2019 ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ NASIL GEÇTİ?

Türkiye’nin en büyük, en gürültülü ve en kalabalık festivali hangisi diye sorsak aklınıza gelecek ilk isim ne olurdu? Ben bu soruyu kendime yönlendirseydim düşünmeden Zeytinli Rock Festivali derdim. Bu yıl 28 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen festival her sene olduğu gibi yine büyük ses getirmeyi başardı. Şimdi de bu büyük festivali ayrıntılarıyla inceleyelim.

EN ÇOK SES GETİREN SANATÇILAR

Umut Kuzey’in katkılarıyla düzenlenmiş  festival 2019 yılında da yine 75’in üstünde sanatçıyı ağırladı. Hem alternatif hem de büyük grupların sahne aldığı festival her türden müzik severe hitap etmeyi başardı.

Bu kadar kalabalık bir kadro içerisinde büyük ses getirmek kolay değil elbette ancak Türkiye’nin önde gelen sanatçıları kendilerine yakışır şekilde bunu yapmayı başardı. Peki festivalden sonra oturup düşünüldüğünde kimlerin sahneleri en çok akılda kaldı?

Bana kalırsa bu listenin en başlarında yer alması gereken isimler; Athena, Şebnem Ferah, Duman, Manga, Teoman, Selda Bağcan, Ceza, Pamela ve Mabel Matiz’dir. Kendi alanlarında usta olan tüm bu sanatçılar kendilerine ve Zeytinli Festivaline yakışır şovlarıyla isimlerinden söz ettirmeyi yine başardılar.

Athena bitmeyen enerjisiyle sahnede 2 saatten fazla kalarak seyircisine karşı duyduğu sevgiyi bir kez daha göstermiş oldu. 7 den 70 e herkesin şarkılarına eşlik ettiği Selda Bağcan da kendinden büyük övgüyle söz ettiren isimlerden oldu. Teoman’nın festivalin adına yakışır olarak sergilediği rock tarzı performansı büyük bir seyirci kitlesi tarafından ilgi gördü.

Niyazi Koyuncu, Sena Şener, Mor ve Ötesi, Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Pentegram ve daha nice büyük sanatçı da festivale yakışır sahneleriyle herkesin beğenisini topladı.

FESTİVAL ALANI HAKKINDA

Festivale katılmak için önünüze iki seçenek sunuluyor. Bunlardan ilki Kamp+ kombine, bir diğeri ise kombine giriş. Hangisinin tercih edilmesi gerektiği verilmesi gereken önemli bir karar. Sonuçta 5 gün kısa bir süre değil. İki tercihin de hem iyi hem de kötü yanları bulunmakta. Şimdi de bu konuya daha yakından bakalım.

Zeytinli Rock Festivali-Festival Alanı
  • Kamp: Açıkçası beş gün boyunca çadır hayatı herkes için uygun olmayabilir. Hijyen koşullarınızı evdeki kadar sağlamayı beklemeyin. Örneğin maalesef ki herkes tuvaletleri düzgün bir şekilde kullanmıyor. Bu kampçıların en çok zorlandığı konulardan birisi oluyor. Diş fırçalamak için de ya duşları ya da bir şişe suyu tercih etmeniz gerekecek. Duş konusunda eğer soğuk suyla yıkanabiliyorsanız sizin için hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Tüm bu negatifliklerin yanı sıra her şeyi göz ardı etmenizi sağlayacak pozitif yönler de var. Öncelikle çadırda kalma tecrübesini tatmak için elinize güzel bir fırsat geçmiş olacak. Ortamın güzelliğinden de bahsetmeden geçmeyelim. Tıpkı sizin gibi birçok kampçıyla edeceğiniz sohbetler, tanışacağınız yeni yüzler ve öğrenebileceğiniz birçok şeyi kamp ortamı size sağlayacak. Ayrıca alanda bulunan büfeler yemek konusunda hiçbir eksiklik hissetmemenizi sağlıyor. Tatlı, kahve, midye, hamburger, pizza, döner ve daha ne ararsanız ayağınızın hemen altında oluyor. Sahneler ve kamp alanının yakınlığından dolayı yattığınız yerden bile konseri dinleyebilmeniz de artı yönlerden birisini oluşturuyor.
  • Kombine Giriş: Eğer lüksünüzden ödün veremiyorsanız festival alanının çevresinde ev kiralayabilir veya hemen alanın bitişiğindeki otelde konaklayabilirsiniz. Bu durumun en önemli negatif yanı giriş ve çıkış yapmak için yürümek zorunda kalacağınız yol. Festival alanı ve giriş kapısı arasında hatrı sayılır mesafede bir yol bulunmakta. Ayrıca farklı güvenlik kontrolünden geçmekte zaman kaybetmenize neden olacaktır. İlk girişte bilekliğinizi kontrol ettirdikten sonra ikinci giriş kapısında hem üstünüzü hem de çantanızı ayrıntılı şekilde aratmanız gerekir. Her seferinde giriş çıkışla uğraşmak ve geç saatlerde biten yorucu konserlerin ardından konakladığınız yere yürümek insanın gözünü korkutuyor. Evde veya otelde kalmanın en büyük pozitif yanı ise hijyen koşullarının rahatlığıdır. Kamp alanına sokamayacağınız ilaç, parfüm paketli yiyecekler gibi şeyleri kaldığınız yere kolaylıkla sokabilirsiniz.

Kampta Kalanlar İçin Öneriler

Rahat rahat duş almak istiyorsanız festival alanının hemen dışında yer alan halk plajının duşlarını kullanabilirsiniz. Genel olarak festivalin içindeki duşlardan daha boş oluyorlar. Burada rahatlıkla duşunuzu alabilirsiniz.

İçeriye yanıcı hiçbir şey sokamadığınızdan maalesef parfüm de sokamayacaksınız. Bu problemi ortadan kaldırmak için plastik roll-onlara başvurabilirsiniz.

Festivale gitmeden önce çevredeki alışveriş merkezlerini ve buralara ulaşım yollarını iyi öğrenin. Güzel ve sağlıklı bir kahvaltı, tuvalet, diş fırçalamak gibi ihtiyaçlarınızı karşılamanın en iyi yollarından birisi de budur.

Yorum Yapın