Football Manager 2021 Tüm Yenilikler

Football Manager serisinin en yeni oyunu Football Manager 2021’in çıkmasına kısa bir süre kala yapımcı firma oyun içi yenilik ve geliştirmeleri açıkladı. Oyunla ilgili ilk açıklama yapıldığı dönemde Football Manager 2021 Çıkış Tarihi, Yenilikler, Fiyatı, Kariyer Önerileri hakkında bir yazı paylaşmıştık. Bu yazıda oyunla ilgili güncel yeniliklerden bahsedeceğiz. Daha fazla FM içeriği için sitemizin Football Manager kanalını takip edebilirsiniz.

Başlamadan önce bahsedelim, dünya çapında mustarip olduğumuz Covid-19 hastalığının oyuna olan etkisi fazlasıyla merak konusu. Futbol dünyasının b süreçten en çok etkilenen sektörlerden biri olduğu düşünülürse Football Manager’ın da yaşadığımız bu küresel krizi oyuna taşıyıp taşımayacağı tartışma konusuydu. Geçtiğimiz günlerde oyunun yapımcıları Fm 2021’de Covid-19’un etkilerinin olmayacağını, oyuncuların eğlenmek amacıyla oynadığı bir oyuna böylesine bir sıkıntıyı dahil etmenin anlamsız olacağını açıkladılar. Yani Football Manager 2021’de Covid-19 etkilerini görmeyeceğimiz anlamına geliyor bu.

Maç Günü Deneyimindeki Gelişmeler

Football Manager 2021’de karşımıza çıkan en önemli geliştirmelerden biri maç günü deneyiminin daha kapsamlı bir şekilde yaşanacak olması. Maç öncesi ekranında oyuncunun önceki oyunlara nazaran daha fazla maçın havasına girmesi amaçlanmış.

Football Manager 2021 yenilikler

Artık maç öncesi ayarlamalarda teknik ekip size daha detaylı geri bildirimlerde bulunacak ve maç öncesi konuşmalarınızda daha fazla seçenek yer alacak. Aynı şekilde oyuncuların sizin konuşmalarınıza tepkileri de daha çeşitli olacak.

Maç ekranındaki tasarımsal değişiklikler de Fm 2021’in dikkat çeken yenilikleri arasında. Sahadaki oyuncularınızın durumlarını görebileceğiniz pop-up şeklinde bir menü olacak. Burada futbolcularınızın fiziksel ve mental durumlarını görebileceksiniz ve oyuncu değişikliği yapmak daha kolay olacak. Ayrıca bu menüde yer alan futbolcularınızın durum göstergelerinde de ufak tefek değişiklikler olmuş. Futbolcularınızın kondisyon durumu artık yüzde olarak değil, yeşil-sarı-kırmızı kalp şeklinde gözükecek. Yine moral motivasyon göstergesinde de ufak bir değişikliğe gidilerek simgeleri değiştirilmiş. Bunun haricinde maç ekranı tamamen yenilenmiş ve oyuncunun daha kolay aksiyon almasını sağlayacak şekilde tasarlanmış. Görsel gelişmeleri oyun çıktıktan sonra daha net inceleyebiliriz.

Özetle yapımcılar oyuncunun maç oynanırken daha fazla maça konsantre olmasını, kendisini daha fazla oyunun içinde hissetmesini amaçlamışlar.

Gelişmiş Maç Analizi Verileri

Football Manager serisinin son oyunlarında daha çok ön plana çıkarılmaya başlanan maç analizi verileri Fm 2021’de daha da geliştirilmiş durumda. Son 1-2 oyunda karşımıza çıkan ısı haritaları gibi maçları analiz etmeyi kolaylaştıran veriler bu oyunda da olacak.

Uluslararası tanınan İngiliz spor analiz şirketi SciSports, serinin bu oyununda Football Manager ile bir işbirliğine girişmişler. Bu sayede oyundaki analiz verileri çok daha gelişmiş gerçekçi olarak sunulacak. Buralardaki verilerin analizi oyuna daha fazla yansıyacak. Bu da serinin son birkaç oyununda yer alan teknik ekipteki istatistikçi pozisyonunun daha fazla önem kazanacağı anlamına geliyor.

