FORMULA 1’İ YENİDEN SEVDİREN BELGESEL: DRIVE TO SURVIVE

Formula 1’in son yıllarda özellikle ülkemizde popülerliğini kaybetmiş bir spor olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ülkemizde yarışların şifreli kanala geçmesinden sonra izleyen insan sayısında önemli oranda düşüş yaşandı. Bunun yanında dünya geneline baktığımızda yarışlarda eski rekabetlerin olmaması, yeni pilotların eskileri kadar ilgi çekmemesi gibi etmenler de Formula 1’in eski cazibesini kaybetmesine neden oldu. Durumun farkında olan F1 patronları da Netflix aracılığıyla Formula 1: Drive to Survive belgeselini çektirerek yarışlara olan ilgiyi arttırmayı hedefledi.

7-8 senedir yarışları uzaktan takip eden bir Formula 1 hayranı olarak eski günlerin hatrına bu belgesele başladım. Açıkçası izlemeye başlarken çok büyük beklentilerim yoktu. Bir tanıtım filminden öteye geçemeyeceklerini düşünüyordum. Neyseki beklentilerimin çok tersinde, daha ilk dakikasında beni içine çeken bir yapımla karşılaştım.

Belgesel 2018 sezonundaki olayları anlatıyor. Ağırlıklı olarak orta sıra mücadelesini konu alan belgesel serisinde Mercedes ve Ferrari gibi şampiyonluk mücadelesi veren takımların değil, hedefi 4. sıra olan takımların kapışmasını izliyoruz. Yarışlarda doğru düzgün ilk 10’a bile giremeyen, kimsenin ilgilenmediği pilotların arka planda kalmış hikayelerine, takım içi rekabete ve takım patronlarının yarış dışındaki çalışmalarına şahit oluyoruz.

Pilotların 20 koltuktan 1 tanesine sahip olabilmek için girdikleri mücadelenin, yaşadıkları stresin ve takım arkadaşları arasındaki rekabetin bu denli yüksek olduğunu pek düşünmemiştim. Her bölümde farklı bir mücadeleyi izledik ve her bölüm birbirinden heyecanlıydı. Sanki geçen sezonun yarışlarını değil de güncel bir yarış izliyor gibi hissettim. Netflix kurguda büyük bir işe imza atmış bölümler oldukça sürükleyici ve merak uyandırıcıydı.

Sonuç olarak Drive to Survive, Formula 1’in kaybettiği cazibesini tekrar kazanmasına olumlu etkileri olacak bir belgesel serisi olmuş. Arka planda kalmış pilotların ve 1 puanı bile çılgınlar gibi kutlayan takımların hikayesine ortak olmak ve içindeki Formula 1 aşkını yeniden canlandırmak isteyen herkese bu belgesel serisini tavsiye ediyorum. İzlerken 1 dakika bile sıkılmayacaksınız.

2. Sezon Müjdesi!

Ayrıca 2019 sezonunu konu alacak olan 2. sezonun da geleceği kesinleşti. Bu sezonda geçen sezona ek olarak Mercedes ve Ferrari takımları da belgeselde yer alacak. Yarısı tamamlanmış 2019 sezonunun en olaylı yarışı olan Almanya Grand Prix’in de Netflix ekibinin Mercedes garajında olduğunu ve yarışın Mercedes adına son yılların en kaotik yarışı olduğunu düşünürsek bomba gibi bir 2. sezon olacağından şüphem yok.

Trailer

Yorum Yapın