The Sims 4 Gizemleri ve Oyun Hakkında Her Şey

Hepimizin evde olduğu bu günlerde vaktimizi verimli ve keyifli geçirmek için birçok yöntem arıyoruz. Günlerimizin çoğunu film veya dizi izleyerek, kitap okuyarak ya da yeni bir hobi edinmeye çalışarak geçiyoruz. Bu saydıklarımı her gün tekrarlamak bir süre sonra aldığımız zevki ve beraberinde verimliliğimizi düşürebiliyor. Peki bir günü tamamlayabilmek ve bunu keyifli bir hale getirebilmek için başka ne yapabiliriz?

Bu soruya cevap olarak bugünkü yazımda sizler benim de rutinimin bir parçası olan ve günümü keyifli hale getiren  The Sims oyunundan bahsedeceğim. Önünüzde doldurulmayı bekleyen koskocaman bir gün varsa, gününüzün bir kısmını Sims’e ayırdığınızda oyun oynamaktan çok daha fazlasını kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sims oynamanın boş zamanınızı nasıl daha keyifli ve kaliteli hale getireceğini anlamak için bu oyuna biraz daha yakından bakmamız gerekir.

The Sims Nedir?

Kısaca The Sims bir strateji-hayat simülasyonu bilgisayar oyunudur. Oyunda kendi oluşturduğunuz karakterler için bir hayat tasarlayıp onların bu hayat içerisindeki konumunu, ilişkilerini, yaşadıkları evi, iş hayatlarını, gündelik hayatlarını yani kısaca tüm yaşamlarını yönetmeniz gerekmektedir. Oluşturduğunuz karakterler Sims evreninde “Sim” olarak adlandırılır.

Electronic Arts ve Maxis tarafından piyasaya sürülen bu oyun her bir serisinde gerçek yaşama daha fazla yaklaşmayı başarmıştır. Serinin sonuncusu olan The Sims 4‘te karakterlerin duygu durumundan, yüz mimiklerine kadar birçok özelliği gerçek bir insanı andırıyor diyebiliriz. Ayrıca The Sims 4’teki simler serinin diğer oyunlarına oranla daha çok özgür irade sahibidir. Bunu kendi hallerine bırakıldıkları zaman verdikleri kararlardan ve yaptıklarından kolayca fark edebiliyoruz.

 The Sims Nasıl Ortaya Çıktı?

 The Sims oyun serisinin ortaya çıkış hikayesi oyunun kendisi kadar keyifli değil maalesef. Oyunu ortaya çıkaran ilk fikir 1996 yılında Will Wright’ın Oakland’da çıkan bir yangın sırasında evini ve tüm mal varlığının büyük çoğunluğunu kaybetmesine dayanmaktadır. Yaşanan bu olayın ardından Will Wright tüm ailesini de alarak yeni bir şehre taşınıp yeni bir hayat kurma kararı alır. İşte bu “Hayatını yeniden kurma” fikri oyunun ilk ilham kaynağı olmuştur.

Wright 1998 yılında bu sanal hayat fikrinden Maxis’e bahsetmiştir ve ardından 2000 yılında Electronic Arts’ın da katkılarıyla oyun oluşturularak piyasaya sürülmüştür.

Weight yaşadığı felaketin artından hissettiği acıyı ve yeniden başlayabilme arzusunu bu oyun aracılığıyla dışa vurmayı başarmıştır.

The Sims Gizemleri

Bella Goth Efsanesi

Tüm serilerde var olan ve üzerinden birçok teori yürütülen bu karakter The Sims oyun serisinin en büyük efsanelerinden birisidir. Oyunun diğer serilerinden farklı olarak Bella, Sims 2 de Goth ailesinde bulunmaz ve belirsiz olan bir geçmişi vardır.

Serinin geri kalanında ise Bella Mortimer Goth ile evlidir. Bella Goth, Pleasantview kasabasının en güzel ve en zengin olarak bilinen simidir. Mortimer ile yaptığı evliliğinden Cassandra adında bir çocuğu olmuştur.  Bella’nın annesi Jocasta Bachelor ve babası Simis Bachelor vefat etmişlerdir.

Bella’nın kardeşi Michael Bachelor  Dina Caliantre adında bir simle evlenmiştir ve Goth ailesinin komşusudur. Bella, Dina’nın para avcısı olduğunu düşündüğünden kardeşinin evliliğine pek sıcak bakmamıştır. Ayrıca Bella kendi evliliğinde de pek mutlu değildir. Bunun en temel nedeni ise kocası Mortimer’ın sürekli çalışması ve kendisine zaman ayırmamasıdır. Bu durum Bella’yı yasak aşka itmiştir. Don Lothario’nun evine ziyarete gittiği gün Bella ortadan kaybolmuştur.

Bella karakteri oyunun kayıp simi olarak geçmektedir ve oyunu oynayanlar onun başına ne geldiğini, ortadan kaybolduktan sonra nereye gittiğini araştırmışlardır. Bella’nın kayboluşu hakkında en çok üzerinde durulan teori uzaylılar tarafından kaçırıldığıdır. Siz de Bella’nın başına ne geldiğini merak ediyorsanız oyunu oynarken bu gizemin peşinden gidebilirsiniz. The Sims’in tüm serilerinde bu karaktere farklı yerlerde ve şekillerde rastlayabilirsiniz.

Sylvan Glades Nasıl Bulunur?

Serin son oyunu olan The Sims 4’ün göründüğünden çok daha fazlasını içerdiğini bu gizlenmiş yeri keşfettiğinizde siz de anlayacaksınız.

Sylvan Glades, Willow Creek’de bulunan ve oyunun diğer yerlerinde göremeyeceğiniz farklı bitki örtüleriyle kaplı özel bir yerdir. Siminizi bu büyüleyici yere götürmek için öncelikle Crick Cabana adlı arsaya gitmeniz gerekir. Arsada bulunan nehrin yanında bir ağaç göreceksiniz. Bu ağaç diğer ağaçlardan oldukça farklı olduğundan hemen fark edilebiliyor. Ağacın üzerine tıklayarak iki kere View seçeneklerine basmanız gerekiyor. Bunu da yaptıktan sonra üç defa ağacı sulayarak devam edin. Yapraklara iltifat ve kökler hakkında konuş seçeneklerine bastıktan sonra ise Explore , Follow the sound ve Follow Downstream seçeneklerini takip ederek bu gizemli evrene geçiş yapabilirsiniz.

Forgotten Grotto Nasıl bulunur?

Burası da tıpkı yukarıda bahsettiğim Sylvan Glades gibi Sims 4 içerisinde yer alan gizemli yerlerden birisidir. Oyuna adeta farklı bir boyut kazandıracak bu yere girmek için de takip etmeniz gereken bazı adımlar vardır.

Burayı keşfedebilmek için ilk sahip olmanız gereken şey siminizin Handiness özelliğinin 10.seviye olmasıdır. Bu işi hallettikten sonra telefondaki travel özelliği ile Oasis Springs’teki National Park’a gitmeniz gerekiyor.Aradığınız şey kayaların arasındaki bir maden girişinde saklı şekilde sizin onu bulmanızı bekliyor.

Ne yazık ki bu madenden içeriye girmek de pek kolay bir iş değil. Kapıyı açmak için sorulacak olan üç soruyu doğru bilmeniz gerekiyor. Sırasıyla Take wide path, Climb ladder ve Step onto the Ledge seçeneklerine basarak soruların hepsini doğru cevaplayabilirsiniz. Tüm bu aşamaları atlattıktan sonra artık içeri girebilirsiniz.

The Sims 4 Social Bunny

Eğer oluşturduğunuz Simin asosyallik seviyesi arttıysa ve hiçbir arkadaşı yoka bu büyük tavşan ortaya çıkabiliyor. Bu tavşanı Siminizden başka hiçbir karakter göremiyor ve tıpkı bir hayali arkadaş gibi siminizle beraber yaşayabiliyor.

The Sims Nasıl Oynanır?

Sims oynamanın en keyifli yanı bu oyunun tamamen bizim hayal gücümüze bağlı olmasıdır. Nasıl karakterler kuracağınıza ve onların nasıl bir hayat yaşayacaklarına sizin karar verdiğiniz bu oyunda sadece gerçek hayatın kuralları geçerli diyebiliriz.

Yapmanız gereken şey oluşturduğunuz siminizin hayati ihtiyaçlarını karşılamak, yeteneklerini geliştirmek, iş ve sosyal hayatını yönetmek ve onu tehlikeli şeylerden korumaktır. Her simin bir yaşam süresi vardır. Bunun dışında başına gelebilecek kazalar sonucu da ölebilir. Oyunu oynarken en çok dikkat etmeniz gereken nokta budur. Aslında size düşen görev siminizin kaliteli ve güzel bir hayat sürmesini sağlamaktır.

Eğer evde sıkılıyorsanız ve aynı şeyleri yapmaktan bıktıysanız Sims oynamayı mutlaka deneyin. Zaten bu oyunu Oynarken Zamanın Su Gibi Aktığı Oyunlar yazımızdaki listeye eklemiştik. Daha fazla oyun tavsiyesi için listeye göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın