçmediği o bilindik soru konu alınmıştır: Tanrı var mı yok mu?

Hikayenin mekanı Hindistan’da Surat kasabasındaki bir kahve dükkanıdır. Bu kahve dünyanına dünyanın dört bir yanından gelen gezginler ve yabancılar buluşarak sohbet etmektedir.

İranlı bir bilgenin tanrının varlığı hakkında sorduğu soru kahve dükkanında birçok farklı düşüncenin dile getirilmesine ve öğüt verici hikayenin anlatılmasına vesile olmuştur.

İnsana Ne kadar Toprak Lazım? Hikaye konusu

Bu hikayede sorulan sorudan çok verilmek istenen ders önem taşımaktadır. Aç gözlülüğün sonucunda insanın neleri kaybedebileceği gözler önüne serilmiştir.

Hikayede gözü asla doymayan Pahom’un hep daha fazla toprak sahibi olabilmek için yaptıkları anlatılmıştır. Hikaye boyunca Pahom’un bu uğurda neleri göze aldığını ve elindekinin kıymetini bilmediği için neleri kaybettiğini göreceksiniz

Yorum

Bu kitabın en iyi yanlarından birisi de herkes için uygun olması. Yaşınız kaç olursa olsun hiç sıkılmadan okuyacağınız bu kitaptan mutlaka bir ders, düşünecek bir olay veya içinizde yer edinecek bir hikaye bulabilirsiniz.

Son olarak sitemizde yer alan diğer kitap inceleme yazılarımız Cesur Yeni Dünya Kitap İncelemesi ve Bir Kurt Cobain Biyografisi: Cennetten De Ağır başlıklarına göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın