Hogwarts Legacy: Açık Dünya Harry Potter Oyunu

Yaklaşık 3 senedir söylentiden öteye geçemeyen ve hakkında sayısız dedikodu dönen yeni Harry Potter oyunu sonunda Hogwarts Legacy ismiyle resmen duyuruldu. Sony’nin Playstation 5 tanıtım etkinliğinde gecenin sürprizlerinden biri olan bu haber, senelerdir kaliteli bir Harry Potter oyunu bekleyen hayranlar tarafından büyük bir heyecanla karşılandı. Oyunun açık dünya ve RPG türünde olması bekleniyor. Bu yüzden oyunun duyurulması sadece Harry Potter hayranlarını değil, bu tür oyunları sevenleri de fazlasıyla heyecanlandırdı. Özellikle yayınlanan tanıtım videosundan sonra oyunla ilgili beklentiler epey artmış durumda.

Hogwarts Legacy Oyunu Çıkış Tarihi

Playstation 5 etkinliğinde gecenin en çok ses getiren olayı haline gelen Hogwarts Legacy oyununun çıkış tarihi şimdilik 2021’in ikinci yarısı olarak açıklandı ancak tüm dünyanın içinde bulunduğu pandemi şartlarını düşünürsek olası bir erteleme kimseyi şaşırtmaz.

Güncelleme: Oyunun resmi twitter adresinden yapılan açıklamada çıkış tarihi 2022 olarak belirtildi.

Hogwarts Legacy Oyununun Konusu

Tanıtım videosuna ilk bakışta muhteşem grafikler ve aksiyon dolu bir hikaye gözümüze çarpıyor. Oyunun konusuna gelirsek, Hogwarts Legacy, Harry Potter evreninde 1800’lü yılların sonunda geçen bir hikayeyi konu alacak. Yani Harry Potter ve arkadaşlarıyla değil, geçmiş zamanlarda Hogwarts’ta geçen bir oyun olacak. Yöneteceğimiz karakter Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okuluna yeni başlayan, zaman içinde kendisini büyücülük dünyasını tehdit eden tehlikelere karşı mücadele ederken bulacak özel yeteneklere sahip bir öğrenci olacak. Yani bu açıklamadan anladığımız kadarıyla temelde Harry Potter’ın bilinen hikayesinin 1800’lü yıllarda geçen versiyonu olacak demek yanlış olmaz. Elbette hikayede birçok farklılık karşımıza çıkacaktır ancak temelde durum böyle. Eh, Hogwarts’ın geçmişinin de fazlasıyla merak uyandırıcı ve aksiyon dolu olduğunu düşünürsek oyunun heyecan verici bir hikaye etrafında şekilleneceğini düşüyorum. Oyun açık dünya olacağı için birçok yan hikaye ve karakter de karşımıza çıkacaktır.

Hogwarts Legacy -harry potter oyunu-ps 5 harry potter

Hogwarts Legacy Hangi Platformlarda Oynanabilecek?

Her ne kadar Playstation 5 tanıtım etkinliğinde duyurulmuş olsa da Hogwarts Legacy bir Playstation 5 exclusive oyunu değil. Yani Ps 5’e özel bir oyun olmayacak. Oyunun çıkacağı platformlar şu şekilde;

  • PlayStation 5
  • PlayStation 4
  • Xbox One
  • Xbox Series X
  • PC

Herhalde Hogwarts Legacy oyunun yer alacağı platformlar tüm oyuncuları mutlu etmiştir. Özellikle oyunun PC’ye gelecek olması, konsolla arası olmayan ancak bu oyunu oynamak isteyen oyuncuları fazlasıyla sevindirmiş gözüküyor. Zaten Playstation 5’in Türkiye’de beklenen satış fiyatını düşünürsek oyun sadece bu platforma çıksaydı birçok kişi deneme şansı bulamayacaktı.

Oyun Hakkındaki Beklentiler

Buraya kadar oyunun açıklanan resmi bilgileri hakkında bahsettik ancak her ne kadar duyurulmasıyla dünya çapında büyük olay yaratmış olsa da hala daha oyunla ilgili bilinmeyen birçok şey mevcut. İlk olarak yayınlanan video sadece bir tanıtım videosu. Henüz gameplay yani oynanış videosunu görmüş değiliz. Tanıtım videosu grafikler ve konu hakkında biraz fikir verse de karşımıza oynanış açısından nasıl bir şey çıkacak bilmiyoruz. Oyun tarihinde böyle büyük beklentiler yaratıp sonrasında tam bir hayal kırıklığı olan binlerce oyun var o yüzden oynanış videosunu görmeden kesin şeyler söylemek doğru değil.

Sonuç olarak RPG türünde ve açık dünya bir Harry Potter oyunu yıllardır serinin hayranları tarafından beklenen bir şeydi. Oyun beklentileri karşılarsa dünya çapında böylesine geniş hayran kitlesi olan bir yapımın şimdiye kadar hiç tatmin edici bir oyunu çıkmadı demeyiz artık. Yani üst düzey grafiklerle Harry Potter evreninde vakit geçirecek olmak, Hogwarts’ta derslere girip büyüler öğrenmek, online Quidditch maçları yapmak kulağa çok hoş gelen şeyler. Oyun çıktıktan sonra bu beklentilerin ne kadarı karşılanacak göreceğiz.

Son olarak oyunla ilgili bahsedilmesi gerektiğini düşündüğüm bir başka konu da, Harry Potter evreninin yaratıcısı, kitapların yazarın J.K Rowling’in durumu. J.K Rowling şimdiye kadarki hemen hemen tüm Harry Potter projelerinde aktif olarak yer almış birisi. Hatta kitap bittikten yıllar sonra bile Harry Potter evrenini genişletmek için birçok çalışmada bulundu.

Doğal olarak yazarın Hogwarts Legacy projesinde de yer alıp almayacağı dünya çapında merak ediliyor. Bunun temel nedeni elbette Rowling’in geçtiğimiz haziran ayında trans bireyler hakkında yaptığı açıklamanın büyük tepkilere yol açması. Bu yüzden Rowling’in projede yer almasının, projeye zarar verebileceği düşünülüyor. Konuyla ilgili kesin bir açıklama olmasa da söylentiler ışığında J.K Rowling’in bu yapımda da ekipte olduğunu ancak kamuoyu tepkisinden dolayı daha geri planda tutulacağını söyleyebiliriz.

Not: Playstation 5 tanıtım gecesinde açıklanan tüm oyunların listesine buradan bakabilirsiniz.

Yorum Yapın