Detaylandırılmış Kadro Oluşturma Ekranı

Football Manager 2021’de göze çarpan en büyük yeniliklerden bir diğerini kadro oluşturma ekranında göreceğiz. Burada bahsedilen kadro oluşturma ekranı, taktik ekranıyla karıştırılmasın. Bu ekranda daha çok gözlemci ve analistlerle etkileşim içinde olacaksınız. Her transfer sezonu başında başta gözlemciler olmak üzere teknik ekibinizle toplantılar yapacak, onların geribildirimlerini alacaksınız, takımın eksiklerini belirleyeceksiniz. Kafanızdaki taktik ve sezon hedefleriniz doğrultusunda gözlemcilik planı oluşturacaksınız.

Yenilenmiş Basın Toplantıları

Oyuncuya daha gerçekçi bir deneyim sunma ve oyun içindeki profillerle daha fazla etkileşim içine sokma amacındaki Football Manager 2021’de değişimi hissedeceğimiz bir diğer alan basın toplantıları olacak. Bu yılki oyunda geçmiş oyunlardaki gibi basın toplantılarının tek düze cevaplarla sınırlı kalmayacağı, daha dinamik bir etkileşimin olacağı söyleniyor.

Basın toplantısı ekranında artık sorular karşımıza tek tek çıkmayacak. Toplantıya katılan tüm basın mensuplarını görebileceğimiz, üzerine tıkladığımız kişinin sorusunu alacağımız bir tasarım yapılmış. Henüz tanıtımı yapılmamış olsa da yukarıda da bahsettiğim gibi soru ve cevapların daha dinamik olması ve oyuna daha mantıklı şekilde yansımaları bekleniyor.

Gelişmiş Etkileşim Seçenekleri

Yeni Football Manager oyununda karşımıza çıkan bir diğer yenilik yine etkileşimle ilgili. Daha önceki oyunlardan alıştığımız futbolcu etkileşimleri bu sene daha detaylandırılmış bir şekilde karşımıza çıkacak. Konuşmaların yapaylıktan uzak, daha gerçekçi olması hedeflenmiş. Yani yapımcılar yapay zekayla değil, gerçek bir insanla konuşuyormuş gibi hissetmemizi istiyorlar. Ayrıca artık sadece kadromuzda olan futbolcularla değil diğer futbolcularla, futbolcu menajerleriyle, gazetecilerle ve diğer profillerle etkileşimde bulunmak mümkün. Bu yılki oyunla beraber gelecek olan hızlı chat dedikleri bir sistemle oyundaki karakterlerle çeşitli konular hakkında kısa konuşmalar yapabileceksiniz. Muhtemelen bu konuşmaların oyuna etkisi önceki serilere oranla çok daha fazla olacaktır.

Sezon Sonu Deneyimindeki Gelişmeler

Son yıllardaki Football Manager oyunlarında sunulan kupa seremonisi, sezon sonu ödülleri gibi özellikler bu yılki oyunda da karşımıza çıkacak. Başarılı geçen bir sezonun sonu şüphesiz oyunun en zevkli geçen dönemlerinden biridir. Fm 2021’de bu sezon sonu deneyimleri artık daha kapsamlı olacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse Football Manager serilerinde bana en saçma gelen şeylerin başında sezon sonlarının oldukça sıradan geçmesi geliyordu. Yani demek istediğim şu; Barcelona ile şampiyon olduğunuz zaman medya ve yönetimden aldığınız karşı tepkiyle, Celta Vigo ile ilk yılınızda şampiyon olduğunuzda aldığınız tepkinin aşağı yukarı aynı olması, tamamen sezon öncesi belirlenen beklentilere dayalı bir algoritmayla ilerlemesi gerçeklikten çok uzak. Ya da Suarez’in ligde gol kralı olmasına verilen tepkiyle Enes Ünal’ın gol kralı olmasına verilen tepki için de benzer şeyleri söyleyebiliriz.

İşte Football Manager 2021’de bu sıkıntıya el atmışlar gibi duruyor. Artık sezon sonlarında medyanın etkileşimi daha gerçekçi olacak. Başarı kazandığınız takımın itibarına göre alacağınız tepkiler değişik olabilecek. Kazandığınız kupanın değerine göre dünya çapında yaratacağınız etki daha gerçekçi olacak.

Football Manager 2021’de yapımcıların açıkladığı ve bahsetmeye değer yenilik ve gelişmeler şimdilik bu kadar. Oyun çıktıktan sonra daha detaylı bir şekilde inceleme fırsatı bulacağız.

Yorum Yapın