Oynarken Zamanın Su Gibi Aktığı Oyunlar

Bilgisayar oyunları uzun süredir boş zamanlarımızın en popüler aktiviteleri arasında. Her geçen yıl daha gelişmiş oyunların karşımıza çıktığı oyun dünyasında birçok fenomen olmuş oyun mevcut. Günümüzde oyuncuların tercihi ağırlıklı olarak online oyunlar olsa da evde tek başınıza oynayıp keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak fazlasıyla oyun mevcut. Bu yazıda evde boş zamanlarınızda oynayabileceğiniz, saatlerce başından kalkamayacağınız, bağımlısı olacağınız oyunlardan bahsedeceğim.

Siz de sevdiğiniz, oynarken güzel vakit geçirdiğiniz oyun önerilerinizi yorumlarda yazabilirsiniz.

1-) Tropico

İlk olarak 2001 yılında piyasaya çıkan Tropico bir diktatörlük simülasyonu. Yarattığınız karakterle bir adada “El Presidente” olduğunuz oyunda tarım, hayvancılık, turizm, sanayi gibi gelir kalemlerini yönetip ticaret ağları kuruyor, her kesimden insanın gönlünü hoş tutuyor, opera, sirk, taverna gibi eğlence merkezleri açıyor, müze, milli park gibi kültürel alanlar oluşturuyor ve ülkenizi iç ve dış tehditlere karşı koruyorsunuz. Diplomasinin büyük önem arz ettiği oyuna bir krallığın sömürgesi olarak başlıyorsunuz. Zamanla bağımsızlığınızı kazanıp dünya sahnesinin bir parçası oluyorsunuz ve yıllar ilerledikçe dünya savaşları, soğuk savaş, uzay çağı gibi dönemlere giriyorsunuz. Yönetim şeklinin tamamen size bırakıldığı oyunda benim deneyimime göre ne kadar demokratik olursanız koltuğunuzda o kadar uzun süre kalırsınız. Ayrıca darbelerden kaçınmak adına askeriye ile aranızı iyi tutmakta fayda var.

Son olarak geçtiğimiz sene Tropico 6 ismiyle altıncısı çıkan oyunun yüksek derecede bağımlılık yaratacağını şimdiden söyleyelim.

2-) The Sims

Hemen hemen herkes tarafından bilinen ve oynanmış olan yaşam simülasyonu oyunu The Sims, başına oturunca saatlerce kaldırmayan oyunlardan biri. Birçok farklı görünüşte ve karakterde Sim yaratıp onların yaşamlarını kontrol ederken saatin farkında olmuyorsunuz. Hali hazırda 4 tane oyunu ve sayısız ek paketi olan The Sims, bir gerçek hayat simülasyonunda görmek isteyeceğiniz hemen hemen her özelliği bünyesinde barındırıyor. Parasız bir Sim yaratıp mesleğinin zirvesinde, zengin bir Sim’e dönüştürmek oyunda izlenebilecek en keyifli yol. (Hilesiz yapın tabi!)

3-) Rise Of Nations

Oyun dünyasında hakkettiği değeri pek bulamamış oyunlardan biri olan Rise of Nations, vakit öldürmek için oynanabilecek zevkli oyunlardan bir diğeri. Strateji oyunu denilince akla ilk olarak Age of Empires ve Civilazition serileri gelse de Rise of Nations bu iki oyunun hiç de gerisinde değil. İlk olarak Microsoft tarafından 2003 senesinde çıkarılan oyunun devamı gelmese de birkaç ek paketi çıktı. Bugün hala daha birçok kişi tarafından oynanan Rise of Nations 2003 senesinde çıkmış olsa da grafik olarak günümüz oyunlarından aşağı kalmıyor.

Kütüphanelerde gerekli bilimsel gelişmeleri tamamladıktan sonra çağ atlayabildiğiniz oyun taş devrinden başlayıp modern çağlara kadar ilerliyor. Türkler dahil onlarca ırkın yer aldığı oyunda her ırkın farklı özellikleri var. Bu özelliklerin avantajları harita ve çağa göre değişiklik gösterdiği için stratejinize uygun ırkı alarak oyuna başlamanız çok önemli.

4-) Football Manager

Efsane menajerlik oyunu Football Manager bağımlılık yaratan, oynarken saati unutturan oyunların başında geliyor. Dünyanın hemen hemen her liginde istediğiniz takımın başına geçip gerçek bir menajerlik deneyimi yaşamanızı sağlayan oyun serisi farklı isimlerle çok uzun süredir hayatımızda yer alıyor. Özellikle Championship Manager 03/04 ve Football Manager 2008 serinin en beğenilen oyunları diyebiliriz.

Serinin son oyunu olan Football Manager 2020 hakkında çeşitli bilgilerin ve tavsiyelerin yer aldığı içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

5-) Left 4 Dead

Müthiş zevkli bir hayatta kalma oyunu olan Left 4 Dead heyecanlı ortamıyla sizi içine çekiyor ve saatin kaç olduğunu unutturuyor. Zombilerle dolu bir dünyada ölmeden güvenli bölgeye gitmeye çalıştığınız oyunda yanınızda sizinle birlikte 3 karakter daha yer alıyor. Farklı özellikleri olan özel zombilerle de karşılaştığınız oyunda birçok farklı silah mevcut.

İlk olarak 2008 yılında çıkan oyun ikincisi olan Left 4 Dead 2, 2009 yılında çıkmıştı. Oyunu hala daha birçok kişi oynadığı için online olarak da oynamak mümkün.

6-) The Walking Dead The Game

Çizgi romanlarıyla ve dizisiyle dünya çapında hayran kitlesine sahip The Walking Dead’in oyunu en az dizisi kadar sürükleyici ve heyecanlı. Hatta bana sorarsanız senaryo olarak dizinin çok üstünde bir yapım. Bunun yanında oynanış olarak genel oyuncu kitlesine fazla hitap etmeyen bir oyun olduğunu söylemek gerek. Genellikle diyalog seçimi ve basit sağa sola hamleler yaptığınız oyunda ön planda konunun işlenişi var. Yaptığınız tercihlere göre hikaye şekilleniyor. Bir oyun oynamaktan çok dizi izliyormuş gibi diyebiliriz. Toplamda 4 sezondan oluşan oyunun her sezonu 5 ayrı bölümden oluşuyor.

Yorumlar

  1. Duo Diyet 7 Nisan 2020
    • Bleach 7 Nisan 2020
  2. Osman Kuştepe 28 Mart 2020

Yorum Yapın