Kimsenin Tanımadığı Kadın Jennifer Fergate

Avrupa’nın en huzurlu ve sakin yerleri arasında gösterilen Norveç’in Oslo kenti, 1995 yılında gizemi bugün dahi çözülememiş bir olaya sahne oldu. Şehrin lüks otellerinden birinin 2805 numaralı odasında kalan Jennifer Fergate isminde turist bir kadın başından vurulmuş şekilde odasında ölü bulundu. Olay, kayıtlara intihar olarak geçmiş olsa da ne olay günü ne de günümüzde kadının kim olduğuna dair neredeyse hiçbir bilgi bulunamaması, onu tanıyan kimsenin çıkmaması ve olayın intihar olmadığını gösteren bazı bulguların tespit edilmesi nedeniyle üzerinde konuşulmaya değer gizemli bir vaka olarak görülüyor.

Jennifer Fergate ve onun gizemli hikayesine yakından bakalım.

Jennifer Fergate Olayı

31 Mayıs 1995 günü akşam 11 sularında kendisini Jennifer Fergate olarak tanıtan bir kadın Oslo Plaza oteline giriş yaptı. Oda kiralarken hem kendisi için, hem de Lois Fergate isminde bir adam için kayıt yaptırdı. Kayıt esnasında nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde ne kendisi için ne de Louis Fergate adına kayıtlı bir kimlik ya da pasaport sorulmadı.

Bu gizemli olayda henüz daha otele ilk giriş esnasında 2 tane büyük ilginçlik karşımıza çıkıyor. İlki yukarıda bahsettiğimiz gibi kayıtta kadına hiçbir belge sorulmamasıydı. İkincisi ve daha enteresan olanıysa resepsiyondaki iki çalışandan birinin Jennifer Fergate’in yalnız olduğunu söylerken, diğerinin yanında 35-40 yaşlarında bir erkeğin olduğunu söylemesiydi. Yani kadın beraberinde bir erkekle otele giriş mi yaptı, yaptıysa bu kişi Lois Fergate isimli kişi miydi yoksa tamamen yalnız başına mıydı net bir bilgi yok.

Oda kartı kayıtlarına göre Jennifer Fergate, kayıt yaptırdığı gece 12:34 ve 2 Haziran sabah 8:50 aralığında odasında değildi. 2 Haziran sabahı otel kaydını uzattı. Aynı günün akşamı odasına yemek söyledi ve bu Jennifer Fergate’in canlı olarak görüldüğü son andı.

Jennifer Fergate odada kaldığı sürece otel yönetimi ödemede yaşanan bir sıkıntı nedeniyle resepsiyona gelmesini söylemek için onu tam 3 defa aradı ve mesaj bıraktı ancak Jennifer Fergate bu çağrılara geri dönüş yapmadı. Kapısına rahatsız etmeyin uyarısı asılıydı. 3 Haziran akşam 7:30’da kendisine yapılan son çağrıya da yanıt gelmeyince odasına güvenlik yönlendirildi.

Espen Naess isimli güvenlik görevlisi 2805 numaralı odaya gitti, kapıyı çaldı ve 2 saniye sonra içeriden gelen silah sesiyle neye uğradığını şaşırdı. Hemen resepsiyona inip amirini bilgilendirdi ve polisi otele çağırdılar. Espen Naess’in resepsiyona indiği zamanla amiriyle birlikte tekrar yukarı çıktıkları zaman aralığında ne olduğu bilinmiyor.

Güvenlik şefi polisi çağırdıktan sonra odaya girmeye karar verdi. Temkinli şekilde girdiği karanlık odada yatakta uzanan kadını gördü. Seslenmelerine karşılık gelmeyince dışarıda polisin gelmesini beklemeye karar verdi. Yaklaşık yarım saat içerisinde polis olay yerine geldi.

Polis odaya girdiğinde Jennifer Fergate’i alnında tek bir kurşun yarasıyla yatakta yatarken buldu. Elinde 9mm’lik bir tabanca vardı. İlk incelemeler sonucunda polis şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden ve adının Jennifer Fergate olduğu düşünülen kadının kim olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlayamadı. Çantasında ne bir kimlik, ne bir kredi kartı ne de bir pasaport vardı. Odada bulunan tek kişisel eşya bir parfümdü ve o da erkek parfümüydü. Ayrıca odada Jennifer Fergate haricinde birinin parmak izi bulunamadı.

Adli tıp araştırmalarının raporuna göre maktulün yaklaşık 30 yaşında olduğu belirlendi. Oysaki Jennifer Fergate ismiyle yapılan otel kaydında kadının 21 yaşında olduğu yazıyordu. Ayrıca adli tıp uzmanlarının raporuna kadının silahın tetiğini çektiği düşünülen eline hiç kan sıçramamıştı ve bu durum da bir intihar vakası için neredeyse imkansızdı.

İlk bulgularda elle tutulur bir kanıt bulamayan polis Jennifer Fergate’in otel kaydında verdiği adresten yola çıkarak onu tanıyan birilerine ulaşmaya çalıştı. Jennifer adres bilgisini 0748 Rue de la Stehae, 7968, Verlaine, Belçika olarak vermişti. Adres sorgulamasında böyle bir adresin olmadığı görüldü. Ayrıca Cerbis isminde bir şirkette çalıştığı bilgisi de doğrulanamadı. Otel kayıtlarında adı geçen Lois Fergate’in kim olduğunu, hatta gerçekte var olup olmadığı da çözülemedi.

İlerleyen günlerde olayı aydınlatacak herhangi yeni bir kanıt bulunamadı. Jennifer Fergate’i tanıyan ya da onunla bağlantılı hiç kimse ortaya çıkmadı. Hal böyle olunca polis ardında büyük bir gizem bırakan bu vakayı kapatmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıllarda yeni teknolojilerin yardımıyla olayın araştırılması için dosya yeniden açıldı. Jennifer Fergate’in mezarı açıldı, kimliğinin belirlenmesi adına dna örnekleri alındı ancak yine de hala bir sonuca ulaşılmış değil.

Olayla İlgili Teoriler

Başından sonuna ilginç noktalar barındıran ve arkasında tatmin edici hiçbir bulgu bırakmayan Jennifer Fairgate’in gerçekte kim olduğu, nasıl öldüğü gibi sorular bu tarz olaylara ilgi duyan kişilerin cevaplarını merakla beklediği sorular. Olayla ilgili ortaya çeşitli teoriler ortaya atılsa da aralarında en kuvvetli teorinin, Jennifer Fairgate isimli kadının eski bir istihbarat ajanı olduğu ve karıştığı bazı olaylar nedeniyle ortadan kaldırıldığı ile ilgili teori diyebiliriz. Tabi o teoride dahi birçok oturmayan nokta var.

Jennifer Fergate’in gizemli ölümü bu yıl çıkan Netflix’in Unsolved Mysteries isimli belgeselinde ele alındı. Orada daha detaylı bir anlatım bulabilirsiniz.

Tarihteki gizemli ölüm vakaları arasında yer alan bir başka olay Gizemi Çözülememiş Kutudaki Çocuk Cinayeti hakkındaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın