SANDY HOOK İLKOKULU SALDIRISI

14 Aralık 2012’de ABD’nin Connecticut eyaletinde tüm ülkeyi yasa boğan bir olay yaşandı. 20 yaşındaki Adam Lanza, Sandy Hook İlkokuluna saldırı düzenleyerek birçoğu 6-7 yaşlarında olan 26 kişiyi öldürdü. Amerikan tarihinin en ölümcül 2. okul saldırısı olarak tarihe geçen olay arkasında birçok soru işareti bırakmasının yanında Amerika’daki silah kontrolü yasasının yoğun bir şekilde sorgulanmasına sebep oldu.

Sakin Bir Kasaba

Connecticut’un sakin bir kasabası olan Newton, yaşanan okul saldırısından önce sakin ve suç oranının oldukça düşük olduğu bir yerdi. Kanlı saldırıdan önceki 10 yılda sadece 1 tane cinayet olayı yaşanmıştı. Genel olarak orta üstü sınıftan insanların yaşadığı kasabada Adam Lanza da annesiyle beraber lüks bir villada kalıyordu.

Adam Lanza’yı önceden tanıyanlar onu sessiz, sakin ve saygılı bir genç olarak tanımlıyordu. Adam Lanza’nın annesi Nancy Lanza da kasabada sevilen biriydi. Sık sık arkadaşlarıyla villasında partiler veren 52 yaşındaki Nancy Lanza aynı zamanda sıkı bir silah koleksiyoncusuydu. Birçok farklı çeşit silahı evinde barındıran Nancy, sonunun bu silahlardan geleceğini bilmiyordu.

Evde Başlayan Kıyamet

14 Aralık 2012 saat 9 sularında Adam Lanza, evdeki silahlardan biriyle annesi Nancy Lanza’yı kafasından vurarak öldürdü. Nancy’nin cesedi okuldaki olaylardan sonra saldırganın evine giden polis tarafından bulundu. Kanlı pijamalarıyla yatağının dibinde cansız yatan talihsiz kadının kafasında 4 adet kurşun deliği bulunuyordu.

Katliam Başlıyor

Annesini katletmesinin ardından yanına aldığı silah ve mühimmatlarla annesinin arabasına binen Adam Lanza’nın durağı Sandy Hook İlkokuluydu.

Simsiyah kıyafetleri, sarı kulaklıları ve güneş gözlükleriyle yaklaşık 9:35’te okula gelen Adam, girişteki cam kapıya ateş ederek içeri girdi. O sırada toplantı odasında olan okul müdürü Dawn Hochsprung ve psikolog Mary Sherlach silah seslerini duyunca dışarı çıktılar. Karşılarında bir anda silahlı bir saldırgan gören ikili, ne olduğunu anlayamadan Adam Lanza’nın okuldaki ilk kurbanları oldular.

Okulda bir süre dolaşan Adam’ın ilk hedefi 10 numaralı sınıf oldu. Sınıfa girer girmez sınıf öğretmenini vurdu. Adam’ın şarjör değiştirmesini fırsat bilen 11 öğrenci sınıftan kaçarken içeride kalan 6 öğrenci saldırganın kurbanı oldular.

Sınıftan çıkan Adam’ın bir sonraki durağı 8 numaralı sınıftı. Sınıf boştu çünkü silah seslerini duyan sınıf öğretmenleri 16 öğrenciyle birlikte sınıfın içerisinde bulunan tuvalete saklanmışlardı. Ancak Adam onları gördü ve hiç acımadan üzerlerine ateş etti. Neredeyse vurduğu herkesi öldüren Adam, içerideki 18 kişinin 17 tanesini öldürdü.

8 numaralı sınıftan çıkıp dümdüz devam eden Adam’ın silahlarından biri aşırı ısındığı için çalışmaz hale geldi. Bozulan silahını atıp tekrar 10 numaralı sınıfa geri dönen saldırgan burada camdan dışarıdakilere ateş etse de kimseye zarar veremedi. Mühimmatının azalması ve çevresinin sarılması nedeniyle köşeye sıkışan Adam Lanza, kafasına sıkarak hayatına son verdi.

Olayların Ardından

Saldırganın intiharıyla sona eren katliam arkasında acı bir tablo bıraktı. Saldırı esnasında ölen 26 kişinin 20 tanesinin 1. sınıf öğrencisi olması olayları daha da üzücü bir hale getirdi.

Dönemin başkanı Barack Obama olaylarla ilgili açıklama yaparken canlı yayında gözyaşlarına boğuldu.

Adam Lanza gibi 20 yaşındaki bir gencin bu denli ağır silahlara kolayca ulaşabilmesi ülke genelinde zaten tartışılan bir konu olan silah kontrolü yasasını tekrardan gündeme taşıdı ve birçok vatandaş evinde bulunan silahları teslim etti.

Polis Adam Lanza’nın evinde yaptığı aramalarda, Lanza’nın bilgisayarının hard diskini kırmış olduğunu tespit etti.

Geniş çaplı soruşturmanın ardından Adam Lanza’nın bu eylemi neden yaptığı tam olarak tespit edilemese de saldırıyı tamamen tek başına planladığı, psikolojik problemlerinin olduğu söylendi.

Komplo Teorileri

Amerikan tarihine acı bir şekilde geçen Sandy Hook İlkokulu baskını tam olarak çözülememiş bir vaka olduğu için ortaya birçok komplo teorisi çıkardı.

En enteresan iddialardan biri olaydan bir gece önce Connecticut’lu bir adam 4chan sitesinde yarın(olay günü) 9 sularında kendisini öldüreceğini ve bunun haberlere çıkacağını yazmıştı. İddianın doğruluğu kanıtlanmadı.

Bir diğer iddia Adam Lanza’nın 2011 yılında gösterime giren We Need to Talk About Kevin filminden etkilendiği yönünde.

Ayrıca olaydan 5 ay önce Colarado’da Batman filminin galasına düzenlenen saldırıda saldırganın Batman filmine özendiğini söylemesi, Adam’ın da aynı sebepten benzer bir katliam yapmış olabileceği iddia edilenler arasında.

Son olarak Adam’ın okuldaki öğretmenlerden birine aşık olduğu ancak karşılık bulamadığı için bu saldırıyı gerçekleştirdiği söylenenler arasında.

Tüm bu iddialara rağmen Adam’ın annesini neden öldürdüğü, neden okul baskını yaptığı tam olarak bilinemeyecek.

Ayrıca Amerika’da yaşanan bir başka okul baskınından bahsettiğimiz COLUMBINE LİSESİ KATLİAMI yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın